4.11.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Co týden dal a Hampl napsal: O skutečném slunečném hrdinovi naší doby

Sdílejte článek:

PETR HAMPL

hamplPondělí 28. října

Premiér Babiš může čekat naplnění známého churchillovského rčení. „Měli na výběr mezi válkou a hanbou. Zvolili hanbu a budou mít i válku.“ Andrej Babiš se sklonil před pražskou kavárnou a potvrdil televizní radu, přestože se krátce před tím provalilo, že kryla několikamiliardovou rozkrádačku. Odměnou bude Babišovi další série útoků. Ředitel Dvořák nedokáže svoje vlčáky udržet na vodítku, ani kdyby chtěl. Bylo by to vlastně docela zábavné, kdybychom na Babišovo selhání nedopláceli všichni.

Úterý 29. října

Jedno z poučení z uplynulých 70 let říká, že přehnaná regulace může být větším zlem než přímé znárodnění.
Třeba vesnické hospody. Přežily znárodnění po roce 48, byť většinou v mizerném stavu, a udržely svébytný kus světa s vlastní specifickou kulturou. Nevydržely ale kombinaci nesmyslně přehnaných hygienických požadavků, zákazu kouření, EET a dalších opatření. A jakmile si lidé odvykli do nich chodit, bude nesmírně obtížné je obnovit.
Když dnes jdete českou krajinou a nemáte, kde se zastavit na pivo či limonádu, připomeňte si, že je to poprvé od roku 1800, kdy je takto tristní situace. A taky si připomeňte, že to nezpůsobili ani komunisté, ani devadesátá léta, ale současný euro-režim.

Středa 30. října

Náš hlavní problém s Evropskou unií totiž nespočívá v tom, že nám brání svítit žárovkami a chromovat nárazníky. Hlavní problém je v tom, že od našeho vstupu do EU byla vypěstována úplně nová sociální vrstva – regulátorů, kontrolovačů, implementátorů, čerpačů, projektových manažerů, bojovníků za práva menšin, ochránců klimatu a dalších. Stupidní byrokracie a ideologičtí fanatici tu byli vždy, ale jsou tu podstatné rozdíly:
V minulosti byly tyto vrstvy zcela oddělené a často byl mezi nimi nepřátelský vztah. Až v rámci EU splynuly.
Nikdy v minulosti nebyly tak obrovské co do počtu členů.
Nikdy v minulosti nebyly tak skvěle odměňované.

Čtvrtek 31. října

Plán na listopad:
1) vyhodit televizor (na filmy se budeme dívat na počítačovém monitoru)
2) odhlásit se z placení televizní daně
3) ušetřených 135 korun měsíčně posílat TV Raptor (2001512031/2010). To je totiž televize, která dělá skutečnou veřejnoprávní službu. Jenže čistě za svoje. Dokonce i techniku si musí kupovat ze svých úspor.

Pátek 1. listopadu

V českých zemích dnes žije více cizinců a migrantů než kdykoliv v dějinách. A je také vysoce pravděpodobné, že byla přesažena míra, kdy existuje tlak na integraci cizinců. Je-li totiž přistěhovalců příliš mnoho, je normální být cizincem a motivace přizpůsobovat se rychle klesá. To je zvláště markantní v Praze. Už před 15 lety si moji britští kolegové pochvalovali, že Praha je jedním z mála měst, kde se Angličan okamžitě cítí doma. Kina promítají filmy v angličtině, prodavači v Tescu vám rozumí… pokud nechcete, nemáte žádný důvod zajímat se o místní jazyk a místní kulturu. Od té doby vše ještě pokročilo.

Sobota 2. listopadu

Z rozhovoru s redaktorem Parlamentních listů Markem Korejsem:
Média se snaží odvádět pozornost od skutečných problémů, a předkládat lidem nedůležité věci. Dnes žijeme v zemi, která má nechráněné hranice. Fyzické útoky žadatelů o azyl v sousedních zemích na české občany se stávají v podstatě každodenní záležitostí. Hamáčkovo Ministerstvo vnitra připravuje podmínky pro gigantický volební podvod. Katar, což je dnes největší světový sponzor terorismu, se chystá vybudovat silnou přítomnost v České republice, za mohutné podpory ministra Petříčka. A kavárna chce, abychom místo toho všeho řešili, jestli se někdo cítí dotčen výrokem prezidenta Zemana nebo v jaké je kondici.
U příležitosti Dne nezávislosti České republiky by měly probíhat diskuse o tom, jak obnovit zemědělskou a potravinovou soběstačnost. Jak odpoutat české podniky od nezdravé závislosti na Německu a obnovit výrobu s vysokou přidanou hodnotou. Jak zvednout porodnost v českých rodinách. Jak vytvořit obranu, která nebude závislá na žádném tzv. „spojenci“. To jsou otázky, které by měly být v souvislosti s národním svátkem kladeny. Jenže místo toho je mediální prostor plný diskusí o jediném slavnostním večeru.

Neděle 3. listopadu

Z téhož rozhovoru:
Hrdina, k jakému by se dnes mohli hlásit příslušníci elity, by mohl žít třeba takto. Pochází z prominentní komunistické rodiny. V dětství měl pochybnosti o své pohlavní identitě. Vystudoval Oxford nebo London School of Economis. Nikdy nepracoval, ale byl aktivní v šesti neziskovkách. Byl zvolen členem dětského globálního klimatického panelu. Pak začal působit jako koordinátor nějakého evropského programu a nakonec získal mezinárodní cenu za mezináboženský dialog. Pravidelně se vyslovoval ve prospěch volné migrace a proti xenofobii… Nám připadá něco takového směšné, ale ti na druhé straně třídního rozdělení zase nedovedou pochopit, jak někdo může obdivovat elektrikáře z ČKD, který po večerech zpíval v baru popové písničky a pracoval na sobě tak dlouho, až se stal slavným zpěvákem a národním hrdinou.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (33 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...