12.8.2016
Kategorie: Společnost

Zemanův Rhodos

Sdílejte článek:

IVAN BEDNÁŘ

Severní křídlo NATO se cítí ohroženo. NATO posiluje svojí přítomnost s Pobaltí a posílá tam čtyři vícenárodní prapory. Jižní křídlo s obavami hledí na námluvy Putina s Erdoganem.

[ad#clanek-respo]

Turecko poté, co si nevydupalo ze země zrušení vízové povinnosti pro občany osmdesáti milionového muslimského státu, shráblo výkupné ve výši tří miliard eur a otočilo se k Angele Merkelové zády. Velká Británie po odchodu z Evropské unie sice potvrzuje svou roli v silách NATO, ale co není dnes, kdoví jak bude zítra.

Jediným spolehlivým opěrným bodem se tak zdá být střední Evropa. Ale i tady pracují pilní mravenečci na nahlodávání spojenecké jednoty.

Prezident Miloš Zeman pojede v září na konferenci na ostrově Rhodos. Vystoupí tam na letošní konferenci Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos, na kterou zavítal už před dvěma lety. Pořadatelem akce, která by se měla konat na přelomu září a října, je ruský podnikatel a spolupracovník ruského prezidenta Vladimir Jakunin. Při minulé návštěvě dostal Zeman od svého„drahého přítele“,jak Jakunina nazývá, dárek – Mezinárodní cenu Dialog civilizací. Udělení pocty bylo tedy evidentně oceněním prezidentových proruských postojů.

Jakunin figuruje na sankčním seznamu Spojených států amerických a Austrálie podobně jako třeba šéf ruských Nočních vlků Alexandr Zaldostanov. Kromě přátelských vztahů spojuje Jakunina s Putinem i dlouholetá činnost v ruských tajných službách. Působil v KGB celých 22 let.

Jakunina zařadily Spojené státy a Austrálie na seznam sankcionovaných osob v březnu 2014 po anexi Krymu. Platí tak pro něj např. zákaz obchodních transakcí s americkými firmami, zákaz cestování do Spojených států nebo zmrazení veškerých jeho tamních aktiv.Jakunina Američané považují za“politically exposed person” (PEP),což znamená omezení také pro lidi, kteří jsou s ním v blízkém příbuzenském či podnikatelském vztahu.

Zemanovi to nevadí, že USA jsou naši spojenci v NATO. Jeho spojenci to nejsou. On má spojence jinde. Na Východě. K velikému tomu tam přichyl se dubisku. Sankce proti Rusku by zrušil, je to prý„blbost.“ O našem členství v Evropské unii i v NATO si „dovede představit referendum.“ On sám by prý byl proti vystoupení, ale kdyby rozhodl „lid“!?

Moskva vojenskou okupací Krymu porušila mezinárodní právo (mj. Chartu OSN, Helsinský závěrečný akt a Budapešťské memorandum). Ruskou agresi odsoudila naprostá většina zemí. Pro rezoluci Spojených národů č. 68/262, vyzývající mezinárodní společenství, aby neuznalo ruskou anexi Krymu, hlasovalo 100 států, zatímco na stranu Ruska se postavilo pouze deset zemí, které hlasovaly proti rezoluci: Bělorusko, Kazachstán, Venezuela, Bolívie, Nikaragua, Kuba, Jižní Súdán, Zimbabwe, Sýrie a Severní Korea.

Ezop v jedné ze svých bajek vypráví o muži, který vykládal, jak skvěle skákal na ostrově Rhodu, a co by dokázal jinde. Tak ho dopravili na Rhodos a řekli mu – tady je tvůj Rhodos, tedy skákej. Hic Rhodus, hic salta. I Zemanův Rhodos je na Rhodu. Tam ať si skáče. Středomořské klima je příznivé pro PRDUCHY (pracující důchodce). Mohl by si tam nechat i Mynáře s Nejedlým. A Putin jim k tomu může pískat.

Ve volných chvílích by mohli snít o tom, že tam postaví Putinovu sochu podobně jako Rhoďané kdysi zhotovili sochu svému ochránci bohu slunce Héliovi, když zvítězili po celoročním obléhání Rhodu nad přesilou syrských dobyvatelů. Bronzová socha se 34 metry výšky, nazývaná Rhodský kolos, patřila mezi sedm divů antického světa, ovšem netrvalo dlouho, město a velkou část ostrova zpustošilo zemětřesení a kolos se zřítil.

Takový už je světa běh.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Ivan Bednář

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 3,56 out of 5)
Loading...