15.11.2016
Kategorie: Společnost

Co týden dal a Hampl napsal: Od Horáčka k Trumpovi

Sdílejte článek:

PETR HAMPL

Pondělí 7. listopadu

Je totiž obrovský rozdíl třeba mezi zdravotní sestrou, kterou daňoví poplatníci živí, ale kterou živí ochotně a pokud by mohli, přidali by jí na penězích, a mezi pořadatelem filmového festivalu, kterého daňoví poplatníci živí jen se skřípěním zubů. Mezi zdravotní sestrou a plátcem daní tudíž neexistuje žádný konflikt zájmů. Mezi pořadatelem filmového festivalu a plátcem daní existuje konflikt obrovský.

Tihle příživníci se tudíž domnívají, že role státu je utlačovat obyčejné lidi, kontrolovat je, převychovat a případně nahradit. Přesně takovou politiku očekávají od Michala Horáčka.

[ad#clanek-respo]

Úterý 8. listopadu

Jen výjimečně se stane se na něčem shodnou všichni od týdeníku Respekt až po Václava Klause mladšího. A já s tím taky souhlasím. Dnešní americké volby jsou volbami století, ale nejspíš nejdůležitějšími volbami v dějinách.

Jedna možnost je, že si Saudové udrží vládu nad USA a budou nadále využívat jejich ekonomickou a vojenskou moc i jejich tajné služby na podporu džihádu proti celému světu. Druhá možnost, že po 230 letech opět zvítězí hnutí za nezávislost, čímž ztratí nejen Saudové, ale i kapitáni korporací, miliony aktivistů neziskovek, velké banky, různí sorošové a rockerfellerové atd.

Donald Trump je první, kdo se pokusil této síle postavit na odpor. Každý slušný člověk na celém světě mu musí držet palce. 

Středa 9. listopadu

Ve svém prvním komentáři pro Institut Václava Klause cituji Charlese Murrayho, že “trumpismus je legitimním výrazem hněvu, který mnozí Američané oprávněně cítí, když se podívají, co se děje s jejich zemí. V současnosti jsme totiž svědky závěrečné fáze procesu, který trvá už půl století a jehož podstatou je systematické ničení americké národní identity.“ A dokládám, že podobné ničení národní identity probíhá i v České republice.

Čtvrtek 10. listopadu

Podnět pro pořadatele demonstrací. Když měl o nás pan Schapiro takovou péči, nebylo by dobré mu uspořádat večírek na rozloučenou ve velkém stylu? Něco, na co bude dojatě vzpomínat ještě po letech.

Pátek 11. listopadu

Více než 90% rodičů chce, aby byly ve školách znovuzavedeny dílny. Ministerstvo školství zavětřilo příležitost a rychle k tomu dodalo “digitální technologie”. Daňoví poplatníci tak utratí miliardy za drony, které budou ležet ve školních skladištích a mladí kluci dál nebudou umět zacházet s kleštěmi a pilkou. Jo, a taky si vydělá pár externích odborníků, co vymyslí, jak to celé zařadit do rámcového vzdělávacího programu.

Sobota 12. listopadu

Pamatujete na americké hnutí Tea Party? Lidové protesty proti elitám dosáhly vrcholu v roce 2010. Do roku 2013 všechno skončilo. Nepodařilo se prosadit vůbec nic. Zbyly jen deprese a beznaděj. A teď vidíme, jak důležité bylo pro Trumpovo těsné vítězství, že mohl znovuoživit potrhanou síť aktivistů a že na spoustě míst už byli lidé se zkušenostmi. Že by analogie s českými poměry?

[ad#clanek-respo]

Neděle 13. listopadu

Podle tisku to vypadá, že hlavní problém Ameriky jsou deprese a další psychické potíže voličů Clintonové. Tolik léčebných procedur a nic nefunguje! Což takhle vyrazit na venkov a odpracovat si pár hodin na farmách Trumpových voličů? Vsadím se, že by to pomohlo víc než desítky terapeutických sezení se židlemi v kruhu, sdílením a povzbuzováním.

hampl

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (30 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...