24.9.2015
Kategorie: Ekonomika, Politika

Babiš sestavil státní rozpočet hlavně jako krmi pro erární koryta

Sdílejte článek:

ANTONÍN BERDYCH 24|09|2015

Státní rozpočet je „výkladní skříní“ vládní politiky. Jaké změny a jaké zajímavé detaily se v tomto důležitém dokumentu najdou? Média se hodně soustředila na nárůst počtu úředníků. Vláda počítá s tím, že v příštím roce přijme 12.276 nových zaměstnanců. Zatímco posílení škol o nové učitele (5.812 lidí) nebo mírné zvětšení armády (1.262 osob) jsou v principu rozumné kroky, některá další čísla vzbuzují výrazné otazníky.

[ad#hornisiroka]

Stát na některých místech roste opravdu velkoryse. Například Ministerstvo pro místní rozvoj chce přijmout 359 nových úředníků, což je nárůst skoro o 40 %. Doposud byla část těchto lidí placená z evropských fondů, nicméně je velkou otázkou, proč je nabírán tak vysoký počet osob. Stát to přijde na více než 200 milionů korun ročně.

Ministr Babiš nabírá stovky lidí, zejména prý na nároky spojené s evidencí tržeb. Zákon o EET má fungovat až od poloviny příštího roku, miliarda navíc na více než 600 nových úředníků se ale našla už nyní. Za pozornost stojí i Úřad vlády zabezpečující agendu premiéra Sobotky, vicepremiéra Bělobrádka a ministra Dienstbiera. Nárůst úředníků skoro o 18 % by rozhodně stál za bližší vysvětlení.

koryta

Nesplněné sliby ve státní službě

Ministerstvo vnitra a celé vedení státní služby jsou rovněž důležitou oblastí. V médiích komentoval ministr Chovanec mohutný personální růst svého resortu: 1100 lidí chce přijmout „kvůli migraci“, dále přijme 800 nových policistů. Zbylých téměř 600 úředníků zdůvodnil požadavky služebního zákona.

Zde je na místě připomenout jak ministrovi vnitra, tak celé vládě zásadní věc: při přijímání zákona o státní službě například ministr Dienstbier tvrdil, že na řízení státní služby bude potřeba zhruba 30 osob. A nyní je v rozpočtu vznášen požadavek na 500-600 nových úředníků. Jde o nebývalý posun v názorech a slibech, který by měla minimálně opozice hlasitě otevírat.

Výdaje rostou – ale pouze pro někoho

I z bližší analýzy dalších výdajů vyplývají poměrně zajímavé údaje. Na výše uvedené úředníky, tedy kombinace 3 % růstu a nabírání nových lidí, bude stát platit téměř 10 miliard korun navíc, růst o téměř 9 %. I neinvestiční výdaje úřadů poskočí o 4,5 % směrem vzhůru.

Velmi preferovanou pozici má prezident republiky. Jeho kancelář dostane opět přidáno, jako již několik let po sobě. Letos vzroste rozpočet Hradu o 17 %;  celkově za dobu vlády Miloše Zemana vzrostly výdaje Hradu z 340 milionů v roce 2013 na 457 milionů v roce 2016. Tato čísla pak dávají do jiného světla výroky Miloše Zemana o tom, kde a na kom je nutné šetřit.

Od vlády vedené ČSSD bylo možno očekávat i růst sociálních výdajů. Za pozornost stojí, že náklady na sociální dávky mají vzrůst o 1,1 %, zatímco celý resort MPSV přijme dalších 470 nových úředníků. Pokles zaznamenají investiční výdaje, konkrétně o 24 %. Je fakt, že na konci sedmiletého evropského rozpočtu je tento jev přirozený, vláda ale mohla situaci předvídat a připravit různé investiční projekty z národních zdrojů.

Rozpočet dovoluje jasné závěry

Když opozice obviňuje vládu z rozhazovačné či neefektivní politiky, může a nemusí mít pravdu. Zákon o státním rozpočtu má tu výhodu, že v jednom dokumentu shrnuje politiku všech ministrů a celé vlády, dává ji do souvislostí a umožňuje její analýzu. A z vládou předložených údajů lze objektivně konstatovat důležité závěry.

Růst počtu státních zaměstnanců je enormní. Na jedné straně se pozice úředníků „zajistila“ zákonem o státní službě a podepřela růstem platů, na straně druhé však nedošlo k žádné celkové reformě nebo racionalizaci státního aparátu. Sliby o „pár úřednících“ ve vedení státní služby už berou za své.  Vláda proto jako celek řízení byrokracie nezvládá.

Dalším zásadním závěrem je celkové hospodaření. V době rekordního hospodářského růstu vláda nedokáže krotit požadavky na výdaje a generuje mohutné dluhy. Až efekt růstu pomine (což se dříve či později stane), doženou nás tato rozhodnutí a donutí jinou vládu k tvrdým škrtům. Fiskální politika vlády je pro tuto zemi velmi škodlivá.

A za třetí, stát nedokáže dostatečně investovat vlastní ani Evropou “darované” prostředky.  Celkové výsledky jsou slabé. Poukazování na viny minulých vlád je politicky účinné, nevydrží ale napořád. 

[ad#velkadolni]

Samostatnou kapitolou jsou předvolební sliby. Zatímco ČSSD většinu splnila, ruší rozhodnutí vlád předchozích a rozdává, co se rozdat dá, sliby hnutí ANO se plnit nedaří. Slibované úspory a lepší výběr daní se stále nedostavily. Pro naší zemi by bylo mnohem výhodnější, kdyby bilance výsledků hlavních vládních stran byla právě opačná.

ZDROJ: ceskesouvislosti.cz (krác.)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...