31.8.2019
Kategorie: Společnost

Greténismus

Sdílejte článek:

MARTIN MARX

Lidi, kteří kladou otázku, co vám tak vadí na malé holce, už odtud dílem sami vysublimovali, dílem byli vyhozeni pro agresivní nudnost, ale třeba se jim moje odpověď nějak donese.

Greta je pro mě typický představitel periodicky se opakujících opravných hnutí, která v různých převlecích už po tisíciletí hlásají příchod zkázy. Znamení blížícího se konce vidí všude a ve všem. Příkazem doby je v jejich kázáních pokání a askeze.

Příkazy ovšem neplatí pro všechny. Zatímco celebrity hnutí si mohou dovolit nákladné a časově náročné šarády s převozem přes oceán v jachtě, povinnost odříkání cest za velkou louži přináleží mudlům.

Je to hnutí, jehož cíle a požadavky jsou globální. A každý požadavek, který má být globálně prosazen, imanentně obsahuje požadavek na globální moc a globální kontrolu. Oprávnění takových nároků je syceno vírou, že když se toho ujmou správní lidé, budou tentokrát systémy celospolečenského řízení a plánování fungovat. Že tentokrát sedm miliard lidských bytostí pochopí a dobrovolně se podřídí vůdčí myšlence.

Historie praktických pokusů se zaváděním kolektivního koordinovaného úsilí je historií převýchovných a vyhlazovacích táborů pro nesouhlasící.

Všechny systémy pokoušející se o dlouhodobé plánování mají za sebou dlouhou historii epických selhání. Oproti tomu strategie miliardy paralelních decentralizovaných drobných lokálních adaptací, reagujících místními prostředky na konkrétní místní podmínky slaví famózní úspěchy a umožnila malé tlupě okusovačů kořínků odkudsi z Afriky, stát se nejrozšířenějším živočišným druhem v kategorii druhů, které není potřeba cpát pod mikroskop, aby se jim člověk podíval do očí.

Jasně že to přineslo nějaké problémy, které předtím neexistovaly. Ale lidský druh funguje tak, že prostě řeší problémy jeden po druhém, tak jak přichází a v místě kde nastanou.

Právě teď nejedna chytrá hlava přemýšlí, jak teplo a CO2, dva největší ďábly z Gretiných nočních můr, přeměnit na rostliny. Jak jich sklidit víc z hektaru. Přemýšlí o patrových sklenících a urbanistických konceptech, které spojují stavby a stromy, sady a pole, potoky a rybníky. A ne proto, aby řídili globální klima, ale protože konkrétní lidi chtějí jíst a žít a bydlet. Pokud někdo z těch chytrých hlav změní způsob, jak lidé využívají planetu, nebude s tím mít žádná Greta nic společného. Možná se u jejich konceptů po babišovsku vyfotí, ale k motivaci řešit lokální potřeby z lokálních důvodů a zdrojů ji nikdo nepotřebuje.

Autor: Martin Marx

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 4,58 out of 5)
Loading...