15.5.2024
Kategorie: Společnost

Česká televize a předvolební manipulace

Sdílejte článek:

PZ

Aneb “cinknutá” Pravidla? Těmito slovy začal svůj komentář advokát a bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (PRO), ve kterém se podivuje postupu a chování České televize měsíc před evropskými volbami.

„Česká televize jako médium veřejné služby vydala rozhodnutím generálního ředitele Mgr. Jana Součka 7.5.2024 “Pravidla předvolebního a volebního vysílání ČT v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu, které se konají ve dnech 7-8. června 2024” (dále jen “Pravidla”).

1. Podle těchto Pravidel BUDE ČT REALIZOVAT předvolební výzkum ve spolupráci s Kantar CZ a Data Collect. Ve skutečnosti tento výzkum byl již objednán a realizován ve dnech 24.4-7.5 (viz snímek se závěry výzkumu)

2. Podle těchto Pravidel má ČT realizovat 3 předvolební besedy se zástupci 8 subjektů s nejvyšším tzv.volebním potenciálem – je zřejmé, že už v té chvíli šlo o subjekty, kterým průzkum Kantar CZ a Data Collect přiřkl potenciál nad 10% (je jich přesně 8 a pan generální ředitel Souček nebo tvůrci návrhu Pravidel zřejmě k datu vydání Pravidel znali výsledek výzkumu). Přitom další 4 subjekty dosáhly podle téhož výzkumu volební potenciál 5-10 %, tedy potenciál nad zákonem požadovaný volební práh nutný pro vstup do Evropského parlamentu!!! Tyto 4 subjekty jsou tak, bohužel, záměrně diskriminovány ve srovnání se subjekty pozvanými do 3 předvolebních besed organizovaných ČT jako médiem veřejné služby. Tzv. “Závěrečná debata” je dokonce koncipována pouze jako diskuse zástupců politických subjektů zastoupených na základě výsledků voleb v roce 2021 v Poslanecké sněmovně a nikoliv jakýchkoliv dalších subjektů kandidujících oficiálně na základě registrace MV ČR do Evropského parlamentu ve volbách konaných ve dnech 7.-8. 6.2024!

3. Ve vydaných Pravidlech je omezen přístup kandidujících subjektů, resp.jejich kandidátů a informací o nich ve všech zásadních vyjmenovaných hlavních zpravodajských a politicko-publicistických pořadech vysílaných na programech ČT1 a ČT24 veřejnoprávní České televize, pokud “nemají významnější dopad na veřejnost”. Tento pojem však nemá oporu v Ústavě ani zákonech ČR a není nijak blíže vysvětlen z hlediska výkladu a např. výsledku výše popsaného výzkumu Kantar CZ a Data Collect pro ČT. Jde přitom s ohledem na poslání ČT jako média veřejné služby a jeho dosah na populaci v ČR o zcela zásadní omezení volné politické soutěže politických stran a hnutí, na které je postaven Ústavou ČR demokratický pluralitní politický systém (viz čl.5 Ústavy ČR).

4. Předvolební výzkum společností Kantar CZ a Data Collect nepracoval podle zveřejněných výsledků u některých subjektů s oficiálními názvy volebních subjektů tak jak byly zaregistrovány MV ČR pro volby do Evropského parlamentu – např.namísto názvu koalice “PRO Jindřicha Rajchla”, pod kterým probíhá také volební kampaň, byla v průzkumu podle zveřejněného výsledku užita zkratka “PRO2022+SVPROZS” a tím mohlo dojít ke zkreslení výsledku výzkumu volebního potenciálu v neprospěch kandidujícího subjektu. Zároveň podle téhož zveřejněného výsledku byla naopak u koalice stran ODS,KDU-ČSL a TOP09 použita zkratka “SPOLU”, tedy název registrované volební koalice. Ať už zadavatel výzkumu nebo provádějící agentury se zde dopustily pochybení, které mohlo ovlivnit výsledky prováděného výzkumu.

Na základě shora popsaných skutečností nezbývá než vyzvat generálního ředitele ČT event. Radu ČT, která bude zasedat dne 15.5. 2024, aby došlo k ÚPRAVĚ vydaných Pravidel, a to tak, že Česká televize jako médium veřejné služby:

a) pozve do VŠECH předvolebních debat na programech ČT1 a ČT24 zástupce všech subjektů s volebním potenciálem 5 a více % podle výsledků výzkumu Kantar CZ a Data Collect konaného ve dnech 24.4.- 7.5.2024

b) vyloží pojem Pravidel “nemají větší dopad na veřejnost” alespoň tak, že jde o subjekty s volebním potenciálem menším než 5% dle shora popsaného výzkumu a umožní tak objektivnější a spravedlivější informovanost ČT o volebních subjektech pro volby do Evropského parlamentu konané ve dnech 7.-8. 6. 2024 včetně jejich programu a kandidátů a bude v souladu s tímto výkladem postupovat ve svém zpravodajství a dále v politicko-publicistických pořadech,” uzavřel advokát a předseda jihomoravské organizace strany PRO Michal Hašek komentáře na svém facebookovém profilu.

prvnizpravy.cz

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)