8.11.2020
Kategorie: Společnost

Europol vede ohromné razie proti svobodě slova napříč EU včetně České republiky

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Svoboda projevu, která nechrání odmítavá vyjádření, nás může zavést do propadliště další kontroly projevu, neboť definice nenávistné mluvy se rozšiřuje.

Policejní agentura Evropské unie tento týden provedla rozsáhlé koordinované razie proti svobodě slova napříč sedmi zeměmi jakožto součást tzv. očištění od „nenávisti a podněcování násilí“ na internetu.

V úterý prohlásili němečtí prokurátoři a agentura vynucování zákona EU, že z údajných „nenávistných“ internetových příspěvků je vyšetřováno 96 podezřelých. Při těchto raziích policie v Německu prohledala 83 budov a zabavovala soukromé vlastnictví lidem včetně notebooků a mobilů.

Těchto razií proti svobodě slova dirigovaných agenturou vynucování zákona Evropské unie se účastnila i Británie, Francie, Norsko, Itálie a Česká republika.

Mluvčí Europolu řekl tiskové agentuře Reuters, že úterní razie se zaměřily na internetové příspěvky propagující xenofobii a rasismus. Razie přichází v době, kdy se Evropa potýká s vlnou islamistických teroristických útoků v zemích jako Francie a Rakousko, kterým se policii nepodařilo zabránit, spolu s nárůstem zločinnosti v mnoha evropských zemích jako Švédsko, Dánsko a opět Francie.

Podle německého prokurátora ve spolkové zemi Porýní-Falcko jeden podezřelý v tomto vyšetřování na internetu urazil političku, přičemž další měl údajně anti-semitské komentáře.

Mezi zeměmi celého Západního světa má Německo bezpochyby zdaleka nejdrakoničtější zákony proti svobodě slova. Německá vláda pravidelně uděluje rozsudky vězení těm, kdo údajně „podněcovali nenávist k menšinám“ nebo popírali Holocaust. Spolu s tím cizinci odsouzení za brutální sexuální zločiny běžně vyváznou s lehkými tresty.

Němečtí zákonodárci v roce 2017 navrhli Zákon o vynucování řádu na sítích, který byl nakonec toho roku přijat a počátkem roku 2018 nabyl účinnosti, hlásí americká zpravodajská publikace Foreign Policy. Zákon umožňuje německé vládě postihovat sítě sociálních médií nad milion uživatelů až 500 000 € za každý den, kdy jejich platforma pochybí nesmazáním sdělení považovaného za falešnou zprávu. Facebook spoléhá na četné organizace kontroly faktů určující, zda jsou zprávy pravdivé, kdy mnohé z nich jsou financovány progresivním miliardářem Georgem Sorosem.

Mnozí tvrdí, že berlínské zákony proti svobodě slova nejsou ničím odlišným od podobných zákonů zavedených autoritářskými režimy jako Rusko a Venezuela k zadušení svobody slova a debaty.

Průzkum vedený v roce 2019 Institut für Demoskopie Allensbach odhalil, že jen 18 procent Němců má pocit, že může své názory vyjadřovat na veřejnosti svobodně.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (26 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...