15.7.2015
Kategorie: Společnost

Za užití jména Václav Havel se u nás platí!

Sdílejte článek:

EVA VALERIE MAXOVÁ 15|07|2015

Víte, že zisk z užití jména Václava Havla ve výši 30 tisíc korun bez DPH si mezi sebe dělí Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 a Knihovna Václava Havla?

Právě zmíněná nadace spravuje osobnostní práva po Václavu Havlovi a peníze získané za užití jeho jména velkoryse z části věnuje i Knihovně Václava Havla. Jak bohulibé, ovšem nikterak nepřekvapující, neboť všechno je o Václavu Havlovi, prvním demokratickém prezidentovi, který nehledě na svou popularitu za hranicemi naší země, zanechal v myslích mnohých občanů trpkou pachuť a neochotu se o něm bavit, připomínat si jeho přehmaty, natož ho uctívat. Poslední exprezidentova cesta na katafalku a uložení jeho uren milující manželkou do rodinné hrobky, však zdaleka neuzavřely kult tohoto muže.

[ad#hornisiroka]

Ve své době mě, stejně jako ostatní informované spoluobčany, překvapila započatá instalace Laviček Václava Havla, “symbolů demokracie”, které navrhl Havlův dvorní architekt Bořek Šípek, a které si vytipovaná města mohou pořídit bratru za 250 tisíc korun českých. Instalace a vše spojené s odhalením těchto laviček, téměř vždy za účasti manželky zesnulého prezidenta, veřejnosti připomíná jedno velké divadlo, plné úsměvů, odhalených zubů a bezduché hlouposti. Vsadit český národní strom LÍPU do kruhového otvoru uprostřed malého stolku, nehledě na přirozenost stromu růst do šířky a sílit, také svědčí o mnohém.

A tak si i některá česká města, prostřednictvím svých zastupitelů, pořídila Havlovy lavičky. Zaplatila Šípkem stanovenou částku v domnění, že jsou účty vyrovnány a ono ejhle! Za nějakou dobu se od Nadace Vize 97 a Knihovny Václava Havla dozvídají, že musí ještě zaplatit sublicenční poplatek ve výši 36 300,-Kč vč. DPH, protože taková je cena za užití jména Václava Havla. Smlouva je smlouva a pořádek musí být! Za každou ikonu se musí platit a tahle havlovská má navíc nádech sametu!

ME1538716_vim_f2014_05_29F095928_01

A proto před tím, než byla na festivalu v Karlových Varech slavnostně odhalena, opět ve společnosti falešných úsměvů a odhalených zubů, a opět za účasti velké herečky, devátá Lavička Václava Havla, přijala na svém 7. jednání Rada města Karlovy Vary, dne 10. března 2015 v bodě číslo 28 usnesení ve věci uzavření sublicenční smlouvy pro realizaci LVH. Doslova se v usnesení uvádí:

„Rada města Karlovy Vary projednala  předložený materiál a schválila  uzavření smlouvy s Knihovnou Václava Havla, o.p.s., na základě které bude poskytnuta sublicence k užití Známek a jména Václava Havla pro založení, instalaci a zřízení veřejného pamětního místa „Lavička Václava Havla/Václav Havel´s Place“, které bude instalováno v Karlových Varech v parku Karla IV. Celková částka za poskytnutou sublicenci činí 36 300,- Kč vč. DPH a bude hrazena částečně z rozpočtu OKP a částečně z veřejné sbírky, která proběhla v období od 1. 6. – 17. 10. 2014 (aktuální zůstatek na peněžním fondu „Havlovo místo“ k 28. 2. 2015 je 19 171,83 Kč) apověřila  primátora města Ing. Petra Kulhánka podpisem příslušné smlouvy.“

Podařilo se, lavička stojí a občané i návštěvníci Karlových Varů se mohou kochat, ale i usednout. Aby ne, lavička byla financována z jejich peněz!

Podobně je na tom i zbylých osm odběratelů LVH, i oni museli uhradit poplatek z  Václava Havla. Celkově se pak cena jedné lavičky vyšplhala přes 280 tisíc korun.

Na případné dotazy a výhrady, Lidovým novinám, jednoznačně ředitelka Knihovny Václava Havla Smolíková sdělila: „Na základě sublicenční smlouvy toto v případě laviček účtujeme. Projekt jsme zaštítili a investovali do něj. Je to zkrátka takový příspěvek za užití tohoto jména.“  Navíc prý tvůrce lavičky Bořek Šípek hned od počátku požadoval, aby část z výdělku šla knihovně.

Zkrátka jde o jasný lavičkový byznys, kde se musí zpeněžit úplně všechno. Humanita, pravda a láska ke světu a lidem jde v tomto případě stranou. Rozhodující je jméno, a to zní Václav Havel! Jistě, tady je na každém městě, zda si kultovní posez koupí a nainstaluje, nebo peníze vloží rozumnějším směrem.

V  případě pojmenování náměstí po Václavu Havlovi v izraelském městě Haifa a následném doručení dopisu o uhrazení „poplatku z Havla“ ve výši 1 000 eur od hrabivé Nadace, který dostal český velvyslanec v Izraeli Schwarz, to takovou dobrovolností nezavání. Samotný Schwarz se domnívá, že v případě pojmenování náměstí po Havlovi jde o uznání pocty, ne o komerční produkt.

Stalo se jméno Václav Havel pouhou reklamní a finanční zdroje přinášející značkou, podobnou Milerovu Krtečkovi? Značkou, která bude putovat světem po tu dobu, pokud bude činná Vize 97 a Havlova knihovna?

Mají se i všechny české ulice, náměstí, školy, knihovny a parky připravit na to, že za jejich názvy Havlův, Havlova a Havlovo, musí a budou muset česká města zaplatit? A co letiště Václava Havla, pro většinu Čechů pořád Ruzyně? Bude i ono platit za své nové jméno? Má naše země co do činění s kultem Václava Havla?

[ad#velkadolni]

V  roce 2013 Brně 55% Brňanů s pojmenováním ulice na Havlovu nesouhlasilo. Jistý občan nahlas řekl: „…nebude mi vadit, pokud se bez ní obejdeme. Připadne mi, že národ spíše rozděloval, než spojoval.“

Na podnět divadelníků z Husy na provázku a členů Sokola Brno I., i díky aktivním zastupitelům nakonec Brno Uličku Václava Havla má. Zapadlou bezejmennou, stísněnou, nacházející se poblíž Chrámu Svatého Petra a Pavla a Zelného trhu.

Napadá mě: Trochu drahý špás, pyšnit se nezajímavou úzkou ulici, která měla být pro město symbolem demokracie a vzpomínky, a místo toho je dnes pouhým pouličním názvem, který má pro vymahače poplatku cenu 30 000,-Kč bez DPH. Nemyslíte?

ZDROJ: Eva Valerie Maxová

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...