28.12.2018
Kategorie: Společnost

Až bude zle …

Sdílejte článek:

LIGA LIBE

Zbrojní průkaz mám od počátku devadesátých let. Když jsem si přinesl domů první pistoli, s konečnou platností mi došlo, že „tohle by komunisté nikdy nedovolili“. Pistoli jsem v krabici položil v kuchyni na stůl a s otcem jsme na ni mlčky koukali. To jsem měl ještě velmi živě v paměti, jak jsem v pondělí, 20. listopadu 1989 přišel do práce a na vrátnici stál příslušník Lidových milic s nabitým samopalem.

[ad#textova1]

Ozbrojená pěst vládnoucí kliky proti mně, spíš poddanému než občanovi. Takové chvíle se člověku zaryjí do paměti. Můj otec, ročník 1929, který měl za sebou těžbu uranu v komunistickém lágru v Jáchymově, velmi záhy také získal zbrojní průkaz. V rámci nejbližší „zbraňové amnestie“ pak zlegalizoval pistoli, kterou víc jak pětadvacet let schovával „před komunisty“. Teď ji mohl vlastnit legálně. Nemyslím, že by ji někdy nosil a možná s ní ani nikdy nešel na střelnici. Kvůli tomu ji neměl. Měl ji proto, že mohl. Protože „komunisti by to nedovolili“. Ta pistole byla zhmotněním výroku George Orwella: „Totalitní stát může dělat velké věci, ale jednu věc udělat nemůže: nemůže dát dělníkovi v továrně pušku a říct mu, aby si ji vzal domů a měl ji v ložnici. Puška visící na zdi dělníkova příbytku nebo farmářovy chýše je symbolem demokracie. A je naším úkolem dohlédnout, aby tam zůstala.“ Proto měl můj otec pistoli. A mimo jiné i proto mám zbraně také já. Postupně se ze střelby stal koníček a sportovní činnost a přibyly mi i jiné zbraně. Ale často, když jsem balil zbraně na střelnici, jsem si vzpomněl, že „tohle by komunisti nedovolili“.

„Zbraňové amnestie“ byly zajímavým fenoménem. Ne kvůli zbraním, které lidé odevzdali. Tím, že lidé odevzdávali neregistrované zbraně, o jejichž existenci neměly úřady ani ponětí, totiž vyjadřovali přesvědčení, že žijeme ve svobodné a demokratické zemi, kde konec konců může každý vlastnit zbraně legálně. To byla situace vytvořená naším, českým zbraňovým zákonem — lidé dobrovolně odevzdávali neregistrované zbraně.

Ale pochybuji, že by policie byla tak naivní, aby znovu vyhlásila zbraňovou amnestii. Byla by to naprostá blamáž. Kdo by teď přiznal, že má zbraň na černo? Nikdy jsem necítil potřebu mít nelegální zbraň. Proč taky, když je u nás mohu mít legálně? Teď už bych nic takového neřekl. Ten pocit je pryč. Právě to Evropská unie zničila, tu důvěru. Zničila skvělý český zákon, který v lidech vzbuzoval pocit jistoty, který posiloval důvěru zákona dbalých občanů ve vládu, takže zákon dodržovali bez donucování, z vlastní vůle a přesvědčení. V dnešní situaci je zřejmé, že to bylo velmi naivní přesvědčení. Vím, že můj otec by dnes litoval, že počátkem 90. let jen nenadzvednul pár parket a neukázal mi skrýš s neregistrovanou pistolí: „Až bude zle…“ Dnes by můj otec tu pistoli nelegalizoval. Už zase jsou to oni, mocní, proti nám, poddaným.

Je smutné, že se Česká republika stala opět protektorátem čtvrté říše, v níž se EU proměňuje. Nelze se tomu vlastně divit, když Evropské komisi předsedá člověk, který opěvuje Fidela Castra a který zcela otevřeně prohlásil, že „když je to už vážné, musíte lhát,“ nebo „nemůže být žádné demokratické volby proti evropským smlouvám.“ Taková je současná Evropská unie. Stydím se, že jsem kdysi v referendu hlasoval pro vstup do EU.

Copak musí Česká republika přijmout zákon, o němž předem ví, že je absolutně zbytečný, ničemu neprospěje, ba právě naopak? Přesně tak to chodilo za RVHP. Jak nemají mít lidé pocit, že Česká republika absolutně ztratila vládu nad svým osudem, že se o nás rozhoduje v Berlíně?

Evropská komise dala jasně najevo, že jí vůbec nejde o boj s terorizmem nebo zločinci. Tohle její tvrzení bylo v rámci trialogu jasně vyvráceno. Evropská komise chce odzbrojit nás a se současnou podobou směrnice se nespokojí, jasně to přeci prohlásili její představitelé. Evropská komise vidí občany dodržující zákon jako své nepřátele. To nepřátelství není z naší vůle, bylo nám vnuceno.

Tak si dovolím parafrázovat George Orwella: u nadcházejících voleb dohlédnu na to, aby ta puška na zdi zůstala. To by ale Evropská komise nedovolila. Existuje jediná volba — Czexit.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: LIGA LIBE, FCB

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (30 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...