23.3.2020
Kategorie: Politika

„Diktátor“ Prymula

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonJiž jsem zaznamenal stížnosti na „diktátora Prymulu“. Poté, co prohlásil, že hranice mohou být zavřeny i dva roky, se ozvaly české sirény z poslanecké sněmovny, že je potřeba Prymulu vyměnit.

Poslanci za opozici, například Vít Rakušan či Markéta Pekarová Adamová, se ozvali proti tvrzení předsedy Ústředního krizového štábu Romana Prymuly, že hranice mohou být uzavřeny i dva roky.

 

Cestování do zahraničí může být omezené i v následujícím roce či dvou. Dovolená tak podle něj letos bude nejspíš v Česku, řekl Prymula, který se podobně vyjádřil už předtím v televizi Prima s tím, že opatření se budou uvolňovat nejspíš jen u nás: „Budeme muset být opouzdřeni. Situace v ostatních evropských zemích nebude dobrá. To budou měsíce a dlouhé měsíce.“

Co nato naši „opozičníci“?

„Zákaz cestování v současné kulminaci epidemie chápu, podporuji. Ale strašit teď dvěma lety, to už není a nesmí být rozhodnutí epidemiologa, byť váženého,“ uvedl na Twitteru předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Pokud podle něj vláda má nějaká data, která by takový scénář naznačovala, ať je předloží. Stále ještě máme Parlament, poznamenal.

Za šokující má Prymulův výrok šéf sněmovního klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Výrok podle něj znovu naléhavě nastoluje otázku, zda je správné, aby v čele krizového štábu stála osoba bez politické odpovědnosti. Podobně se vyjádřila i rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. „Řídit tuto zemi a naše životy má ten, kdo byl legitimně zvolen ve volbách, a za nímž stojí hlasy voličů. Ne úředník, epidemiolog,“ napsala na Twitteru. Dvouleté uzavření hranic by mělo fatální následky ve všech oblastech, uvedla.

Za velmi nešťastný považuje výrok předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová. Není podle ní vhodný čas na pesimistické scénáře.Bývalý eurokomisař a europoslanec Pavel Telička výrok vsadil mezi fámy spojené s koronavirem. „Je to další fáma, nešťastné vyjádření anebo skutečná úvaha?“ uvedl.

Nejprve k otázce, zda Ústřední krizový štáb má vést člověk bez „politické odpovědnosti“. Když přijde „tvrdé na tvrdé“, ukáže se, kdo na to má a kdo na to nemá. Česko mělo zřejmě štěstí, když byl do funkce náměstka ministra zdravotnictví jmenován epidemiolog. Ministr zdravotnictví tak mohl naslouchat jeho názorům a mohl je přednést na vládě, a to i v době, kdy se jakékoliv razantní opatření považovalo v politice za „ránu pro demokracii“. Naprostá většina myslících bytostí se nechá raději operovat zkušeným operatérem než ředitelem nemocnice, který je zavalen administrativou. Přesto, ředitel má odpovědnost za nemocnici i onu operaci – tak říkajíc „politickou“.

To, že se naše politické „sirény“ ozývají a vyjí, že to či ono je špatně, je ostatně v souladu s tím, co se děje ve světě. V USA si dnes guvernéři a starostové podle médií stěžují na Donalda Trumpa za „nečinnost“. Když se podíváme na ony starosty a guvernéry podrobněji, zjistíme, že to jsou v naprosté většině starostové a guvernéři za Demokratickou stranu. Vždyť v USA budou prezidentské volby, tak co si do Trumpa nekopnout, že ano.

Co se omezení cestování týče, patřím ke generaci, která zažila za větší polovinu svého života hranice na Západ zavřené. Volné hranice jsou největším kladem pádu bolševického režimu. Nicméně, virová krize uzavřela hranice prakticky na celém světě. Jak dlouho budou omezení trvat, lze v současnosti jen spekulovat, nicméně názor Prymuly, že omezení mohou trvat dlouhé měsíce či roky, lze z hlediska současného poznání považovat za reálný. Bude to záviset i na tom zda se podaří najít lék a případně i vakcínu. V takovém případě budou moci být omezení odvolána. Sázím proto spíše na názor Prymuly než Kalouska či Pekarové Adamové. Nicméně, letos plánuji s celou rodinou dovolenou v Česku. A těším se, to mi věřte.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (35 votes, average: 4,14 out of 5)
Loading...