19.10.2019
Kategorie: Společnost

Česká televize opět v hledáčku

Sdílejte článek:

J3K

Poslední dobou rozvířila hladinu dění zpráva o hospodaření České televize. Toto veřejno-právní médium, na jehož činnost se skládáme my všichni placením koncesionářských poplatků, něco k tomu přidá ještě stát, samozřejmě se vyberou i nějaké ty peníze od inzerentů, pracuje s velmi zajímavým rozpočtem. Je s podivem, že soukromé televizní stanice prosperují i bez těchto obrovských injekcí, a přesto se dokážou uživit. To i přesto, že spouští mimo hlavního vysílání i další kanály věnující se například sportu, přírodě či žánrům lišícím se od mateřské stanice. Takže ani v tom není ČT výjimečná.

Je s podivem, že tak velký kolos, jakým Kavčí Hory jsou, podléhá natolik špatné finanční kontrole, že si z něj mohli generální ředitel Dvořák a pár dalších udělat dojnou krávu. Česká televize je však nejen ekonomický gigant pracující s miliardami, ale jde především o nejvýznamnější médium v zemi schopné ovlivňovat dění v celém spektru diváků. Jestliže ostatní stanice včetně těch satelitních přináší různé žánry, pak dlouhodobě se lidé vraceli k sledování ČT především v oblasti zpravodajství a sportu. Co se týká druhé položky, pak si musíme uvědomit, že i přes nespornou moderátorskou kvalitu ,,sporťáků´´ České televizi ujíždí vlak. Nejzajímavější přenosy postupně pro se získávají soukromé subjekty. 1.fotbalová liga, Liga mistrů, přenosy závodů formule 1, MotoGP, zahraniční fotbalové a hokejové soutěže, NBA, tenisová klání… To vše už ladíme někde jinde a rozhodně se najdou i jiné oblasti vysílání, která vedení České televize tak nějak podcenilo. Na druhou stranu vídáme pořady vytažené z archívu, které ostatní televize nemají a ČT tak může osvěžit paměť i těm dávno narozeným. Otázkou zůstává, kolik lidí se po stopadesáté dívá na to samé.

Přestože ředitel Dvořák se svou družinou hospodaří všelijak a dostává se mu pozornosti poslanců, u kterých stejně jeho zpráva projde, protože řada z nich je tam, kde je, díky vlastní prezentaci ve vybraných médiích, že pánové Bartoši či Kalousku?, lidi zajímá především obsah a kvalita vysílání. Po 30ti letech od jakési varianty revoluce, která de facto nebyla ničím jiným, než plánovaným předáním moci se zachováním určitého statusu nedotknutelnosti pro bývalé a budoucí funkcionáře, se lidé už opět o finanční toky proudící v České republice moc nestarají. Zase si zvyknuli na to, že elity přerozdělují, dotují, preferují a platí to, co si samotné zvolí jako svou prioritu a na zbytek nezbývá. A prioritní je to, co dokáže bočním vývodem nechat ukápnout i něco navíc. Za těch 30 let to byly následující megazlodějny:

  1. restituce – přišly brzy a chaoticky, znamenaly ve své době krátkodobé zbohatnutí méně přemýšlivých restituentů, kteří za pakatel dále prodali své majetky zkušeným spekulantům nejen ze zahraničí
  2. rozdělení Československa – dopad na obě země si možná neuvědomujete, je velmi pravděpodobné, že bychom spolu byli ekonomicky silnější a pro partnery atraktivnější
  3. rozprodání zlatých rezerv – o prázdných sklepech ČNB jdou legendy a bylo to krátkozraké
  4. kupónová a následná další privatizace – výborná myšlenka, špatné provedení, zbohatla úzká a mnohem lépe informovaná skupina podnikatelských predátorů a vše skončilo rozprodejem bývalého státního majetku včetně zdrojů pitné vody, půdy a nemovitostí, likvidací prosperujících státních podniků, nejstrašidelnějšm příklademí je Bakalastory a OKD
  5. Rozpuštění důchodového fondu – tyto peníze skutečně chybí
  6. Solární elektrárny – to je unikátní projekt vedoucí k podpoře té nejbohatší vrstvy zaplacený prostými obyvateli
  7. Biopaliva – dostali jsme se pomalu do přítomnosti a už nyní víme, že na dva poslední příklady naváže elektromobilita a ,,zelené´´ projekty, které mají již své prsty v solárních elektrárnách a biopalivech.
  8. Církevní restituce a jejich rozsah – církev si přišla k obrovskému majetku a bez ohledu na to, jak jej kdysi shromažďovala. Navrácení c takovém rozsahu je výsměchem všem generacím žijícím pod jejím útlakem

Uvedli jsme si namátkou jen pár příkladů, vedle kterých jsou 2-3 miliardy nevysvětlitelně zmizelé z ČT prkotinou. I proto lidé tuto část problematiky televizní stanice ignorují. Za daleko více kontroverzní považují samotnou činnost ČT. Nikdo, dokonce ani Miloš Zeman či Andrej Babiš, nedokáže rozdělit český národ lépe, než moderátoři politických pořadů na ČT. Systematická práce na tvorbě jediného správného názoru připomínající předešlé roky tzv. Sametové revoluce se stala normou pro Moravce a spol. Méně chápající divák si toho samozřejmě moc nevšimne, lecos se zdá být tak objektivní, nicméně velmi zkušený zpravodajský tým pracuje s vědomím diváků daleko více, než si řada z nich dokáže připustit. Schopnost pohrát si z minulostí, současností i budoucností kohokoliv, kdo se dostane do hledáčku ČT, je obrovská. A to v pozitivním i negativním směru. Politici to ví, takže nelze očekávat, že by si kterýkoliv z nich dovolil pokusit udělat přítrž praktikám ČT. Dokonce ani všemocný Babiš si nedovolí zasáhnout tak výrazně, jak by si defraudace v tomto podniku zasloužila. Místo toho budou jeho pohůnci šlapat po malých a středních podnikatelích či po konkurenci jeho vlastních firem.

Nečekejme tedy žádné změny. Česká televize si nadále pojede pod stejným vedením svou, milionáři v jejím vedení napojení na politické lobby trochu zastřou jinak tak výrazné malé domů, z obrazovky uslyšíme stále stejnou ,,liberálně-zelenou” probruselskou, protiruskou a protičínskou rétoriku plnou podprahové agitace pro migraci, islamizaci a inkluzi. Dále se zapracuje výrazněji na smazání rozdílů mezi kvalitní novinařinou, domělou fake news a to skutečnost znějící z úst moderátorů, nezmění se ani pečlivý výběr témat a zamlčování (kdy naposledy jste v ČT zaslechli jméno Tommyho Robinsona či zprávy z JAR?). No a nebude to dlouho trvat a k zaplácnutí díry se použije zvýšení koncesionářských poplatků. Berme to tedy tak, že popularita správných politiků něco stojí a někdo další to musí zaplatit. Budete to Vy. Mimochodem, správný politik je ten, který odpovídá představám ČT a těch, kteří na ni mají největší vliv. Tak o co tu vlastně jde? Pouze o náznak přetahované o moc.

Autor: J3.K

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,63 out of 5)
Loading...