1.10.2013
Kategorie: Ekonomika

EU a dotace nejsou tím, čím se zdají být

Sdílejte článek:

JIŘÍ HEMERLE 01|10|2013

Je prostor EU opravdu místem volného obchodu? Nebo je prostorem řízeným nekompetentními byrokraty, se systémy vytvářejícími prostředí korupce a klientelismu? Prostorem, kde se firmy i jedinci stávají pokusnými králíky v podivných ekonomicko-politických experimentech?

 

[ad#hornisiroka]

 

Nedávno jsem byl svědkem diskuze příznivců a odpůrců Evropské unie. Je zajímavé slyšet z úst zastánců EU argumenty o volném a svobodném trhu, který údajně přinesla.

 

Myslím, že dnes, více než kdy jindy, je nezbytné hledat skutečný význam věcí. Je nutné rozlišovat mezi příčinou a důsledkem. Jaký je posun směrem k volnému trhu, pokud zrušíme clo a zavedeme dotace? Samozřejmě žádný, naopak výsledek je druhém případě mnohem horší.

 

Použijme aktuální příklad, na kterém si můžeme účinek obou nástrojů skvěle prezentovat. Výrobci solárních panelů v EU žádají, aby na panely dovezené z Číny bylo uvaleno clo. Ponechme teď stranou celou stupidní myšlenku dotací fotovoltaiky. Pokud by EU zavedla clo, pak toto clo navýší cenu dovozových panelů, a v konečném důsledku jde z kapsy výrobce či dovozce resp. konečného uživatele. Pokud EU zavede dotace pro výrobce panelů, tyto peníze půjdou kapes nás všech. Takto tedy fungují dotace, kterých je v EU nepočítaně, takže nemůže být ani řeč o volném trhu!

 

Pro příklad v ČR nemusíme chodit příliš daleko, stačí se podívat na dotované České dráhy a nedotovaný RegioJet. Jen dotace z kapes daňových poplatníků, umožňují ČD drahám dále provozovat svůj byznys na tak otřesné úrovni. Výsledkem tohoto dotačního nesmyslu je skutečnost, že si občané připlácí ze svých daní na špinavé zastaralé vlaky a mizerné služby, protože v případě volného trhu bez dotací, by provozovatel této hygienické atrakce na trhu neuspěl a lidé by jezdili mnohem komfortněji.

 

Na těchto příkladech je vidět, že dotace v žádném případě nemají pozitivní vliv na konkurenceschopnost, ani na technologický pokrok a už vůbec nejsou součástí jakéhokoliv svobodného či volného trhu. Naopak, mají zhoubný vliv na celou společnost, kde vytváří obrovský prostor pro korupci a jsou, ve své podstatě, vůči plátcům daní nesmírně nespravedlivé.

 

 

Mimochodem je zde i řešení k našemu zmiňovanému příkladu výrobců solárních panelů. Stačí přestat dotovat výkupní cenu el. energie ze solárních panelů a máme vyřešen nejen problém výrobců a jejich požadavků na zavedení cel, ale zároveň se sníží ceny el. energií pro firmy i domácnosti.

 

Což ovšem, ve smyslu ekonomických experimentů bruselských odborníků, pravděpodobně není prorůstové opatření.

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...