15.5.2024
Kategorie: Ze světa

Atentát na Fica: Po jednání vlády v Handlové postřelili slovenského premiéra. Nejbližší hodiny rozhodnou

Sdílejte článek:

HSP

Po jednání vlády v Handlové postřelili premiéra Roberta Fica (Směr-SD). V plénu parlamentu to potvrdil místopředseda Národní rady SR Ľuboš Blaha (Směr-SD) a přerušil jednání aktuální schůze na neurčito.

fico
Záběr z místa střelby

 

16:25 – Podle informací Deníku N je ročník narození 1953 a střílel krátkou kulovou zbraní v legální držení.

16:20 – Mimoparlamentní strana Demokraté absolutně odsuzuje útok na premiéra Roberta Fica (Směr-SD). Stejně jako lídr hnutí Republika Milan Uhrík jsou z něj šokováni a přejí mu mnoho sil a brzké uzdravení.

„Násilí v jakékoli podobě je nepřijatelné bez ohledu na to, zda s někým souhlasíme nebo nesouhlasíme. Jsme šokováni tím, co se událo, předsedovi vlády přejeme brzké uzdravení a zotavení,“ uvedli Demokraté. Strana věří, že střelba bude řádně vyšetřena a pachatel spravedlivě potrestán.

„Jsem v šoku. Věřím, že to premiér zvládne. Přeji hodně sil,” prohlásil Uhrík.

16:12 – Ozbrojený útok na premiéra Roberta Fica (Směr-SD) vnímá místopředseda parlamentu Peter Žiga (Hlas-SD) jako útok na principy slovenské demokracie. Považuje to za výsledek vybičovaných vášní a rozdělení slovenské společnosti na dva nesmiřitelné tábory. Žiga to prohlásil na tiskovém brífinku v parlamentu. Očekává, že tento čin odsoudí všichni.

16:10 – Střelba na premiéra Robert Fica (Směr-SD) jako na jednoho z nejvyšších ústavních činitelů je bezprecedentním ohrožením slovenské demokracie. Na sociální síti to uvedl nově zvolený prezident Peter Pellegrini (Hlas-SD).

„Jsem zděšen z toho, kam může vyústit nenávist k jinému politickému názoru. Nemusíme přece se vším souhlasit, ale je množství způsobů, jakým svůj nesouhlas vyjádřit demokraticky a zákonně,“ řekl Pellegrini. Doplnil, že pokud budou lidé jiné politické názory vyjadřovat pistolemi na náměstích a ne ve volebních místnostech, ohrožují vše, co za 31 let slovenské svrchovanosti společně vybudovali.

„Pánu premiérovi přeji co nejrychleji uzdravení a zotavení. A velmi si přeji, aby se takový nesmyslný a brutální čin stal terčem všeobecného odsouzení,“ uvedl Pellegrini.

16:05 – Útok na premiéra SR Roberta Fica (Směr-SD) je bezprecedentní a nemá v historii SR obdoby. V reakci na postřelení premiéra to pro TASR uvedl bývalý státní tajemník Ministerstva vnitra SR Martin Královič. Jedná se podle něj rozhodne o zásadní bezpečnostní incident ve státě, který neznamená pouze útok na jednu osobu.

„Je to něco, co zásadně změní bezpečnostní situaci a náladu ve společnosti v nejbližším období. Útok bude předmětem šetření, předmětem zjišťování, kdo selhal, k jakým pochybením přišlo, jaký dopad to bude mít na bezpečnost státu, bezpečnost jiných chráněných osob, bezpečnost obyvatelstva jako takového,“ poznamenal Královič.

16:00- Podle informací Plus jeden den je stav premiéra Fica velmi vážný. „Jde o průstřel břicha a ruce. Jdou ho operovat,“ řekl portálu jeho zdroj.

15:55- “Na R. Fica byl dnes spáchán atentát. Byl vícenásobně postřelen a aktuálně se nachází v životohrožujícím stavu. V tomto momentě je převážen vrtulníkem do Banské Bystrice, protože do Bratislavy by to trvalo příliš dlouho vzhledem k nezbytnosti akutního zákroku. Nejbližší hodiny rozhodnou,” informuje SMER.

15:50- Na Roberta Fica podle televize Joj střílel 71letý muž z Levic. Markýza informuje o muži ve středním věku. Policie ho po atentátu zadržela.

Na místě padlo podle zpravodajky TASR několik výstřelů, útočník byl zadržen. Prostor před Domem kultury v Handlové, kde se zasedání vlády konalo, je v současnosti evakuován.

Operační středisko záchranné zdravotní služby SR přiblížilo, že krátce po 14:30 dostalo na tísňovou linku informaci o postřeleném muži v Handlové. „K 59letému pacientovi jsme vyslali záchranářský vrtulník. Zásah stále probíhá,” doplnilo na sociální síti.

Danko vyjádřil podporu Směru a premiérovi, věří ve vyšetření okolností

Místopředseda parlamentu a lídr koaliční SNS Andrej Danko vyjádřil podporu straně Směr-SD i premiérovi Robertu Ficovi, kterého ve středu postřelili. Danko věří, že okolnosti se vyšetří. Je podle něj zřejmé, že jde o výsledek společenského konfliktu.

