25.2.2022
Kategorie: Politika

Jak spolehlivě zahájit světovou válku?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonV reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, která probíhá jinak, než útokem tankových divizí přes bažiny a močály, se komentáře některých známých osob dostávají do roviny, která by znamenala světovou válku, už třetí.

Ruský prezident Vladimir Putin je líčen řadou komentářů jako psychopat. Jeho projev před invazí na Ukrajinu uveřejnil web ECHO pod titulkem Putinův děsivý projev. „Západ je říše lží. Kdo se nám postaví, následky budou hrozivé“. Zvláště chci poukázat na tuto formulaci: Pokud jde o vojenské záležitosti, i po rozpadu SSSR a ztrátě značné části jeho schopností zůstává dnešní Rusko jedním z nejsilnějších jaderných států. Navíc má určitou převahu v podobě několika nejmodernějších zbraních. V této souvislosti nesmí být pro nikoho pochyb o tom, že případný agresor bude čelit porážce a hrozivým následkům, pokud přímo zaútočí na naši zemi.

To je jasná narážka na to, že Rusko by neváhalo použít v případě napadení jaderných zbraní. Jinak se to nedá vyložit.

Nicméně, konkrétně někteří naši komentátoři současné situace na Ukrajině, stále hovoří o Putinovi jako o „šílenci“, kterého je třeba zastavit. Petr Kolář tak zde tvrdí toto:

Jak dlouho si myslíte, že by mohla Ukrajina ruské agresi vzdorovat? Ruská armáda je v obří přesile.

Záleží na tom, jak jsou Ukrajinci odhodlaní. Jejich armáda není tak špatná, jako byla v roce 2014. Ale samozřejmě záleží hlavně na tom, do jaké míry budeme připraveni a schopni jim pomoci. Pokud jim poskytneme přímou vojenskou podporu, třeba raketovou nebo leteckou, tak můžeme hodně pomoci a Rusové to pocítí. Samozřejmě že to znamená, že jsme na prahu třetí světové války. Ale nemůžeme jinak.

Mělo by NATO poslat v nejhorším případě do Ukrajiny i vojáky?

Měli bychom být připraveni. Pokud se na nás ukrajinský prezident obrátí s žádostí o přímou pomoc – zatím žádá o materiální podporu –, tak bychom ji měli poskytnout. Myslím tím Severoatlantickou alianci jako celek. Neříkám tím, že bychom měli hned teď posílat své vojáky na bojiště. Vojenská pomoc může být ze vzduchu. Zapojili bychom se do bojových operací. Samozřejmě, můžeme nabízet protichemické jednotky, polní nemocnice, logistické zázemí, pomáhat transportovat ukrajinské vojáky do našich nemocnic. Ale jde i o přímou bojovou podporu.

Putin pohrozil, že pro ty země, které se do konfliktu zapojí, to bude mít strašlivé následky.

Rusko je jaderná mocnost a na to on sází.

Vnímáte za jeho slovy hrozbu jadernou válkou?

Ano. Ten člověk se naprosto zbláznil, je to nebezpečný šílenec. My jsme na jaderný konflikt připraveni a musíme být první, kdo by eventuálně v takové situaci konal. Protože nejlepší obrana je útok.

Jak to myslíte?

Vyřadit z provozu jejich jaderné zbraně.

To jsou přímo hrůzné návody na rozpoutání jaderné katastrofy. Pokud Kolář tvrdí, že „jsme na jaderný konflikt připraveni“, tak si z nás děla doslova blázny. Nikdo z nás není na jaderný konflikt připraven a okamžik, kdy byl svět kousek od jaderné války si už Kolář nemůže pamatovat. Bylo to v době kubánské krize, kdy po umístění amerických raket v Turecku dovezl SSSR rakety na Kubu a svět se skutečně octnul na pokraji jaderné války.

