25.3.2020
Kategorie: Společnost

Co je skutečným problémem onemocnění covid-19 a co musíme udělat, abychom to zvládli

Sdílejte článek:

PAVEL NOVAK

O koronaviru a s tím spojenými problémy i opatřeními v Číně jsme poslouchali už od prosince minulého roku. Pak se přidaly znepokojivé zprávy z Itálie a covid nám byl najednou na dosah.

Tím jsme vstoupili do zcela nové fáze našich životů, jakou nikdo z nás, ani ti nejstarší zatím nezažili. Vláda celkem promtně a dobře zareagovala. Rozhodnutí vládního týmu sklízíme teď, když počet nemocných je stále celkem nízký. 

Zatímco my ostatní sedíme doma v karanténě a vycházíme jen v nezbytných případech a ekonomika se nám zatím řítí do dosud nevídané černé díry, máme možnost uvědomit si, jaký je hlavní problém celého tohoto viru a všeho co je s ním spojené.

Čína v posledních desítkách let “vyprodukovala” už sedm nebezpečných virů. Některé nepřekročily její hranice jiné se ukázaly méně nebezpečné, než se nejprve zdálo. Aktuální koronavirus je z nich zatím nejnebezpečnější a způsobil světové civilizaci i nejvíce problémů, za což by Čína měla převzít alespoň část odpovědnosti. 

V čem je vlastně tento koronavirus nebezpečný a co potřebujeme jako stát dosáhnout

Aktuální koronavirus není španělská chřipka a jeho “zabijácký potenciál” není zdaleka tak vysoký. U mnohých má velmi mírný nebo dokonce žádný průběh, mladí lidé něj umírají jen výjimečně a daň si vybírá hlavně ve vyšších ročnících, hlavně nad 70 – 80 let, kde je již mortalita skutečně vysoká na úrovni 16 – 18%.

I v těchto případech však lidé umírají zejména tehdy, když jim není možné poskytnout adekvátní medicínskou pomoc, což je v tomto případě zejména napojení na umělou ventilaci.

A to je i hlavní nebezpečí viru. Jako společnost potřebujeme jeho šíření zpomalit tak, aby nedocházelo k takovým špičkám, když naše nemocnice nedokáží pro nedostatek umělých ventilaci technicky zvládnout nápor pacientů, což si následně vyžádá daň v podobě ztrát na životech.

Proto je izolace z tohoto pohledu účinné opatření. 

Zdá se, že tohoto viru se nám už nepodaří zbavit, jak se to podařilo například v případě viru SARS a onemocnění covid-19 zde bude s námi už i v budoucnosti. Po zvládnutí této vlny se již počítá s podzimní vlnou.

Jelikož nemůžeme být v karanténě celý rok a život se bude muset vrátit do normálních kolejí, přičemž všichni budeme několik příštích let snášet ekonomické důsledky dnešních opatření, jediným východiskem se zdá být dovybavení nemocnic umělými ventilacemi, vývoj léku a postupné otužování kolektivní imunity obyvatelstva.

Pandemii zvládneme když dokážeme zamezit špičkám nemocných, kterých by bylo najednou tolik, že by už nemohli dostat adekvátní lékařskou péči a postupně se vrátíme do normálního života.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 4,27 out of 5)
Loading...