4.8.2022
Kategorie: Ekonomika

Budeme si ještě moci dovolit horkou vanu?

Sdílejte článek:

LUBOŠ ZÁLOM

Budeme si ještě moci dovolit horkou vanu? Takovou otázku klade článek na iDnesu a rozebírá scénáře letošní zimy. Pomalu nás média začínají připravovat na to, že svět, jak ho známe, v podstatě končí. Všechny atributy moderního života, od horké vany, přes topení, až nakonec třeba po provoz ledničky nebo počítače, budou postupně prohlášeny za luxus. Ne za běžnou věc, ale za výjimečný luxus.

Jako by technologická civilizace, která tohle všechno umožnila, byla jen nepodstatnou epizodou lidských dějin. Technologie a to, co jim předchází, tedy přísná racionalita, jsou a nadále budou postupně smazávány. Netvrdím, že je to všechno nějaká ďábelská konspirace, spiknutí proti lidem. Ne, je to logické vyústění nejen politiky, ale celé západní kultury, která sice na jednu stranu užívá pohodlí technologicky orientované společnosti, na druhou stranu dopřává sluchu a staví do popředí nositele názoru, že tohle všechno je ve své podstatě zkažené a nemorální. Pokud naše kultura zastává tak protichůdné pozice, dříve nebo později si musí vybrat. A dlouhodobě si vybírá tu horší možnost: zničení technologické a racionální podstaty naší společnosti.

Můžeme však doufat, že tato zima mnoho lidí probere: to, co pokládáme za běžné, nám bude sebráno, a ještě si všichni ti Fialové a další dovolí nás drze poučovat, že je to vlastně v pořádku. Že jsme si zvykli na luxus, a teď si musíme odvyknout. Protože Fiala řekl. V tu chvíli, pokud v české veřejnosti ještě zbyla špetka sebeúcty, se lidé musejí zvednout a ozvat se.

 

Luboš Zálom

Latest posts by Redakce (see all)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)