15.5.2024
Kategorie: Společnost

Podivnosti kolem studia Fialova syna

Sdílejte článek:

PL

Na Masarykově univerzitě v Brně, kde byl premiér Fiala rektorem a jeho žena je tam prorektorkou, studují všechny premiérovy děti. Někteří studenti kritizují protlačování vládní politiky ODS do vědecké diskuse, ohrazují se proti zasahování do akademických svobod, na univerzitě vládne strach. Po odvysílání reportáže v Aby bylo jasno o poněkud zvláštním doktorském studiu Fialova syna se začaly dít zajímavé věci, uvádí Jana Bobošíková v novém díle svého pořadu.

Minulý týden v Aby bylo jasno informovali o podivném doktorandském studiu syna premiéra Fialy na Masarykově univerzitě v Brně, kde byl Petr Fiala osm let rektorem a kde je profesorem. Jeho doktorandským školitelem a vedoucím disertační práce je prorektor univerzity Jiří Hanuš, velmi blízký přítel premiéra. Fiala junior je evidentně ve střetu zájmů, který vylučuje ve svém etickém kodexu i Masarykova univerzita. Představili i jeho publikační činnost, která je podmínkou pro získání doktorského titulu, připomněla Jana Bobošíková.

Po odvysílání této reportáže se začaly dít zajímavé věci; u profilu doktoranda Fialy v informačním systému Masarykovy univerzity přibyly fotografie a u publikací v časopise Kontexty – propojeném s jeho otcem Petrem Fialou – se objevila zásadní informace, že jde o časopis „nerecenzovaný“. „To znamená, že student doktorského studia přestal své články v časopise Kontexty vydávat za součást splněných podmínek pro doktorát. Ke změně došlo 9. května, dva dny po odvysílání reportáže. Změnu měl provést sám doktorand Fiala,“ dodává moderátorka pořadu Aby bylo jasno Jana Bobošíková.

Dva recenzované články doktoranda Fialy, které jsou podmínkou získání doktorského titulu, zatím zveřejněny nebyly.

V profilu Fialy juniora ale zato přibyl vzpomínkový workshop při příležitosti čtyřiceti let působení Rogera Scrutona ve východní Evropě. Workshop proběhl letos v dubnu v Budapešti. A jako jeden z hlavních řečníků na něm vystoupil také dlouholetý poslanec Orbánova Fideszu a současný předseda zahraničního výboru maďarského parlamentu Németh.

Martin Fiala, který workshop uzavíral, se ve svém vystoupení nezabýval přínosem myšlenek Scrutona k filozofii, ale soustředil se na popis jeho činnosti v Československu. Zopakoval, že Scruton měl v Československu lásku. A vyzdvihl význam George Sorose při financování Scrutonovy činnosti v socialistickém Československu, pokračuje Bobošíková.

„Nevíme, zda se toto vystoupení bude počítat jako vědecký příspěvek k získání doktorátu na Masarykově univerzitě,“ poznamenává moderátorka pořadu Aby bylo jasno.

Na provázanost Historického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, ve které dělá syn Petra Fialy doktorát, s politikou Fialovy vlády upozorňují už i sami studenti: „Varují před tím, že vedení Masarykovy univerzity, ve které je mimo jiné manželka Petra Fialy Jana i Fialův blízký přítel Hanuš, si plete veřejnou Masarykovu univerzitu s think-tankem Petra Fialy,“ uvádí Jana Bobošíková.

Jako příklad studenti uvádějí konferenci s názvem Tvoje jméno je Izrael: Život moderního židovského státu. Tu spolupořádal právě premiérův syn Martin. Na ní úvodní slovo pronesl jeho školitel a Fialův přítel Jiří Hanuš.

Konference proběhla v lednu a řada jejích účastníků se shodla na tom, že je těžké rozlišit, zda konferenci organizoval premiérův syn, nebo veřejná univerzita. Ta má totiž být nestranná a názorově svobodná.

„Kvete na univerzitě vedené osm let Petrem Fialou a potom jeho nástupcem, ministrem v jeho vládě Mikulášem Bekem, akademická svoboda a rovné podmínky? Nebo tam kvete politický diktát a rodinkaření. Mohou veřejné univerzity s takovým diskurzem vychovávat absolventy k otevřené svobodné diskusi a podporující pluralitní demokracii?“ táže se Bobošíková.

Na závěr dodává, že na Masarykově univerzitě působí i Fialova dcera Klára, která sedmým rokem studuje šestiletý obor všeobecné lékařství. V současnosti je členkou akademického senátu lékařské fakulty, kde zasedá v ekonomické a v legislativní komisi. I ona již má svůj publikační „zářez“. Článek s názvem Jak nám mohou pomoci pacienti být ještě lepšími lékaři – edukační leták „Než půjdu k lékaři“. Podle letáku se má pacient s lékařem vyhýbat konfliktním tématům, jako je třeba politika.

 

PL

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)