15.2.2017
Kategorie: Ekonomika

EET: Buzerace bez konce

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

Po zavedení elektronické evidence tržeb jsem si v hospodách, hospůdkách a restauracích všiml další cedulky – povinné upozornění na vydání účtenky.

[ad#clanek-respo]

A tak vedle něčeho jako “Osobám do 18 let nenaléváme”, “Podnapilým nenaléváme”, či “Zákaz prodeje tabáku a alkoholu mladistvím” teď všude přibylo: “Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.”

Proboha proč? Elektronická evidence tržeb je už tolikrát probíraný a diskutovaný problém, že ho musí znát snad už každá myš i v té nejzapadlejší díře. Přesto hospodští musí upozorňovat zákazníky, co musí udělat aby si o nich náhodou nemyslel že jsou to nějací zloději. Možná může být neznalý věci cizinec. Ale že by porozuměl českému nápisu? Obávám se, že naši úředníci jsou schopni uzákonit i povinnost mít to upozornění ve více jazycích.

Ve stejném duchu by třeba strážníci městských policií měli mít na autě nastříkáno a na své uniformě našito: “Strážník je povinen k vybrané pokutě vydat řádně očíslovaný a orazítkovaný doklad o provedené platbě a přijetí pořádkové pokuty”. Nemluvě o tom, že by přeci měli nosit přenosnou pokladnu EET.

Nebo státní policisté by mohli mít na svých autech kromě “Pomáhat a chránit” napsáno též: “Podle zákona o pozemních komunikacích jsou i policejní vozidla povinna dodržovat předepsanou rychlost”.

Ale vraťme se k těm hospodám. Pokud to hospodský nevyvěsí, může dostat pokutu až 50.000,- Kč. A teď se držte. Oni to musí mít uvedeno i na svých webových stránkách, pod hrozbou stejné sankce! A celní správa se již nechala slyšet, že brouzdá po internetu a pokuty uděluje.

Živě si představuji, jak ty malé hospůdky, které mají třeba i jednoduchou webovou stránku na bezplatných portálech s jednou fotkou a nějakými kontaktními údaji, už shání programátory a nechávají si to za těžké peníze dodělat. Ta případná pokuta je pro ně likvidační. Pokud přečkali první kolo s pořizováním a zaváděním elektronických pokladen, tak tady na ně stát už nachystal pokračování.

Jen tak mimochodem, představte si, že byste si chtěli ve vlastním domku otevřít skutečně jen takovou malou hospůdku, s pár stolky, víceméně jako hobby a pro sousedy. Stavební úřad vám musí povolit stavební úpravy, musíte si nechat za pár tisíc udělat rozbor vody, to opakovat nejpozději po dvou letech (nevadí, že ji doma bez problému konzumujete celá rodina), musíte si oběhat vyřízení živnostenského listu a následně zaúřadovat sociální správu a zdravotní pojištění. Pak vám musí dát glejt hygienik. Ještě před otevřením vás musí navštívit kominík a následně hasiči. Samozřejmě vás čeká pořízení pokladny EET a registrace u finančního úřadu. Musíte do místnosti vyvěsit již zmiňované cedule, k tomu přijde nově určitě cedule o tom, že Kouření je zakázáno, jak to bude všude. Na rádio nebo televizi zapomeňte. To byste museli zahájit jednání s OSA (Ochranný svaz autorů) a následně jim platit pravidelné výpalné. A je jedno, že to je ve stejném domě, kde jako obyvatel už koncesionářské poplatky stejně platíte. Jsem přesvědčen o tom, že jsem toho ještě dost zapomněl.

Toto už snad nelze nazvat ani blbostí, ani buzerací. To už je cílený úmysl ničit tady jeden podnikatelský stav. Ale zase se naskýtá otázka – proč? Jakému miliardářskému žralokovi mohou škodit? Vždyť naopak mohou do svých podniků odebírat jeho suroviny. Tak co za tímhle vlastně je?

PS: nepodnikal jsem a nepodnikám, ani nikdo z mých příbuzných, v restaurační branži.

[ad#clanek-respo]

bloger_558

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...