31.7.2021
Kategorie: Historie

Socialistický režim v ČSSR zaručoval náboženskou svobodu

Sdílejte článek:

BKM

Fakta a vyvrácení mýtu 

Režim garantoval náboženskou svobodu už v Ústavě 9. května z roku 1948, přičemž  v Ústavu ČSSR z roku 1960  v druhé hlavě v článku 32 stálo: “Svoboda vyznání je zaručena. Každý může vyznávat jakoukoli náboženskou víru, nebo být bez vyznání, i provádět náboženské úkony, pokud to není v rozporu se zákonem “. Ještě předtím, v první hlavě ústavy, v článku 16 ale stálo: “Veškerá kulturní politika v Československu, rozvoj vzdělání, výchova a vyučování jsou vedeny v duchu vědeckého světonázoru, marxismu-leninismu a v úzkém spojení se životem a prací lidu”.

Jelikož v Československu do pádu komunismu neexistoval Ústavní soud, dialektiku těchto dvou článků ústavy měli na starosti komunističtí konšelé nebo pracovníci Státní bezpečnosti.

Realita však byla zcela odlišná než v Ústavě. V rámci teze o náboženství jako “opiu lidstva” byly církve pronásledovány, kněží byli vězněni a odsuzováni na vysoké tresty v nejtěžších podmínkách do lágrů, jakým byl Jáchymov. Byly rušeno církevní řády, církevní školy, znemožňovalo se vyučování náboženství, byla potlačována svoboda náboženských médií, média byla cenzurována.

V sedmdesátých a osmdesátých letech se církve a v první řadě katolická církev, zejména v souvislosti s volbou Jana Pavla II. za papeže, začala velmi aktivizovat. Začaly vycházet samizdaty, organizovaly se noční adorace mládeže na poutích, začalo zpravodajství Hlasu Ameriky o různých aktivitách církve i státu proti církvi, začaly podpisovky na obranu pronásledovaných. Poutě měly masovou účast (na Velehradě se v roce 1985 zúčastnilo 150 000 věřících). Podpisovka za svobodu vyznání dosáhla počet 500 000 podpisů. Nejvýznamnější akcí, v níž se propojil zápas za církevní svobody se zápasem za občanské svobody se stala Svíčková manifestace 24. března 1988, kterou organizovali nejprve Ján Čarnogurský a František Mikloško a stala se předzvěstí Listopadu 1989 ( více v kapitole 1.4 Náboženství a víra).

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 2,20 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x