18.9.2019
Kategorie: Politika

Írán lže

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonIránský útok na ropná pole v Saudské Arábii jen demonstroval vojenské schopnosti ajatolláhů, kteří v Íránu vládnou pevnou rukou. Podivné je snad jen to, že veřejnoprávní česká televize dává jejich lžím velký prostor.

Útok bezpilotními drony na ropná pole v Saudské Arábii byl podle prvních zpráv proveden jemenskými šíitskými povstalci, které Írán podporuje. Ihned se vyrojily pochybnosti, když místa zasažená v Saudské Arábii leží na severovýchodě a drony by podle nich musely letět od jihu a přelétly by ropná pole ležící mnohem blíže Jemenu.

Podle nejnovějších informací ze zdrojů americké stanice CBS již bylo zjištěno místo v jihozápadním Íránu, odkud drony k útoku na Saudskou Arábii startovaly. Podle zdrojů CBS byla saúdskoarabská protivzdušná obrana v posledních měsících zaměřena na jih, aby odvrátila případný útok Húsíů. Proti dronům mířícím na Saúdskou Arábii ze severu byla ale obrana bezmocná. Jedna z vypálených raket protnula kuvajtský vzdušný prostor. USA spolupracují s řadou zemí, aby mohly dostupná data analyzovat, uvedla CBS.

Již první zprávy o napadení Saudské Arábie ze strany jemenských povstalců, kteří za útoky převzali odpovědnost, byly demonstrací falešných zpráv, kterých je v mediálním prostoru obrovské množství. Veřejnoprávní ČT, která si dokonce boj s falešnými zprávami dala do svého štítu , a uvedla první „zábavný program“, který se těmto zprávám má věnovat, ale (ne)překvapivě dává falešným zprávám značný prostor přímo ve své hlavní zpravodajské relaci Události. Uvedla tak prohlášení íránského prezidenta, který odpovědnost Íránu za útoky jednoznačně popřel. Snad i kvůli tomu, že v něm tvrdě napadl USA a Donalda Trumpa zvláště?

Samozřejmě, lže i saudskoarabská propaganda, když celé měsíce popírala evidentní důkazy o vraždě novináře na saudskoarabské ambasádě v Turecku. Navíc, jak saudskoarabský režim, tak íránský režim propagují tvrdě islámskou spravedlnost, v níž ženy představují diskriminovanou část populace. Saudové se už chlubí tím, že nějaká žena již může řídit auto a posílají tyto zprávy do světa jako důkaz liberalizace jejich politiky. Řadu teroristických útoků islamistů v Evropě pak měly na svědomí skupiny napojené na islámské duchovní financované právě Saudy.

Jde tedy v daném případě opět, jako v řadě jiných případů, o volbu mezi větším a menším zlem. Již i Izrael, kterému je ze strany Íránu vyhrožováno likvidací jeho státu, se podle řady indicií sbližuje se Saudskou Arábií právě kvůli politice Íránu.

Právě v této době se sešli prezidenti Ruska, Íránu a Turecka, aby projednali situaci v Sýrii. Je to již několikáté setkání těchto politiků, kteří jednají o Sýrii bez Syřanů. Ruský prezident, který se zasadil o dodávky protiraketového ruského systému do Turecka, okamžitě nabídl stejný systém i Saudům. Přitom jedná s Íránem, který stojí za napadením a dodává ty samé systému Íránu. To svědčí o mimořádné „pružnosti“ ruské politiky.

Nyní se jistě vedou debaty o způsobu odvety vůči Íránu jak v týmu amerického prezidenta, tak v Saudské Arábii. Ta i přes velké zbrojní výdaje nebyla schopná útok z Íránu eliminovat a evidentně na něj vůbec nestačila vojensky reagovat. Moment překvapení tentokrát opět slavil úspěch. Nicméně, íránská politika potřebuje „přes prsty“ i proto, že se nevzdává výroby jaderných zbraní.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 2,91 out of 5)
Loading...