13.2.2017
Kategorie: Společnost

Babiš rozdával v televizi miliony. Sobě … ?

Sdílejte článek:

IVAN BEDNÁŘ

Babiš v televizní debatě s europoslancem Niedermayerem přislíbil, že 52 milionů, které ušetřil na nezaplacených daní při nákupu dluhopisů v ceně jedné koruny od své firmy, dá na charitu. Ha, ha.

[ad#clanek-respo]

Agrofert svého času vydal dluhopisy v ceně 1 Kč, na které se nevztahovala povinnost zaplatit příjmovou daň z výnosu. Údajně potřeboval finance na rozvojové programy. Této možnosti, dané zákonem z roku 1993, a kterou oprášil Kalousek, tehdejší ministr financí, v roce 2011 využilo více firem. Tehdy ministr financí Kalousek vydal emisi spořících dluhopisů za dvacet miliard korun. A každý měl nominální hodnotu 1 koruna.

Jenomže dluhopisy Agrofertu v ceně bez mála l,5 miliardy koupil vlastník Agrofertu Andrej Babiš. Babiš tak de facto vydělal dvakrát – odpuštěním daně Agrofertu a odpuštěním daně z výnosů dluhopisů.

Shodou okolností právě v roce 2011 Andrej Babiš vstupuje do politiky a zakládá politické hnutí ANO. Jedním z jeho programových pilířů je heslo „Budeme důsledně vybírat daně.“

Problémy nastaly, když měl vysvětlit, kde na nákup dluhopisů vzal peníze. Babiš se zaplétal do protichůdných tvrzení.

Trestní oznámení, které bylo na Babiše podáno, zpochybňuje, že šéf hnutí ANO měl k dispozici tolik peněz, aby dluhopisy mohl nakoupit. Babiš si mohl na nákup dluhopisů půjčit, a to například přímo od Agrofertu. Což by dokazovalo, že firma vydat dluhopisy nepotřebovala. Babiš ovšem tvrdí, že ty peníze byly jeho a o žádnou půjčku se nejednalo.

Celá transakce je podivná. Vydání dluhopisů je finanční operace, která má podniku zajistit dostatek peněz na financování nějakých rozvojových projektů v okamžiku, kdy firma tyto peníze nemá. Pokud Agrofert peníze neměl, jak je mohl Babišovi půjčit? A když je měl, tak peníze na rozvojové programy nepotřeboval. V případě, že by peníze neměl a potřeboval je na rozvoj, proč mu je neposkytl stoprocentní vlastník Babiš přímo, ale oklikou přes nákup desetiletých dluhopisů s úrokovou sazbou 6% (v té době byla obvyklá sazba 2%)? To by připomínalo operaci známou jako „praní nečistých peněz“, které, kde se vzaly, tu se vzaly, umožnily Babišovi nakoupit dluhopisy za 1,5 mld., úročené 6% ročně.

Europoslanec Luděk Niedermayer také poukázal v debatě na to, že pokud firma, která vydala dluhopisy a výnos z jejich prodeje nepoužila na rozvojové programy či investice, dopustila se daňového podvodu a měla by jí Finanční správa příjem z dluhopisů dodanit.

Babiš, který údajně nezaplatit daň v celkové výši 52 milionů korun, řekl, že ty peníze nepotřebuje a ušetřených 52 milionů věnuje na charitu.

Podobný trik použil Babiš již v případě neoprávněně čerpané finanční podpory z fondů Evropské unie při výstavbě jeho farmy Čapí hnízdo. Podezřelé převody kdy, že firma chvíli Babišovi jakoby nepatřila, v okamžiku, kdy podávala žádost o dotaci) a pak zase Babišovi patřila (v okamžiku, kdy končila karenční ochrana investice), je také předmětem vyšetřování České policie. Vyšetřují je též auditoři EU prostřednictví agentury OLAF.

Babiš také tehdy slíbil, že podloudně získaných 50 milionů dá na charitu. Později se ukázalo, že peníze chce poskytnout Nadaci Agrofertu, jehož je stoprocentním vlastníkem – Andrej Babiš. Samozřejmě, dodnes nedal nic. Prý až skončí vyšetřování.

Padesát milionů za Čapí hnízdo, dvaapadesát milionů za dluhopisy, desítky milionů lítají sem a tam. Mezi Babišovými firmami a Ministerstvem financí, aby všechny nakonec skončily v kapse Andrej Babiše.

Dohromady sto milionů, přesunutých do Babišových nadací. To je slušná suma, která se díky rozdělování různým subjektům mění v nezaúčtovatelné předvolební výdaje. Jak chce Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí rozlišit příspěvek Nadace Agrofertu třeba žokejovi Váňovi, kandidujícího za ANO do Senátu, od přímého příspěvku na volby do pokladny ANO, byť mají oba stejné poslání, dostat Váňu do Senátu.

Sto milionů jsou ovšem pro Babiše drobné. Např. v roce 2014 získaly firmy ze skupiny Agrofert od státu formou tzv. investiční pobídky v hodnotě přes 1,56 miliardy korun ve slevě na dani.

Babišovo jednání, ale i chování v debatách před televizními kamerami, je ostudné pro ministra Sobotkovy vlády, a je nehodné celé České republiky. Nás všech. Mimochodem, trpěli by mu to na Slovensku?

  • Poznámka redakce PP: 

ninaAndrej Babiš dnes na svém facebooku: Jak jsem dneska slíbil, rozdávám peníze z dluhopisů. 52 milionů. První je tady malá Nina. Té pošlu milion. Budete hodní, když ji taky přispějete. Tak – a už zbývá 51.

Odpověď Ley Vojtekové: Jednu z nejodpornějších politických věcí kterou znám, je, když si politik dělá PR na nemocných lidech. Přijede do nemocnice za nějakou nemocnou babičkou (ještě lepší pro PR je smrtelně nemocné dítě), pohladí je po hlavě, přihodí i nějaké peníze, aby se neřeklo, ale samozřejmě se u toho nezapomene vyfotit a následně to pak sdílet na svém Facebooku s podprahovým titulem: ,,Koukejte, jak jsem hodný, volte mě.” Když někdo chce skutečně pomáhat, tak se u toho nemusí fotit. To je tak prvoplánové, tak stupidní, ale na některé voliče to bohužel zabírá…

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Ivan Bednář

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...