17.9.2018
Kategorie: Společnost

Co týden dal a Hampl napsal: Národ rozdělený na vlastence a kolaboranty

Sdílejte článek:

PETR HAMPL

Pondělí 10. září

“Hrozí nám teď smrtí,” stěžuje si europoslanec Jaromír Štětina (za TOP09). Hamplova glosa: Zdravá společnost je taková, kde se vlastizrádci bojí nebo aspoň stydí. Úpadková společnost je takové, kde vlastenci musí skrývat, že jsou vlastenci.

[ad#textova1]

Úterý 11. září

K návrhu zákona, který by Facebooku zakázal blokovat uživatele.
Korporace přijde zvenčí s velkými penězi, snadno získá faktický monopol na komunikační platformu a začne měnit politické poměry v zemi. O tom přece společenská smlouva vůbec nebyla! Když se psaly a schvalovaly příslušné zákony, myslelo se na podnikání a ne na převýchovu obyvatel. Entita Facebook prostě vypověděla společenskou smlouvu a je čas začít diskutovat o tom, za jakých okolností budou obyvatelé České republiky ochotni ji tolerovat, a jak budou vypadat nové zákony, které upraví její fungování.
Tak by to viděli původní liberálové. Lidé, co vybojovali americkou válku za nezávislost a další buržoazní revoluce a kteří pokládali občanské svobody za posvátné. A kteří si nenechali od nikoho vzít – od panovníků, velmožů ani korporací.

Středa 12. září

Bývalý policejní ředitel a předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný navrhuje, aby byl bez náhrady vyvlastněn veškerý majetek vlastněný přímo nebo nepřímo gangsterem Bakalou. S tím návrhem vřele souhlasím a připojuji obecnější poznámku.
Pojem “pravice” zahrnuje dvě skupiny lidí.
a) ty, kteří staví na první místo lidskou svobodu.
b) ty, kteří staví na první místo zájem velkých peněz.
Občas míří oba tyto pohledy stejným směrem, ale často jsou proti sobě. Pro mě je to jasné – nikdy nepřistoupím na to, aby byla lidská svoboda či důstojnost omezována kvůli zájmu velkých peněz. Pro tržní komsomolce to asi nebude dost pravicové, ale na to kašlu.

Čtvrtek 13. září

Chcete pomáhat zemím třetího světa? Tak jim přestaňte krást jejich nejaktivnější lidi! Neprodyšné uzavření hranic je prvním krokem ke zlepšení poměrů. Všechno ostatní je pokrytectví.

Pátek 14. září

Hamáček ví, jak před volbami zvýšit šance své strany. Bratrská agrese proti Maďarsku, to je přesně to, co voliči chtějí. Všichni socani, kdo usilovně makají v kampani, budou Hamáčkovi určitě vděční za takovou podporu.

Sobota 15. září

Z rozhovoru pro Parlamentní listy:

Je možné, aby došlo na vojenský útok proti Maďarsku?

Rozhodně to není nemožné. Netvrdím, že k útoku na Maďarsko určitě dojde, ale některé znepokojivé signály se objevují, například prohlášení německé kancléřky, podle nějž mají převzít kontrolu nad maďarskými hranicemi od tamní armády blíže neurčené „unijní jednotky“ nebo to, že sorosovská stanice CNN už zahájila propagandistické tažení proti „maďarskému nacistovi, který ohrožuje světový řád“, které dost možná může sloužit jako ospravedlnění případné vojenské akce.
Především jde o to, že dnešní způsob rozhodování velkých byrokratických aparátů představuje obrovské riziko. Jsou do něj v různé míře zapojeny tisíce nebo desetitisíce úředníků a aktivistů, každý hájí především rozpočet a pravomoci svého oddělení, a konečné rozhodnutí, které tak vzniká, je v podstatě náhodné. Z aparátu může vypadnout úplně cokoliv, pokud to není v rozporu s mocenskými zájmy byrokratů. Tedy i nesmyslná vojenská akce. A v tomto chaotickém zmatku se ještě pohybují sorosovské neziskovky a další nátlaková uskupení, která s různou mírou úspěchu prosazují nejrůznější zájmy.
Jak píšu v jedenácté kapitole své knihy Prolomení hradeb, člověku, který se na úřad dívá zvenku, v posledních letech standardně připadá, že rozhodnutí nejspíš přijímá orangutan, co utekl z klece a náhodně rozhazuje papíry a razítka. Což by mohlo působit komicky, dokud si neuvědomíme, že se takto rozhoduje o osudech milionů lidí a že je takto možné i zahájit válku.

Jakým způsobem?

Ještě před pár desítkami let tomu bylo tak, že pokud vláda vydala nesmyslné rozhodnutí, mohlo být přinejmenším zpomaleno odporem lidu nebo alespoň odporem nějaké elity. Jenže tahle pojistka zmizela. Na názoru normálních pracujících lidí naprosto nezáleží a příslušníci elity – v Prolomení hradeb je nazývám novou aristokracií – jsou připraveni se smířit absolutně s čímkoliv. Podle toho jsou vybíráni a k tomu jsou dlouhodobě cvičeni.
Kdyby se kupříkladu dozvěděli, že je důležité věřit, že Tanzanie je nebezpečím pro světový mír, okamžitě tomu uvěří. Členové pražské kavárny budou ochotni se hádat o to, jak strašlivá je Tanzanie. Paní poslankyně Černochová bude hřímat a vyzývat k okamžitému útoku proti Tanzanii. Redaktoři a analytici České televize budou každý den produkovat desítky zaručených informací o nebezpečnosti Tanzanie. A neziskovky dostanou do pražských ulic tisíce studentů pálících tanzanskou vlajku. Na univerzitách odstartují čistky proti extremistům zpochybňujícím tanzanskou hrozbu. A think-tank Evropské hodnoty přinese zaručené důkazy o činnosti tanzanských agentů. Za tři dny přijde z kanceláří Otevřené společnosti zpráva, že Tanzanie je vlastně kamarád a skutečným nebezpečím je Mongolsko. Všichni ti lidé změní během pár hodin názor a začnou upřímně věřit v mongolskou hrozbu.

Neděle 16. září

O VK mladším se v posledních hodinách hovoří především v souvislosti a blokací na sociální síti, ale nemělo by uniknout, jak významně posunul minulý týden českou veřejnou diskuzi, když místo celkem laskavého “eurohujer” použil výraz “kolaborant”. My revolucionáři to slovo používáme již několik let, ale z úst mainstreamového politika zní jinak. A má jiný dopad na veřejnou diskuzi.
Můžeme mít různé názory na žárovky, pomazánkové máslo a různé ekonomické záležitosti, ale každý, kdo podporuje migraci nebo nátlak na Maďarsko, může být legitimně kladen na stejnou úroveň se zločinci, kteří pomáhali nahánět své spoluobčany do táborů smrti. Je dobře, že se Jaromír Štětina a další setkávají s přiměřenou reakcí veřejnosti. A někdy v pozadí se tiše rýsuje představa, že totalitní režim nemusí vydržet a potom… Je to představa důležitá. A je důležité, že ji pomáhá udržovat jeden z nejvýznamnějších českých politiků.

[ad#pp-clanek-ctverec]

hampl

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...