28.12.2020
Kategorie: Společnost

Hlavně logicky!

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

CIRTKOVAKrátce před svátky mne překvapil titulek oznamující, že ministr Blatný hodlá přehodnotit výpočet systému PES tak, aby zohledňoval zatížení nemocnic. Dost mne to šokovalo, protože jsem se samozřejmě domnívala, že s tímto parametrem – ze všeho nejdůležitějším – systém dávno kalkuluje. Zřejmě tomu tak nebylo.

Snad i každému laikovi musí být už jasné, že tohle číslo, totiž obsazenost nemocnic, případně počet pacientů v těžkém stavu, je to hlavní, co je nutné sledovat. Předcházet by tomu mohlo jiné číslo, a to zjištění počtu nakažených v rizikové skupině, která se do těch nemocnic nejvíce dostává, například lidé starší 65 let – to by pomohlo predikovat, kolik lidí v příštích dnech či týdnech v nemocnici na intenzívní péči skončí.
 .
Všechno ostatní jsou podle mého názoru neexaktní ukazatele.
 .
Jeden den se zjistí například deset tisíc nakažených. Když druhý den přijde k testům jen pět tisíc lidí, třeba proto, že je svátek, počet „nakažených“, správně ovšem zjištěných nakažených, automaticky klesne, protože z pěti tisíc testů prostě deset tisíc pozitivních neudělá nikdo. Stejně tak procento zjištěných pozitivit z počtu provedených testů závisí na motivech, proč se lidé k testům dostaví, zda je to proto, že je jim špatně, proto, že je špatně někomu z rodiny, nebo preventivně, třeba proto, že chtějí někam cestovat nebo navštívit příbuzného v zařízení pro seniory. Toto vše navíc platí (platilo by) v případě, že by PCR testy byly téměř stoprocentně spolehlivé, což asi nejsou.
 .
Nechápu, jak je možné, že se index rizika, kterým se reguluje celá země, vypočítává z takto náhodně generovaných čísel? Kde je v tom jaká logika?
 .
Musela jsem se smát nad diskusí, v níž bylo jakémusi analytikovi Ludwigovi vytýkáno, že učinil hloupý vtip o tom, že systém PES se chová jako žena. Samozřejmě, že se tak chová: je nelogický, nepředvídatelný, vychází z náhodných předpokladů a neexaktních čísel. Nešlo tedy o vtip, ale o popis reality.
Ale – toho PSA vytvořili muži.
 .
Kdyby systém opatření připravily ženy, nikdy by nemohl být takto nesmyslně nastavený.
 .
Nebo si dovedete představit ženu, třeba vícečetnou matku, která by zakázala nakupovat lidem běžné oblečení, boty, papírenské potřeby nebo chodit ven(!) sportovat?
 .
Běda mužům, kterým žena vládne, říká se, a já s tím beze zbytku souhlasím.
 .
Ale když vidím PSA, výplod mužské “logiky”, vyměnila bych ho hned za ženskou praktičnost a intuici.
 
 
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,72 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x