30.7.2018
Kategorie: Společnost

Je nejlepším lékařem stát?

Sdílejte článek:

JAKUB ZEMAN

Už jsme si zvykli, že každá návštěva lékaře je spojena se značnou dávkou nervů a čekání. Nejdříve na získání možného termín návštěvy a následně i v čekárně na vyšetření.

[ad#textova1]

Před ambulancí se setkáme s mnoha lidmi, kteří chtějí řešit svůj zdravotní stav. Před ambulancí lékařů se však setkává i značná skupina lidí, kteří prostě musí jít na kontroly, protože to jejich zaměstnavatelům nařizuje zákon. Pokud by danou povinnost nesplnili, hrozily by zaměstnavatelům značné pokuty, a tak raději obětují vlastní náklady na to, aby během pracovní doby poslali zaměstnance k lékařům a uhradili všechna vyšetření, která nařizuje stát. Nepřetěžují se tak jen zaměstnavatelé, ale i zdravotníci.

Stát by mohl být prohlášen za nejaktivnějšího lékaře, protože bez ohledu na podrobnou anamnézu zaměstnance, naordinoval pro každou zátěž při práci celou řadu vyšetření. Ta však zůstávají ne na bedrech státu, ale jdou na vrub a náklady zaměstnavatelů. Například každý, kdo pracuje s počítačem, musí být vyšetřen na EKG. Paradoxně, při preventivních prohlídkách se to vyžaduje až po 40 letech života. V případě psychické pracovní zátěže zas stát naordinoval i laboratorní vyšetření, která nemají souvislost s psychickým zatížením. Zaměstnanci, kteří jsou řidiči motorového vozidla (např. taxi), by měli absolvovat psychologické vyšetření. Ostatním řidičům stačí jít na preventivní prohlídku před získáním řidičského průkazu. Při pracích v hlučném prostředí zase stát naordinoval i laboratorní vyšetření, která nemají souvislost s vlivem hluku na organismus.

Dalším neúčelným opatřením státu jsou rekondiční pobyty pro zaměstnance, kteří pracují v hluku, protože poškození sluchu je nevratné a trvalé a nepomůže mu žádný pobyt v lázních.

Takových nadbytečných úkonů, které musí zdravotníci na zaměstnancích provést, je mnoho. Nejen, že se tak prodlužuje čas čekání před ambulancí, ale zvyšují se i náklady, které za provedení prohlídek musí zaměstnavatelé zaplatit a současně proplatit čas strávený v ambulancích. Tvorba regulací by měla vést k účinnosti a efektivitě. Neznáme přesný účel, který ministerstvo sledovalo. Zdravotní prohlídky v souvislosti s prací by měly mít preventivní charakter a diagnostika jakýchkoli onemocnění u pracovníka by se neměla přesouvat na zaměstnavatele. Pro tento účel existují již pravidelné preventivní prohlídky hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Náplast na řešení pracovní zdravotní služby měla přijít s novelizací zákona, která byla ohlášena již v programovém prohlášení vlády [slovenské, pozn. red.], za účelem přehodnocení pracovní služby pro 1. a 2. kategorii zaměstnanců. Legitimním očekáváním bylo, že vláda vyhodnotí svá slova z roku 2014, ve kterém znovu zavedla pracovní zdravotní službu, a tvrdila, že: „pracovní zdravotní služba pozitivně ovlivňuje úroveň zdraví zaměstnanců při práci.“

Kolika nemocem z povolání se předešlo? Kolik nemocí bylo identifikováno právě při pracovní prevenci? Žádné takové odpovědi nenacházíme. Neměli bychom se spokojit ani s vyřešením problému pracovní zdravotní služby, které vstoupilo v platnost v závěru minulého roku, ale hledat nejlepší řešení za peníze všech zúčastněných subjektů. Sice se stát odvolává na různé mezinárodní závazky, které vyplynuly z ratifikace úmluvy Mezinárodní organizace práce či směrnice EU, ale nikde v nich se nepíše, jaké prostředky má stát použít k řešení zdravotního dohledu. Hledání nejlepších z možných řešení je právě na jednotlivých státech.

Pokud vláda hlásí boj proti zbytečné byrokracii, i toto je cesta. Podívat se na řešení pracovní zdravotní služby na základě požadavků směrnice v jiných zemích EU a odstranit gold-plating (tedy zavést minimum žádané Evropskou unií). Současně nejen vyhodnotit tuto povinnost vůči skupinám zaměstnanců, ale také seznam vyšetření, které je třeba provést s ohledem na stanovená rizika — vyhláška by je měla upravit na úroveň doporučení, nikoli povinnosti.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: Jakub Zeman, Iness.sk

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...