11.9.2014
Kategorie: Ekonomika

Cantillonův efekt aneb jak socialista okrádá proletáře Pepu Nováka

Sdílejte článek:

OD: JAN ŽEMLIČKA 11|09|2014

Cantillonův efekt, častěji nazývaný inflační daň, aneb jak socialista krádá proletáře Pepu Nováka, aniž by si toho Pepa Novák všimnul a zároveň “odklání” toky peněz do spřátelených kapes. Pomocí tohoto triku socialisté financují svoji samoobsluhu instantního štěstí a provádějí “stimulace” ekonomiky. Výsledné “zdražování” se snadno svede u internacionálních socialistů na kapitalismus, kapitalisty a globalizaci, u nacionálních socialistů na židy, ilumináty a globalizaci.

 

[ad#hornisiroka]

 

Ve skutečnosti nejde o zdražování, ale o snižování kupní síly měny v důsledku zvýšení množství měnových jednotek v oběhu. A hádejte, kdo má na svědomí to navýšení měnové zásoby. Samozřejmě že ten “dobrácký”, všeobjímající moloch jménem stát. Jde většinou o jeden státní orgán – Centrální banku. Centrální banka je monopolním vydavatelem zákonného platidla (legal tender) v daném státu. Její vedení je přímo či nepřímo ovlivňováno vládou a parlamentem. Každé monopolní postavení je zneužíváno, více či méně.

 

Je třeba porovnat zda li nevýhody fiat měny (inflace či její možnost) nepředčí nevýhody zlata (nestabilita). Jedna z mála fiat měn, která toto kritérium splňuje je švýcarský frank. Dlouhodobě nízkoinflační (spíše bezinflační) měna od -0,2% 2013 po přibližně 0,4%. Spousta měn toto nesplňuje.

 

Česká koruna patří mezi ty “mírně” nevyhovující (1,4%). Další průměrné měny jsou Euro (0,8%), americký dolar (2,13%), čínské renminbi (1,7%),…. Mezi nevyhovující měny patří zejména měny “zemí budoucnosti” – ruský rubl (6,5%), indická rupie (5,96%), brazilský real (5,84%), jihoafrický real 3,6%. No, těch 6,5% si tatíček Putin, geniální vůdce, spasitel a velký vládce širé matičky Rusi asi za rámeček nedá, vždyť i ti Číňaňi, umírající Evropa či “bezcenný dolar” mají daleko nižší inflaci. A to podotýkám, že Ruská centrální banka má stanovenou základí sazbu na 8,5% (naše ČNB má 4* nižší inflaci při sazbě 0,25%), toliko asi k síle ruské ekonomiky.

 

No, některé státy by udělaly lépe, kdyby nevydávaly vlastní měnu. Běžní Rusové stejně drží velkou část svých úspor ve valutách jako je USD či Euro. To také přispělo k více než 60-ti procentní decepriaci rublu (Rusové si v panice měnili rubly za valuty).

 

[ad#hornisiroka]

 

Cantillonův efekt

 

Cantillonův efekt je druh redistribuce ekonomických zdrojů. Jde o nerovnoměrnou měnovou expanzi. Centrální banka tiskne peníze, ty se ale nedostanou ke všem lidem a firmám ve stejnou dobu. Samozřejmě, že ti kdo se k novým penězům dostanou nejdříve z toho profitují. V současné době je to zejména bankovní sektor a velcí dlužníci. Tím narážím opět na dobrotivý moloch jménem stát a jeho přítelíčky z velkobyznysu. Zbrojaři, betonáři, energetický moloch (ten stejně ale bývá vlastněn státem).

 

Ti kdo se k novým penězům dostanou jako první (většinou stát, který si je vytiskne) (ti kdo si půjčují u bank, zbrojaři kterým stát za zbraně a munici) profitují nejvíc (mohou inflačními penězi nakoupit zboží za předinflační ceny = získají více zboží a tím zvýší jeho ceny).

 

Další co z toho profitují jsou ti, kterým je zaplaceno za zboží inflačními penězi. Řekněme zbrojařské firmy. Oni dostanou zaplaceno spoustu peněz, fabriky jedou naplno i zaměstnanci jsou spokojeni že se nemusí bát o práci.

