26.3.2019
Kategorie: Společnost

Europarlament zase omezil část svobod na internetu

Sdílejte článek:

REALP

Europarlament zase omezil část svobod na internetu. Nařízení prošlo včetně sporných článků 11 a 13, kterými se poslanci odmítli zabývat.

Článek 13 ukládá internetovým platformám jako Youtube nebo Ulož.to povinnost zabývat se tím, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva. Dodnes tuto povinnost neměly.

Neziskové organizace nebo encyklopedie jako Wikipedia budou mít nadále přístup k datům za vědeckým a výzkumným účelům zdarma. Na subjetky s obratem menším než 10 milionů eur (258 milionů korun) se nové povinnosti vztahovat nebudou.

Vzhledem k tomu, že tento obrat má mnoho firem, tak to znamená, že musí vyvinout na svých serverech takové filtry, které budou schopny rozeznat díla chráněná autorskými právy. To je prakticky nemožné, protože denně vznikají tisíce hodin filmů, videí, fotek a centrální databáze autorských děl neexistuje.

V minulosti se například Zdeněk Svěrák soudil s jednou firmou o slogan “Upeč třeba zeď”, který parafrázoval text písničky “Upeč třeba chleba, postav třeba zeď” z filmu Princové jsou na draka. Vyvinout automatický filtr, který by na internetu poznal tuto podobnost je prakticky nemožné a ani umělá inteligence zatím nedosáhla takového stupně chápání obsahu textu. To nezvládne automaticky ani Google nebo “cukroušův” facebook. Firmy to asi budou muset řešit “bonzáky”.

Konkrétně pro hlasovalo 348 poslanců, proti 274, 36 se zdrželo. Europoslanci se předtím odmítli zabývat pozměňovacími návrhy, které počítaly s vypuštěním sporných článků. Pozměňovací návrhy byly zamítnuty pouhými 5 hlasy. Debatu o autorském právu v posledních měsících dominovaly zejména sporné části návrhu směrnice, konkrétně články 11 a 13.

Autor: Realisté Praha



Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...