5.8.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Covid u jelenů – něco tu nesedí

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilDrobnou, ale potenciálně výbušnou zprávičku přinesla před pár dny americká média. Týkala se jedné, zdánlivě okrajové, veterinární studie. Průzkumu zdravotního stavu  nejběžnějšího druhu amerických, divoce žijících jelenů (jelenec běloocasý). Přesněji řečeno, míry jeho promořenosti Covidem.

Výzkumníci amerického ministerstva zemědělství odchytili počátkem letošního roku (leden – březen 2021) celkem 385 jelenců běloocasých a otestovali je na SARS-CoV-2. Akce probíhala na obrovském území severní části USA, konkrétně ve státech Michigan, Illinois, New York a Pensylvánie. Výsledek byl šokující. U 40 % populace jelenců byly zjištěny protilátky proti SARS-CoV-2 a nebo přímo virus. Zvířata přitom nejevila žádné známky onemocnění. Infekce u nich proběhla bezpříznakově, subklinicky.

Nákaza byla mezi zvířaty rozptýlena vcelku rovnoměrně. Na celém tom obrovském území. Otázku, kde k ní jelenci přišli, smetlo vedení ministerstva zemědělství ze stolu jednou větou. Jelení zvěř prý může přijít do kontaktu s lidmi při různých činnostech. Například při terénním výzkumu, turistice nebo lovu. A je to. Takže třeba takový nakažený turista se zapovídá s jelenem u krmelce v národním parku, nebo pokašlávající lovec nakazí z posedu laně i s kolouchy….

Výzkumníky navíc napadla ještě další nepředloženost. Porovnat nové odběry se staršími vzorky. Pro zajímavost. A tak „prohodili sítem” na SARS-CoV-2 také archivovaný biologický materiál, odebraný  jelencům letech 2011 – 2020. Dospěli k nečekanému zjištění – virus se u jelenců objevil už v roce 2019. Tedy zhruba v době, kdy se neznámá Wu-Chanská hospodyňka teprve chystala na trh, aby zakoupila onoho bájného netopýra, od něhož to prý všechno začalo.

Oficiální teorii o původu a způsobech šíření Covidu narušil už loni v prosinci jeden americký norek v Utahu. Ten, o němž Americké ministerstvo zemědělství 13. prosince 2020 oznámilo, že byl prvním divoce žijícím americkým norkem, pozitivně testovaným na koronavirus. Případ se tehdy zahrál do autu tvrzením, že se zvíře mohlo zatoulat k nějakému potoku, co teče kolem farmy, chovající norky na kožešinu. Přenos Covidu z chovatele na chované norky byl už několikrát prokázán a zmíněná divoké zvíře se prý mohlo napít kontaminované vody. Tedy snad, možná…

Jakási podezření tu byla už víc než rok. To když různé izolované komunity z odlehlých míst světa začaly hlásit nákazu Covidem. Na Sibiři, v amazonském pralese… Nebo na Andamanských ostrovech v Indickém oceánu. Vždy se jednalo o skupiny lidí, kteří si lebedí ve své izolaci a kontakt s civilizací nejen nevyhledávají, ale mnohdy se mu i aktivně brání. Kapénkový přenos infekce se proto zdál být vyloučen.

Nová informace o nákaze jelenců běloocasých v Americe tak definitivně potvrzuje, že na oficiálních teoriích o šíření SARS-CoV-2 něco nesedí. Dost podstatně. Není to o vymýšlení nějakých dalších konspiračních teorií. Ale logicky – když je první vzorek nakaženého jelence z roku 2019, tak je oficiální Wu-Chanská teorie v troskách. Muselo to být v USA dřív. Stejně tak je neudržitelná i představa, že se virus šíří pouze kapénkami, tělesnými sekrety a skrze kontaminované povrchy. Musí být ještě jiná cesta.

Uvažujte. Kdy jste naposledy na výletě v lese políbili divokého norka, anebo kolikrát jste už u krmelce pili s jelenem z jedné láhve?

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (47 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...