29.8.2019
Kategorie: Politika

Salvini vyšachován: Hnutí pěti hvězd a socialisté se dohodli na sestavení vlády

Sdílejte článek:

COM/HS

Italské Hnutí pěti hvězd (M5S) a Demokratická strana (PD) se ve středu dohodli na vytvoření vládnoucí koalice a zabránili tak vypsání předčasných voleb. Lídr M5S Luigi Di Maio požádal prezidenta Sergia Mattarello, aby sestavením vlády pověřil dosavadního premiéra Giuseppe Conteho, informovaly agentury AFP a APA.

Di Maio po setkání s prezidentem řekl, že jeho hnutí chce splnit svůj slib, který dalo Italům ve volbách. “Jsme postideologická politická síla, která není ani pravicová, ani levicová, ale pouze hledá řešení problémů. Pravice a levice jsou překonané šablony, “uvedl Di Maio.

Di Maio zdůraznil, že jeho strana trvala na tom, aby předsedou vlády byl opět nestraník Giuseppe Conte, jehož označil za “odvážného” muže, konajícího výhradně v zájmu Itálie.

Před volbami proti sobě bojovali

Hnutí pěti hvězd před volbami značně bojovalo proti Demokratické straně (PD). To byl důvod, proč získalo dostatek voličů, kteří se rozhodovali mezi stranou Salviniho a hnutím. “Tímto tahem, by si ale odradilo další voliče, což by jim neprospělo v budoucích komunálních a regionálních volbách, ve kterých naposledy vyhrála 40-procentní Salviniho Liga.

Když se spojí tyto strany, tak přístavy se samozřejmě otevírají a strany budou trvat na přerozdělování migrantů.

Salvini s podporou 34 procent

Koaliční vládu v Itálii tvořilo 14 měsíců protisystémové Hnutí pěti hvězd a pravicová Liga Severu (LN) ministra vnitra Mattea Salviniho. Politická krize propukla naplno poté, co LN stáhla začátkem srpna svou podporu vládě. Stalo se tak v souvislosti s projektem Evropské unie na výstavbu vysokorychlostní železnice mezi Turínem a francouzským městem Lyon, který Hnutí pěti hvězd při hlasování v parlamentu nepodpořilo.

Conte podal 20. srpna demisi do rukou prezidenta Mattarella. Ten mohl požádat Conteho, aby zůstal ve funkci a pokusil se najít alternativní většinu v parlamentu, nebo přijmout jeho demisi a počkat, zda by jiný lídr nebyl schopen vytvořit koalici. Pokud by se to nepodařilo, prezident mohl rozpustit parlament a vypsat nové volby.

Salvini chtěl krizi řešit vypsáním předčasných voleb. Jeho strana, oblíbená v Itálii pro svou protiimigrační politiku, byla totiž nejúspěšnějším politickým subjektem v květnových volbách do Evropského parlamentu a momentálně má podporu zhruba 34 procent voličů. To by Salvinimu v případě předčasných voleb umožnilo sestavit novou koalici s dalšími pravicovými frakcemi a stát se novým premiérem.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (26 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...