25.2.2022
Kategorie: Společnost

Být rusofilem?

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

martin-kavka19803062_0V současných dnech je módou vyvěšovat ukrajinské vlajky, nadávat na Rusko a toho, kdo bude poslouchat Tiché večery pod Moskvou nejlépe setnout, oběsit a hodit do Bečvy, Vltavy, Labe, prostě do nejbližší řeky jeho bydliště, jen proto, že se dívá na věci jinak a neprožívá soucit s Ukrajinou a ukrajinským národem.

Je to prostě rusofil. Ano, také jsem rusofil. Miluji ruskou literaturu, ruskou hudbu, ruský balet, bramborový salát, který pochází z Ruska a který je součástí Štědrovečerní večeře u většiny obyvatel České republiky. Libí se mi ruské ženy, miluji ruskou lidovou hudbu a obdivuji ruský přístup k životu. Rusofil jak vyšitý. Nicméně, neměl bych radost, kdyby se Rusko vydalo směrem na Západ. Mít něco rád neznamená mít to doma, žít v tom.

Na internetu lze dnes dost často najít různá srovnání s tím co se děje na východě Ukrajiny. Například Československo 1938. A souhlasím s tím. Svým způsobem je to pravda.

Jen pro srovnání. Československo vzniklo i díky Masarykově lži o jednom národu, kdy taktně bylo zamlčeno, že zde žije více než tři milióny Němců a aby Češi, kteří by byli v novém státě menšinou, měli nějakou váhu, tak byl uměle vytvořen národ Československý. Němci, ale nejen Němci , ale také Maďaři, Poláci a Slováci se v Československu necítili doma, nikdo se jich neptal. Necítili se jako součást tohoto státu a tento stát nebrali jako svůj domov a to přesto, že minimálně česká a moravská část byla v historických hranicích Českého království. Hitler toho uměl využít, ale nebyla to chyba Hitlera, či sudetských Němců, Maďarů a Slováků. Chybou byla celá politika První republiky, kdy zde sice byla demokracie, ale ta naše, česká, český nacionalismus. To není kritika, jen konstatování skutečnosti, kterou si mnozí neradi připouští.

Na rozdíl od České republiky Ukrajina nemá za sebou žádnou historii vlastního státu. Po pádu Cara byly na Ukrajině tendence vytvořit vlastní stát, nicméně, je třeba se podívat o jaké oblasti se jednalo a kdo za tímto pokusem stál. Nebudu to zpochybňovat, jednalo se o určitou emancipaci a vymanění se jak z vlivu Ruska, tak z vlivu Německa a Rakousko Uherska. Nicméně, přestože ustanovení Ukrajiny proběhlo krátce po pádu Cara a jejím ovlivnění Němci a později vyhlášením bolševické Ukrajiny, tak Ukrajina jako taková začala svůj život až jako svazová republika, která byla součástí SSSR. Bolševici totiž měli takovou vlastnost, že měli nejvíce demokratickou ústavu na světě, kde měl právo každý a každý národ měl právo na sebeurčení. V reálu to byla jen reklama. Takže bývalé gubernie se staly Sovětskými svazovými republikami v rámci socialistického soustátí SSSR, kde se hranice měnily, jak se hodilo a bylo to jen administrativní.

A to je dnes celý problém Ukrajiny. Naše noviny nereferují, co řekl Putin, ale měl předevčírem projev o vzniku dnešní Ukrajiny. Nezpochybnil Ukrajinu, ale co k ní bylo přidáno za Lenina, řekl, co Stalin ukradl, jako Lvovskou oblast, část země od Rumunů, část od Bulharů, a dal to k Ukrajině. Stejně jako Chruščova, který administrativně přidal k Ukrajině Krym. Bolševici totiž nikdy nepočítali s rozpadem SSSR.

A to je problém dnešní Ukrajiny, problém, ke kterému muselo dojít. A nejde jen o to, že Pravoslavným se zakazuje být Pravoslavnými s příslušností k moskevskému Patriarchátu, že Rusům se zakazuje jejich rodná řeč, ne nařízením, ale nařízeními omezujícími používaní jiného jazyka než ukrajinského. A ve stejné situaci nejsou jen Rusové na Ukrajině, ale také tam žijící Maďaři, Bulhaři, Řekové. Rumuni, Tataři a také Ukrajinci žijící na východě Ukrajiny, kteří se neztotožňují s Ukrajinou a nerozumí Ukrajincům na západě země.

Včera jsem viděl rozhovor s několika Ukrajinci z Charkova, ne Rusy, Ukrajinci a až na jednoho se nikdo necítil být součástí Ukrajiny. A i ten jeden prohlásil, že na Rusa by šel, až by ho Rus ohrožoval. Neberte to jako obhajobu Putina, není tomu tak. Putin jen využívá situace, která minimálně na východní Ukrajině je v jeho prospěch. 

Nevím, co bude, ale vím jednu věc, že Západ, ke kterému se hlásíme je společnost pokrytců. Budeme mávat ukrajinskými vlajkami, ale vlajky Katalánců jsou fuj. Budeme odsuzovat přičlenění Krymu k Rusku, ale přecházíme okupaci severního Kypru. Vadí nám obsazení Abcházie a Osetie Rusy a uznání jejich samostatnosti Ruskem, ale přehlížíme okupaci části Sýrie Tureckem, nevadí nám genocida Arménu Ázerbájdžánem. Britové budou protestovat proti okupaci východní Ukrajiny Ruskem, ale samy okupují severní Irsko.

Uznáme Kosovo, ale odtržení Katalánska je nezákonné.

Svět není spravedlivý a nikdy nebude. A to by si měli uvědomit všichni ti, kdo mávají ukrajinskými vlajkami, plijí na Rusko a zároveň se slzou v očích budou vzpomínat, že za Přemysla Otakara jsme měli jak Baltské, tak Jaderské moře.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (46 votes, average: 4,52 out of 5)
Loading...