18.11.2016
Kategorie: Ekonomika

EET: Konec malých obchodníků a hospodských

Sdílejte článek:

REC/T. JIRSA

Senátor Tomáš Jirsa se na svém webu podělil se svými zkušenostmi s EET: Navštívil jsem desítky hospod, zejména v malých obcích. Mnohdy v těch obcích, které nemají vlastní obecní úřad a patří pod bývalou „střediskovou obec“. S plnou odpovědností říkám, že cca 30 procent hospod a hospůdek se chystá na přelomu roku definitivně zavřít.

[ad#clanek-respo]

Píší mi starostové malých obcí, prosím, dělejte s tím něco: dnes již naše hospoda neplatí nájem, obec jí dodává dřevo na topení, aby se lidé měli kde sejít. Píše mi paní hospodská z malé vesnice nedaleko Vitějovic: „…naše obec má 70 obyvatel včetně chalupářů, a tak si umíte představit, jaká je návštěvnost. Hospodu máme otevřenou úterý, pátek a v sobotu od šestnácti hodin. V hospodě ale děláme sraz rodáků, dětský den, karneval, sejdou se tady hasiči. Mám radost, že se lidé dali dohromady. Daně platím, ale EET se ve svém věku učit nebudu. Prosím, zastaňte se nás v té Praze, a něco s tím udělejte, hospoda je pro mne srdeční záležitost…“.

Mám kamarádku cukrářku v malé cukrárně, která zavírá. Mám známého majitele obchodu, který zavírá. Jsou to lidé těsně před důchodem či již v důchodu, kteří zavřou živnost. Nerozumí moderní technice a nechtějí se ji učit. Nechtějí, aby je někdo udával na udavačských stránkách Ministerstva financí, že nevydali účtenku. Dvacet let podnikají, od státu nikdy nic nechtěli, ale také nechtějí, aby jim stát kontroloval každou korunu. Některé vesnice již převedly své hospůdky pod hasičské kluby. V některých vesnicích si někdo koupil pípu s chlazením a začal točit pivo v garáži. Jednoduchá pípa vyjde stejně draho jako jednoduché zařízení na EET ,pivo se točí a sousedé močí na dvoře na kanálek. A daně? Zapomeňte. Ostatně, ohání-li se ministr financí nutností zvýšit výběr DPH, připomínám, že všichni tito malí živnostníci již zaplatili DPH při nákupu svého zboží v MAKRU či jiném obchodě, a tak by se DPH státu stejně nezvedlo.

Nemyslím si, že EET přinese státu 18 miliard daňových výnosů, jak inzeruje Ministerstvo financí. EET však způsobí nevratné a nenapravitelné škody ve společenském a sociálním životě malých obcí. Ten, kdo na přelomu roku zavře, se k živnosti již nikdy nevrátí. Zavádět EET pro malé živnosti, hospodské a trhovce je naprosto špatný politický krok současné vládní koalice. Obávám se, že ministři a poslanci v případě zákona o EET nedohlédli dolů do regionů mezi své voliče.

Senátorova slova potvrzují třeba i vyjádření živnostníků pro Domažlický deník: “V Prapořištích je už dnes jedna restaurace zavřená. Restauraci jsem tady provozoval deset let. EET byla jedním důvodem, proč jsem se rozhodl skončit. Člověk se dře od rána do večera, aby vydělal na provoz, zaplatil zaměstnance a aby mu zbylo alespoň něco na živobytí. Daně jsem vždycky poctivě platil. EET je podle mě jen zvůle boháčů, kteří o životě drobného podnikatele nemají ani ponětí,” řekl V. Pekovič, dnes již bývalý provozovatel restaurace Pod Lipou v Prapořištích. Kromě EET ho trápil i chybějící personál: „Bylo téměř nemožné sehnat dobrého kuchaře.”

Skončit chce v Prapořištích i druhá hospodská: “Při tržbách, které má, se jí nevyplatí do nového systému EET investovat.” Hospodu se proto snaží zachránit sokolové: “Hospoda je v budově naší sokolovny, chceme aby běžela dál. Pořádáme zde například bály a kdyby nebyl zajištěn výčep, měli bychom problémy. Další důvod je ten, že by místní neměli kam chodit na pivo. Jednáme proto s provozovatelkou. Dohodli jsme se, že jí dáme nějaké úlevy, aby si mohla pokladnu pořídit.”

O zavření uvažuje mnoho dalších hospodských i obchodníků. 

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Tomáš Jirsa, Domažlický deník

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (30 votes, average: 4,97 out of 5)
Loading...