19.12.2016
Kategorie: Společnost

Co týden dal a Hampl napsal: Vítězství v Aleppu, totalitní spořitelna a nostalgické vzpomínání na Jakeše

Sdílejte článek:

PETR HAMPL

Pondělí 12. prosince

Další dobrá zpráva z USA. Po sečtení se ukazuje, že Hillary utratila v kampani celkem 1,2 miliardy dolarů. Umíte si představit, kolik škody by bylo možné s tolika penězi způsobit?

[ad#clanek-respo]

Úterý 13. prosince

Protože drobná poznámka Ladislava Jakla spustila diskuzi, jakou jsem opravdu nečekal (nenapadlo mě, že v roce 2016 může být debata o všeobecném volebním právu téma), tak uvádím také svůj postoj.

1) Ladislav Jakl zkráceně vyjádřil hypotézu, že zavedení všeobecného volebního práva a volebního práva žen snížily kvalitu politického rozhodování a vedly k omezení občanských svobod.
2) Myslím, že ta hypotéze je nesprávná. Já alespoň nevím o žádném případu, kdy by po zavedení ženského volebního práva došlo k zavedení tyranie, omezení občanských svobod atd.
3) Pokládám nicméně za správné takové hypotézy vznášet a diskutovat o nich. Zákaz diskuze není řešení. A řešením nejsou ani hysterické výlevy. I účastnice diskuze na mé zdi jsou dost inteligentní, aby byly schopné reagovat věcně.
4) A ta další věc je nostalgie po starých časech, kdy neplatilo “jedna osoba – jeden hlas”, nýbrž “jedna rodina – jeden hlas” a kdy stát rodinu respektoval jako uzavřenou jednotku, co níž nemůže zasahovat. Tuhle nostalgii nemusí každý sdílet, ale nikdo mu ji nemůže brát. Zvlášť ve světle odebírání dětí z rodin a další špíny, kterou současné evropské vlády podnikají.
5) Pobouřeným dámám nic vám nebrání otevřít diskuzi na téma vliv testosteronu na politické rozhodování, volebním právu mužů atd., jestli na ni mají dost času.

Středa 14. prosince

Včera další dobrá zpráva. Spojenci dosáhli vítězství u syrského Aleppa, pravděpodobně dosud nejvýznamnějšího vítězství v dosavadní válce. Znamená to také, že nejlepším humanitárním činem, jaký by Evropané mohli udělat, by bylo pochytání všech Syřanů v bojovém věku, které jsou na jejím území a jejich předání do řádné syrské armády. Víc mužů bude znamenat rychlejší osvobození dalších syrských oblastí a pro statisíce nebo miliony lidí příležitost začít opravovat svou zemi a vrátit se k běžnému životu. Pokaždé, když takového člověka necháváme v Evropě, prohlubujeme tím humanitární katastrofu.

Čtvrtek 15. prosince

Ještě jedna poznámka k Aleppu. Skutečně je to podle všeho tak, že rusko-syrská vojenská akce postihla i civilisty a že se jejich vojáci dopouštěli nějakých ukrutností. Bylo by mnohem lépe, kdyby se tak nestalo. Ale pořád platí, že každá vojenská akce má být právě tak brutální, aby bylo dosaženo vítězství. Ne více, ale taky ne méně. Pokud někdo není ochoten něco takového podstoupit, ať raději rovnou kapituluje. A buďme rádi, že naši předkové v sobě vždy našli i tohle odhodlání. Jinak bychom nepřežili. 

Pátek 16. prosince

Z osmé večerní úvahy: Ve válce civilizací stojí na jedné straně vedle sebe jeptiška, kurdský komunista a hlasatel volné sexuální morálky. Na opačné straně stojí bok po boku kat islámského státu a milá slečna, která trvá na právu nosit na veřejnosti šátek hidžáb. Podstatný rozdíl je ale v tom, že bojovníci na islámské straně vědí o tom, že jsou ve válce, že patří k sobě a jsou schopni se vzájemně podporovat. My to většinou jen nejasně tušíme a často ani to ne. Spousta naivních lidí na západě si dokonce myslí, že na islámské straně najde spojence proti dekadentním trendům nebo proti katolickému fanatismu.

Sobota 17. prosince

„Věříme, že naše zodpovědnost vůči společnosti překračuje hranice bankovního světa a že lidem můžeme sloužit i jako kompas, který je bezpečně provede mořem mediálních informací,“ nechala se Česká spořitelna slyšet v oficiálním stanovisku, které vzbudilo bouři nevole.

Oprávněnou. Stačí se totiž podívat, co stanovisko znamená. Za prvé. Banka říká, že už přestala být spokojena se stavem, kdy nám „pouze“ poskytuje finanční služby a my jí za to umožňujeme realizovat zisk. Za druhé. Banka říká, že má ambice zasahovat i do těch oblastí společenského života, které nemají s financemi nic společného. Za třetí. Banka říká, že se cítí povolána určovat, co si máme myslet a komu máme důvěřovat.

Kdyby s takovou ambicí vystoupil lakýrník pan Novotný, mohli bychom nad tím mávnout rukou. Jestliže ale takový záměr vyhlásí těleso s bilanční sumou téměř bilion korun, měl by zpozornět každý, komu aspoň trochu záleží na zachování občanských svobod. Narazili jsme totiž na totalitní projekt, který je řádově nebezpečnější, než komunistická strana, Antifa a Česká obec fašistická dohromady.

[ad#clanek-respo]

Neděle 18. prosince

Z dalšího komentáře pro Institut Václava Klause: “Dnes se s postojem ve prospěch husákovského režimu setkáte často u drobných řemeslníků, tedy v té společenské vrstvě, která by měla být nejsilnější oporou kapitalismu. Proti starému socialismu naopak velmi často horlí státem placení vzdělanci a umělci, z nichž mnozí jsou ti stejní, kteří před lety oddaně pracovali pro normalizační režim. A nejde o přechodný trend. Agentura STEM už v roce 2013 konstatovala, že sympatií k předlistopadovému režimu přibývá zejména mezi pravicově orientovanými voliči.”

hampl

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...