29.3.2017
Kategorie: Ekonomika

Budete hrát “Účtenkovku”?

Sdílejte článek:

RADEK KETZL

Pokud se Vám zdálo, že Elektronická evidence tržeb je nesmyslnost Ministerstva financí za vyšším dobrem “narovnání podnikatelského prostředí”, tak jsem zvědavý, co si říkáte o tzv. Účtenkové loterii.

[ad#clanek-respo]

Jenom mála vsuvka – vždycky, když se levicové vlády snaží zavést rovnost v nějakém odvětví či různých vztazích, přijde mi, že dané nerovnosti těmito rovnostmi akorát vytvářejí. Od dotací jen pro “vyvolené” – všichni na ně nemohou dosáhnout (čili to je nerovnost), přes investiční pobídky pro zahraniční firmy – a to se pořád levicové vlády diví, že nám zahraniční firmy odvádějí zisky a přitom je sem pořád nesmyslně lákají (vytváří nerovné podmínky pro menší lokální firmy, kteří musí platit vyšší daně) až po tzv. progresivní zdanění.

Zpět k loterii. Na etrzby.cz stojí: “Účtenková loterie bude jedním z doplňkových nástrojů, které mají podpořit efektivitu evidence tržeb a řádný výběr daní.”

Dále ministr financí, pan Babiš uvedl: „Atraktivně nastavená účtenková loterie zvýší zájem zákazníků o účtenky a přispěje ke stavu, kdy se jejich vydávání stane běžnou součástí našeho nákupu a nikoliv tématem pro absurdní politické diskuze. Elektronická evidence tržeb je opatření, které přispívá ke zdravé a férové ekonomice a Účtenkovka je hra, díky které bude efektů EET dosaženo snadněji a lépe.”

Jak to funguje: kupující získá na účtence z nákupu zboží a služeb fiskální identifikační kód (snad okolo 20 znaků, písmen a čísel), který zadá na webových stránkách této loterie. No a potom bude jen čekat, jestli nevyhraje nějaké ty peníze navíc – celkem na loterii Ministerstvo financí ČR plánuje vynaložit okolo 65 miliónů korun českých za rok. Měsíčně se bude losovat a uvádí se, že průměrná výhra bude okolo 25 000 Kč. A hádejte, kde ty peníze vyčarují.

To už se asi opravdu zbláznili! Nebo-li: Pořádně to pojďme narovnat, to podnikatelský prostředí, trošku podplatíme spotřebitele, aby dali co proto těm zlodějům, kteří si dovolují okrádat stát o peníze.

Je to postavené na hlavu, je to sociální inženýrství na naší společnosti, je to negativní formování vztahů mezi lidmi, mezi nakupujícím a prodávajícím, je to hrubé narušování podnikatelského prostředí, je to nemorální a neetické, je to přerozdělování našich peněz a jejich drzé utrácení.

To, že si lidé (podnikatelé) občas nějaké prodeje zboží a služeb (nebo dalších jako zaměstnávání “načerno”, atd.) nepřiznají je důsledek a reakce na jistý stimul. Vláda se tedy opět snaží “léčit” důsledek a ne příčinu této podnikatelské aktivity. Příčina tkví ve vysokých odvodech peněz do rukou státu podnikatelských subjektů v podstatě na každé jejich aktivitě, za které jsou v podstatě trestáni. Jen si vezměte: odvody na sociálním a zdravotním pojištění & superhrubá mzda (jeden příklad: za leden 2017 obdržel zaměstnanec čistou mzdu 13 750 Kč, jeho hrubá mzda je stanovena na 20 000 Kč, superhrubá mzda činila 27 700 Kč; státu zaměstnavatel odvedl 13 950 Kč, více než obdržel zaměstnanec – je to normální?), daň z přidané hodnoty (ač se od celkové výše DPH z prodeje zboží a služeb odečítá DPH od dodavatelů, jsou to velmi vysoké částky a navíc jsou tyto subjekty v podstatě trestány za obchodování v podobně DPH), daň z příjmu fyzických a právnických osob (19 % u právnických) a další daně jako silniční, dědická, atd..

Ano, zde je příčina nadměrně zatěžujícího daňového systému, který je absolutně nepřehledný. Lidé budou samozřejmě i nadále hledat mezery, jak si ponechat své peníze v kapse, protože se jim “vyplatí” věnovat čas a úsilí takové možnosti hledat. Pokud by bylo zatížení nízké a daňový systém jednoduchý, většině subjektům by se dané úsilí a čas nechtělo věnovat.

Důležité je také zmínit, že jakékoli peníze, které stát nevidí (tzv. šedá ekonomika), nejsou schované nebo ztracené peníze ve vzduchoprázdnu, ale lidé, kteří tyto peníze drží je pochopitelně utrácí někde jinde, většinou na “legálním” trhu, čili peníze jsou pořád v koloběhu a stále přispívají na bohatnutí společnosti – avšak ne státu, a to tu naši vládu tak velmi trápí!

Celá tato loterie mi velmi připomíná Nadační fond proti korupci pana Janečka, který za udání “korupčního” aktu vyplácí “odměnu”. Korupcí proti korupci! Jak směšné!

A pro informaci. Velmi mě tento krok s loterií znepokojil, co všechno si politici dovolují a tak jsem zavolal na Ministerstvo financí, kde jsem mluvil s panem inženýrem Žurovcem (Vedoucí oddělení Vnější vztahy a komunikace ), kterému jsem velmi slušně (ač rozčarovaně) vyjádřil svůj absolutní nesouhlas s loterií (a EET). V mé řeči jsem zmínil, že nechápu proč takto experimentují na společnosti a pan inženýr mi odpověděl, že EET v tomto stavu nefunguje, a že je loterie součástí motivace lidí a potřebná pro EET, aby to fungovalo. Hmm, tak oni tam nahoře ví, že to nefunguje?!

[ad#pp-clanek-ctverec] 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...