Kolářova slova o tom, že jsme na jadernou válku připraveni, jsou šokující a jeho tvrzení, že musíme být první, kdo bude konat a vyřadit z provozu ruské jaderné zbraně, jsou další šílenost, kterou Kolář tvrdí. Kdyby bylo tak jednoduché „vyřadit z provozu ruské jaderné zbraně“, tak by to už bylo dávno za námi. Problém je v tom, že jaderné zbraně všech současných jaderných států jsou ta nejstřeženější místa jaderných velmocí. Představa, že „převezmeme inciativu“ a „vyřadíme ruské jaderné zbraně z provozu“, je šílenost horší Putina.

Pokud si čtenář přečte Putinův projev, je to umně utkaná politika založená na zkušenosti SSSR z II. světové války a na Ukrajině Putin akcentuje nacionalisty-říká jim nacisti – což je v ruském prostředí narážka na tu část ukrajinské společnosti, která po vpádu německých vojsk v červnu 1941 do Sovětského svazu vítala postupující německou armádu máváním jako osvoboditele od stalinského systému kolektivizace vesnice, což způsobilo na Ukrajině hladomor. Reprezentantem nacionalistů byl Stepan BanderaCelkové hodnocení Stepana Bandery jsou stále až krajně rozporuplná. Po rozpadu SSSR se jeho jméno stalo pro mnoho Ukrajinců symbolem boje za nezávislost Ukrajiny. Oproti tomu se k němu mnoho obyvatel Polska a Ruska chová negativně, obviňují jej z fašismu, terorismu, radikálního nacionalismu, což se projevilo zejména fyzickou likvidací vůdců ukrajinských nacionalistických proudů a kolaborantů za dob sovětského svazu. Definice “Bandera”, odvozené od jeho příjmení, se postupně stalo běžně a používaným pro všechny ukrajinské nacionalisty bez ohledu na jejich postoj k Banderovi a jeho myšlence samostatného státu.

Pokud bychom snad vyslyšeli Kolářův názor o podpoře ukrajinské armády letectvem a raketovým vojskem NATO (aniž bychom na Ukrajinu vysadili vojáky NATO), bylo by možné ihned očekávat ruské údery na letecké a raketové základny v Evropě a byl by to počátek třetí světové války. Je neuvěřitelné, kam se někteří dříve respektovaní lidé názorově posunuli. A když předseda Ústavní soudu navrhuje vyloučit Rusko z OSN, je to další perla.

Pokud americký prezident Joe Biden tvrdí, že „odřízne Rusko od světové ekonomiky“ a že armáda USA bojovat na Ukrajině nebude, je to jasný vzkaz lidem typu Koláře, kteří by chtěli Rusko zbavit jaderných zbraní. Je však třeba pochopit, že Rusko od světové ekonomiky tak jako tak odstřiženo nebude – maximálně od Západu. Proto uzavřelo strategické partnerství s Čínou, která ruské dolary bude ráda vyměňovat za své zboží. A Čína se také ihned připomněla svými vojenskými letadly nad Tchaj-wanem.

Svět prostě není v situaci jako po rozpadu SSSR, kdy nastala dominance USA. Je zpátky v hluboké propasti studené války a vinu na tom nenese jenom Rusko, ale i politika USA.

Lidstvo by mělo především usilovat o odvrácení jaderné války, na tuto možnost se jakoby „zapomnělo“ pod dojmem rozpadu SSSR. Jaderný konflikt však stále může vypuknout, pokud se budeme tvářit, že takové nebezpečí neexistuje. Místo toho jsme si na Západě vyrobili globální změnu klimatu díky kysličníku uhličitému, což je naprosto směšná a nevědecká teorie, do které se pouze strkají miliardy dolarů a trpí tím ekonomika Západu. Události na Ukrajině by nám měly připomenout, že nebezpečí jaderného konfliktu nezmizelo a je opět tady, pokud budeme toto nebezpečí bagatelizovat.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...
2 komentářů