 

Tihle všichni majitelé i zaměstnanci získají více peněz. Ale aby oni mohli získat, někdo musí ztratit. Ex-nihilo v ekonomice hodnoty nevznikají, tištění peněz není pro ekonomiku přínos (přínos ekonomice je pouze produkce služeb či zboží). Tito lidé získají více peněz a většinou je utratí = také získají více zboží (nezdá se, že by dělníci ze zbrojovky kupovali děla a munici, která je již pod vlivem inflace) a tím zvýší ceny zboží které nakupují.

 

Další lidé (v tomto případě majitelé obchodů) také získají víc peněz, ale ceny jsou již částečně zvýšené. Takto cyklus pokračuje dál, nově vzniklé peníze protékají do zbytku ekonomiky a od určitého bodu (lidé co se k novým penězům dostanou až za pomyslnou polovinou) na tom dotyční tratí (ceny jsou zvýšené dříve než k nim nové peníze dorazí).

 

Dlužníci profitují z faktu že větší objem peněz v ekonomice = vyšší ceny = nižší hodnota měnové jednotky = snížení reálné hodnoty jejich dluhu.

 

 

A teď malé shrnutí:

 

Zisk

 

Dlužníci = protože nárůst měnové zásoby způsobuje inflaci což “rozpouští” dluhy.

Stát = jakožto největší dlužník a spolu s bankami často první příjemce nových peněz = tgz. kvantitativní uvolňování = nákup státních dluhopisů za nově vytištěné peníze.

Banky = protože se k novým penězům dostanou jako první (půjčka od centrální banky), jejich dluh se jim “rozpouští” v přívalu nových peněz a banky inkasují úroky. Na revanš odkupují od státu dluhopisy.

Sektory do kterých se hrnou peníze = jak kdy, kromě bank jde o zbrojaře, stavaře,…. záleží na situaci.

Majitelé akcii, zlata a podobných aktiv = jejich cena roste více-méně souměrně s nárůstem měnové zásoby.

 

Ztráta

 

Lidé s pevným příjmem = hlavně důchodci, pracovníci neprivilegovaných odvětví

Neprivilegované podniky = trpí zvýšením cen vstupů, ale jejich zisky adekvátně nerostou

Majitelé dluhopisů, bankovních účtů a dalších finančních produktů s pevným výnosem = jejich výnos je předem stanovený, takže pokud inflace vzroste, hodnota jejich úspor se “rozpouští”.

 

A jak nám z tohoto procesu vychází Proletář Novák?

 

Proletář Novák je na celém procesu bit nejvíc. Je zaměstnanec (pevný příjem), pracuje v neprivilegovaném sektoru (nemá to štěstí být zaměstnancem zbrojovky či banky). Své úspory má jako správný socíkem odchovaný Čech na stavebním spoření (finanční produkt s pevným výnosem) či v penzijním fondu, ve většině případů konzervativním (konzervativní fond = je vycpaný státními dluhopisy = minimální výnosy (pevné) = jistota “rozpouštění”).

 

Takže pan Novák tratí přibližně ve všech bodech. Jo a volí soc. dem., která se svými keynesiánskými poradci podporuje inflaci kvůli “stimulaci” ekonomiky, případně doufá,, že to bohatým plutokratům “zatne tipec”.

 

[ad#velkadolni]

 

Sorry, pane Novák, ale bohatý plutokrat narozdíl od vás zná tyto pojmy a dokáže své peníze před inflací ochránit (například pomocí akcií, kterých se Vy bojíte jako nástroje lumpů a vrah z Vólstrýtu).

 

Závěr: My pravičáci to máme nejtěžší¨(skuteční pravičáci, neplést si prosím s ODS a TOP 09 či dokonce ANOfertem). Náš program by “Proletářům” sakra pomohl, oni ale vytrvale volí levici a pak nadávají na “kapitalismus” (ve skutečnosti je to soft-socialismus). 

 

 

ZDROJ: Jan Žemlička

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...