„Stále se mi nechce věřit tomu, že by ve společnosti byl někdo ochoten překročit takové hranice. Pro mě je zřejmé, že je to výsledek společenského konfliktu, a to musí skončit,“ prohlásil Danko. Přeje Ficovi, aby tuto situaci zvládl. Za SNS odsoudil grobianstvo ve společnosti, které podle něj muselo vyeskalovat do takové situace.

fico
Záběr z místa střelby

Prezidentka ostře odsuzuje útok na premiéra

Prezidentka SR Zuzana Čaputová ostře odsuzuje útok na premiéra Roberta Fica (Směr-SD). Informoval o tom mluvčí hlavy státu Martin Strižinec.

Útok označila Čaputová za brutální a bezohledný. „Jsem šokována. Robertu Ficovi přeji v této kritické chvíli hodně sil, aby se z útoku zotavil,“ uvedla.

KDH: Útok na premiéra je útokem na slovenskou státnost a suverenitu

Útok na premiéra je útokem na slovenskou státnost a suverenitu. Prohlásil to lídr KDH Milan Majerský na sociální síti. Hnutí útok odsoudilo a popřelo předsedovi vlády Robertu Ficovi (Směr-SD) brzké uzdravení.

„Jsme shroženi z útoku na premiéra Slovenské republiky. Takové jednání v civilizované společnosti nemůžeme tolerovat vůči nikomu. Musíme se všichni sjednotit proti jakýmkoli projevům násilí,“ uvedl Majerský. Aktuálně je podle něj třeba udělat vše pro uklidnění společnosti. “Agresivitu, násilí a útoky na politiky, jakož i jiné veřejné činitele, jasně odsuzujeme,” dodal.

Šimečka je šokován a zděšen střelbou na premiéra

Místopředseda parlamentu a předseda Progresivního Slovenska Michal Šimečka je šokován a zděšen střelbou na premiéra Roberta Fica (Směr-SD) po jednání vlády v Handlové.

„Jakékoli násilí jednoznačně a ostře odsuzujeme. Věříme, že premiér Fico bude v pořádku a že tento hrozný čin bude co nejdříve objasněn,“ zdůraznil Šimečka.

SaS: Útok na premiéra je útokem i na stát a vnitřní bezpečnost Slovenska

Útok na premiéra je útokem na stát, jakož i na vnitřní bezpečnost Slovenska. Uvedl to předseda SaS Branislav Gröhling, jeho strana útok ostře odsuzuje. Předsedovi vlády Robertu Ficovi (Směr-SD) přeje brzké uzdravení.

“Útok na premiéra země, ať už máme jakýkoli názor, je útok i na stát,” řekl šéf SaS a vyzval společnost k uklidnění. “Eskalace, která probíhá ve společnosti, může vést k tomu, co zažíváme i nyní,” dodal. “To, že máme různé politické názory, je správné, můžeme si je politicky vyměňovat v plénu NR SR,” uvedl Gröhling, ale nechce, aby se napětí “vmíchávalo” i do společnosti.

Předsedkyně parlamentního výboru na kontrolu činnosti Slovenské informační služby Mária Kolíková (SaS) označila incident za útok i na vnitřní bezpečnost Slovenska. Zvažuje svolání mimořádného výboru, chce tak učinit až po dohodě s koaličními poslanci.

Fiala: Zpráva o postřelení Fica je šokující, násilí nesmíme tolerovat

Zpráva o postřelení slovenského premiéra Roberta Fica je šokující, uvedl ve středu na sociální síti X v reakci na aktuální informace český premiér Petr Fiala. Násilí podle něj nelze tolerovat, informuje zpravodajka TASR v Praze.

„Zpráva o postřelení slovenského premiéra Roberta Fica je šokující. Přeji panu premiérovi, ať je co nejdříve v pořádku. Násilí nesmíme tolerovat, nesmí mít ve společnosti místo,“ napsal Fiala.

Žilinka: OČTK provedou všechny úkony, aby byl pachatel potrestán

Orgány činné v trestním řízení (OČTK) budou nekompromisně reagovat na střelbu na premiéra Roberta Fica (Směr-SD). Vykonají všechny úkony, aby byl pachatel nekompromisně a spravedlivě potrestán. Na sociální síti to uvedl generální prokurátor Maroš Žilinka.

Útok na premiéra Roberta Fica odsoudilo několik ministrů

„Jsem zděšena z toho, co se stalo v Handlové. Doufám, že Robert Fico bude v pořádku,“ uvedla ministryně hospodářství Denisa Saková (Hlas-SD).

Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (nominant SNS) v této souvislosti prohlásil, že “celá nenávistná opozice má krvavé paprče”.

Ministr financí Ladislav Kamenický (Směr-SD) označil útok na premiéra za ohavný čin. „Robo, jsme s tebou, drž se,“ popřál Ficovi.

Ficovi vyjádřil podporu také ministr zemědělství Richard Takáč (Směr-SD). “Jsme s tebou, mnoho sil na zotavení,” uvedl.

„Ostře odsuzuji násilný čin, k němuž došlo dnes v Handlové po jednání vlády, kde byl postřelen premiér Robert Fico. Tento akt je nepřijatelný. Toto se v demokratické zemi v žádném případě nesmí stát,“ deklarovala ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková (Hlas-SD).

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
78 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)