11.11.2020
Kategorie: Společnost

Covid-19 a chřipka: Podobné nemoce, ale jiné emoce

Sdílejte článek:

JAN SEDLÁČEK

My, kdo jsme nespadli do mediální koronahysterie, jsme často označováni za „chřipečkáře“. Prý zlehčujeme covid-19 tím, že jej srovnáváme s chřipkou. Chřipka ovšem vůbec není lehká nemoc. Zejména u starších osob může přinést stejné problémy jako covid-19.

Je to už pár let, kdy moje babička dostala ve svých 88 letech chřipku (mimochodem i přesto, že jsme se k ní v předchozí době kvůli chřipkové vlně přibližovali jen v rouškách). Jakmile onemocněla, dávali nám lékaři jen mizivou naději. Z jejich zkušeností bylo jasné, že v tomto věku je možnost vyléčení skoro nulová.

Přesto jsme se nevzdávali. Babičku jsme si nechali doma (samotný převoz do nemocnice by ji oslabil natolik, že pak by naděje nezbyla vůbec žádná) a pečovali jsme o ni. Péče to byla náročná již před chřipkou (zejména kvůli její stařecké demenci) a o to náročnější při nemoci, kdy byla babička téměř nepohyblivá. My jsme ale nepolevili a nakonec se nám povedlo ji z toho dostat. Nevím, zda za to vděčíme zázvoru, který jsme jí strouhali každý den, nebo snad něčemu jinému, ale podařilo se ji vyléčit. Lékaři to tehdy považovali za zázrak.

Podobných případů bylo již v minulosti mnoho, bohužel řada z nich i se smutným koncem. A o tom se dnes skoro mlčí. Ve stínu koronaviru se zapomíná, že i jiná respirační onemocnění typu chřipky mohou mít těžký průběh. A že odlišnost nového viru netkví ani tak v jeho větší nebezpečnosti, jako spíše v emocích, které jeho šíření vyvolává.

Podívejme se na to racionálněji. Podle oficiálních čísel máme kolem 170 tisíc případů. Vzhledem k tomu, že zdaleka ne každý je pravidelně testován a že procento pozitivních testů nebývá malé, odhaduji, že skutečně nakažených může být klidně kolem půl milionu. A pokud by byl covid-19 skutečně tak zákeřnou nemocí, jak se mnozí bojí, tak by při tomto počtu nakažených padali lidé houfně na ulicích k zemi, po desetitisících bychom úpěli v horečkách a nemocnice praskaly ve švech (což se dnes neděje, nemocnice spíš mají problém spíše s nedostatkem zdravotníků kvůli karanténám a taky s tím, že tam leží i nemocní s lehkým průběhem, které doma nikdo nechce).

Nemluvě o tom, že každý, kdo je v době smrti pozitivní na covid-19, je započítáván do statistik jako „oběť koronaviru“, což samozřejmě zvyšuje čísla „obětí“ a nadsazuje skutečnou sílu viru. Nebo o tom, jak z médií stále slyšíme o těžkých případech koronaviru, ale nikdy předtím nás média takto masivně nekrmila záběry těžkých případů chřipky, kterých taky bylo víc než dost.

Média tím vyvolávají v lidech strach. A jak známo, vystrašení lidé si nechají snadno omezit svobodu, pokud jim někdo řekne, že je to ochrání. Vláda toho samozřejmě ráda využívá k tomu, aby nám ještě více přitáhla uzdu a omezila náš život, jak to jenom jde. Ať už jde o opatření, která nákazu skutečně zpomalí (a je jen diskutabilní, zda jsou nutná proti tomuto typu nákazy), nebo o taková, která mají z pohledu ochrany proti viru nulový či naopak záporný význam (zákaz nočního vycházení, zavření obchodů v neděli), ale lidem dodají „pocit bezpečí“.

Myslím si, že v první vlně ta opatření ještě byla (až na výjimky) rozumná. Tehdy na jaře byl koronavirus něčím novým a nevěděli jsme, v jak silnou nemoc se může vyvinout. Po první vlně už ale máme dost informací o skutečné povaze nového viru a je podle mě nesmyslné, aby se kvůli epidemii, která nevybočuje z předchozích epidemií respiračních chorob, téměř zastavila mnohá odvětví ekonomiky, zavřely školy a zakázalo vycházení v noci.

Čímž neříkám, abychom brali covid-19 na lehkou váhu. Stejně tak, jako bychom neměli brát na lehkou váhu ani chřipku. Obojí to jsou nemoci, které mohou mít hlavně u starších lidí těžký průběh.

A proto buďme ohleduplní. Bez ohledu na to, zda tu létá virus korony, chřipky nebo čehokoliv jiného. Chraňme starší lidi, nesahejme na pečivo v obchodech holou rukou, neprskejme na okolí. Zvyšujme svoji imunitu – teď nemyslím nějakými chemickými preparáty, ale spíše změnou stravy (domácí potraviny z místních zdrojů namísto zlevněných sajrajtů ze supermarketů) a totéž doporučujme i ostatním.

Ale rozhodně nepodléhejme hysterii. Jednak proto, že ta nám při léčení nepomůže (spíše naopak zhoršuje psychický a následně i tělesný stav) a jednak nám tato hysterie brání vidět, že nám vláda ukrajuje další a další části naší svobody a provádí věci, které by se dříve zdály nemyslitelné.

Zvládli jsme vlny chřipek, zvládneme i vlny koronaviru. Jen se na ně musíme dívat racionálně.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...