19.8.2013
Kategorie: Společnost

Hrozí nám osud Detroitu?

Sdílejte článek:

REDAKCE PP 19|08|2013

Detroit vyhlásil největší městský bankrot v historii Spojených států a požádal o bankrotovou ochranu před věřiteli. Doposud největším byl krach Jefferson County v roce 2011 s dluhem 3 miliardy eur. Automobilová velmoc a metropole státu Michigan ho překonala, dluhy Detroitu se odhadují na 13,7 až 15,2 miliardy eur.

 

[ad#hornisiroka]

 

V Česku také působí dosti automobilek, což nás řadí mezi evropské motoristické velmoci. Odborníci varují: pokud vláda nezačne jednat, hrozí u nás podobný scénář. Detroit byl kdysi symbolem amerického průmyslu. Když automobilový průmysl začal upadat, odrazilo se to i na ekonomice. Ve městě v době rozkvětu žily 2 miliony lidí, dnes jich tam je 700 000, přičemž třetina z nich žije pod hranicí chudoby. Zástupci Detroitu museli vyhlásit bankrot, město totiž dluží téměř 20 miliard. USD (15,2 mld.. €). “Je jasné, že finanční potíže Detroitu se bez tohoto kroku nelze řešit,” řekl guvernér státu Michigan Rick Snyder. Již v březnu guvernér vyhlásil stav finanční nouze a jmenoval manažera Kevyn Orra. Ten se měl pokusit město zachránit. Jedinou možností, jak ho alespoň zčásti obnovit, je prodat majetek, ale to musí odsouhlasit federální soudce. “Nechtěl jsem, aby to takhle dopadlo, ale musíme udělat to nejlepší, co umíme,” prohlásil starosta Detroitu Dave Bing. Přesto, že Detroit je od Česka vzdálen tisíce kilometrů, podle odborníků by měl být jeho bankrot pro nás varovným signálem.

 

O tom, že situace, k níž došlo v USA, může nastat i u nás, by neměl nikdo pochybovat. Nejen Detroit, ale i bližší příklady jako Řecko, Portugalsko či Kypr nám svítí jako výstraha. Důležité je, jak dokážeme splácet závazky. Irsko zbankrotovalo s relativně nižším dluhem, jako má dnes Česko. Je důležité vytvořit zdravé podnikatelské prostředí a přestat dávat zahraničním společnostem obrovské stimuly, které se snaží udržet některé firmy uměle nad vodou. K přirozeným jevům v ekonomice patří i bankroty firem. Pokud se jim budeme snažit násilím zabránit, tak, jak se to dělo v Detroitu, může to takhle ošklivě dopadnout.

 

 

Úpadek města v číslech

 

713 777 … to je počet obyvatel při posledním sčítání v roce 2010. V 50. letech mělo město 2 miliony obyvatel. Jen v letech 2000 až 2010 odešla čtvrtina obyvatel. GM Posledním automobilkou v Detroitu je General Motors. Firma neočekává, že bankrot města ji nějak ovlivní. “Jsme hrdí, že můžeme nazývat Detroit domovem,” uvedla firma. Mimochodem, bankrot města přišel v době, kdy se soukromé firmy v centru začínaly vzmáhat.

 

78 000 … tolik je v Detroitu opuštěných a rozpadajících se budov. Nejde jen o prázdné domy, ale i školy, divadla, hotely, nádraží a jiné veřejné budovy. Předtím ve městě sídlil Ford, Dodge, Packard či Chrysler. Zůstaly po nich jen opuštěné továrny.

 

Daně

 

Několik desetiletí se snižuje počet lidí, kteří platí daně. Navíc odešla bohatší střední vrstva a zůstaly většinou jen ti chudší. Daň z nemovitostí zaplatilo v roce 2011 pouze 53% majitelů. 

 

Nepřipomíná vám tento scénář něco?

 

[ad#velkadolni]

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...