14.11.2021
Kategorie: Politika

Chci věřit tomu, že mě nezvolili kvůli chybě …

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Bylo zvolení Olgy Richterové místopředsedkyní Sněmovny až ve druhém kole opravdu zapříčiněno jen neúmyslnou chybou některých poslaneckých nováčků?

O místopředsedkyni Pirátské strany Olze Richterové se po volbách hovořilo jako o jedné z horkých kandidátek na křeslo ministryně práce a sociálních věcí. Ministerstvo jí však nakonec nabídnuto nebylo, a tak tato vzrůstem malá, avšak v médiích populární politička musela vzít zavděk tomu, že se aspoň stala místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. Zvlášť, když na tento post nakonec prošla jen s odřenýma ušima…

S ohledem na to, že vládní koalice ještě donedávna pěti samostatných politických subjektů (ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Piráti) disponuje v nové Sněmovně 108 hlasy, čekalo se, že na její ustavující schůzi všichni její kandidáti na post předsedy či místopředsedy PS hladce projdou při tajné volbě již v prvním kole. A opravdu se tak stalo, ovšem s výjimkou již zmíněné Olgy Richterové, která v prvním kole obdržela jen 95 hlasů a při celkovém počtu 195 hlasujících jí tak tři hlasy chyběly ke zvolení do funkce, která mimo jiné obnáší plat přes 180 tisíc korun při takřka minimálních starostech. Až po druhém kole si mohla paní Richterová hluboce oddechnout, neboť v něm již obdržela hlasů 101 a stala se tak jedním z dosud pěti zvolených místopředsedů dolní parlamentní komory (viz odkaz zde).

Proč však vzhledem k takřka jasné koaliční matematice prošla až ve druhém kole tajné volby? Někteří politici z koalic Spolu či PirSTAN tuto skutečnost omlouvali tím, že mezi hlasujícími byla řada poslaneckých nováčků a někteří z nich jen nepochopili, že na volebním lístku je potřeba nejen zakroužkovat voleného člověka, ale i škrtnout ty, které člověk nevolí. Kvůli tomu byly některé odevzdané lístky neplatné a jen díky nim Olga Richterová neprošla již v prvním kole. Je ovšem zvláštní, že nikomu z ostatních kandidátů na místopředsedu z řad nově se utvářející vládní koalice neplatné hlasy pro zvolení nechyběly (Jan Skopeček z ODS jich obdržel 102, Věra Kovářová ze STAN a Jan Bartošek z KDU-ČSL 100).

Nicméně i samotná Olga Richterová při rozhovoru pro Český rozhlas tento argument zmínila a na otázku redaktorů „Věříte tomu, že to byla chyba?“ odpověděla: „Chci tomu věřit, ano.“ Asi se ovšem shodneme na tom, že pokud někdo říká „Chci tomu věřit“, tak je to něco trochu jiného, než kdyby odpověděl „Věřím tomu“, případně „Nemám důvod tomu nevěřit.“ Stín pochybnosti ohledně toho, že skutečně šlo u některých poslanců vládní koalice jen o to, že špatně pochopili, jak vyplnit volební lístek, tam nejspíš je.

Olga Richterová je mi vcelku sympatická a dle mého názoru by byla i vhodnější kandidátkou na vedení ministerstva práce a sociálních věcí než zemědělec Marian Jurečka, který toto ministerstvo dostane s největší pravděpodobností díky tomu, že původní adeptka z KDU-ČSL Šárka Jelínková ho odmítla s odůvodněním, že se jí nechce stěhovat z Kroměříže do Prahy. Komplikace se zvolením Richterové však názorně ukazují, že Piráti to nebudou mít ve vládní koalici jednoduché. A jelikož bez hlasů jejich čtyřech poslanců se vládní koalice ve Sněmovně pohodlně obejde, je otázkou, zda by do ní Pirátská strana měla i přes slibované tři ministerské posty vstupovat a být v ní pátým kolem u vozu…

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...