8.1.2020
Kategorie: Politika

Zřítil se ukrajinský boeing opravdu vinou technických problémů, nebo byl snad sestřelen?

Sdílejte článek:

SM

Souvisí tragédie ukrajinského Boeingu 737-800 s íránským raketovým útokem na základny v Iráku, kde operují američtí vojáci, nebo jde čistě o náhodu?

Poblíž mezinárodního letiště v Teheránu se zřítil Boeing 737-800 se 176 pasažéry na palubě. Nehodu nikdo nepřežil. Íránci poměrně rychle přispěchali s verzí, že na vině byly technické potíže s motorem, nicméně letoun byl ve velmi dobrém technickém stavu, jak potvrzují světová média. Stroj byl navíc jen necelé čtyři roky starý.

Zatím se už našly černé skříňky, které by měly příčinu nehody rozklíčovat. Podle Agentury Reuters však Írán nechce z blíže neurčených důvodů černé skříňky předat společnosti Boeing ani USA, a není jasné, jestli se tak opravdu stane. Chce snad Írán něco utajit?

Ukrajina navíc zatím podle britského listu The Telegraph nevyloučila možnost, že na letoun byl podniknut útok raketou. Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk však zároveň nabádá k opatrnosti, než dojde k vyšetření celé události. Mezitím některé světové agentury zveřejnily fotografie křídel a trupu zříceného letounu s několika dírami. Jak mohly díry vzniknout, respektive, co je mohlo způsobit?

boeing

Tragédie ukrajinského Boeingu by totiž mohla mít přímou spojitost s raketovým útokem Íránu na dvě irácké základny, kde operují američtí vojáci. Spojitost ostatně nevyloučil ani ukrajinský premiér. Írán se už nechal halasně slyšet, že o život přišlo 80 Američanů, což je však nepotvrzená a zřejmě i lživá propagandistická informace, ale přesně zapadá do současné vyeskalované situace. Cílem Íránu bude jistě dostat (nebo spíše vyštvat) americké vojáky z Íráku a samozřejmě záleží, na jaké prostředky vsadí, jestli na vedení asymetrického boje či jiné formy.

Jestli by se následně potvrdila verze, o níž také média spekulují, že ukrajinský boeing sestřelila íránská protivzdušná obrana, mohlo by to tuto zemi vehnat do takřka úplné izolace. A současně ještě více vyhrotit mezinárodní napětí, které by již v krajním případě mohlo zavánět ,,regulérním” válečným konfliktem.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,06 out of 5)
Loading...