21.8.2018
Kategorie: Společnost

Střelba do vlastní nohy – královská disciplina pražské kavárny

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

U budovy pražského rozhlasu bylo dnes pěkně  rušno. Jak jistě víte, dav “občanů”, shromážděný u tzv. pietního místa vypískal předsedu vlády a šéfa dolní komory parlamentu, kteří přišli, jak už to politikové dělají, položit květiny a říct pár slov u příležitosti 50.výročí okupace naší vlasti vojsky Varšavské smlouvy.

[ad#textova1] 

Řada lidí využila čekání na pietní akt vrcholných politiků  k různým formám protestu proti prezidentu Miloši Zemanovi a jeho rozhodnutí 50. výročí srpnových událostí nijak nekomentovat. A jakmile se objevil předseda vlády Babiš, šel mu hned v ústrety pískot davu a hesla „Estébáka nechceme”, „Bureš, Bureš”. V podobném duchu se nesly i texty na připravených transparentech.

Stejně dopadl i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), kterého dav také vypískal. Marně organizátoři shromážděné napomínali, že nejde o demonstraci, ale o pietní akt. Dav pískal dál.  Zajímavé však bylo to, že na předsedu Senátu Milana Štěcha, který hovořil před Vondráčkem se nepískalo.  Ten, za souhlasných projevů davu, promluvil,  mimo jiné, i o České televizi, Českém rozhlasu a ČTK. Prohlásil, že “pokusy o diskreditaci těchto institucí jsou nepřijatelné.”

Tak to se organizátorům opravdu povedlo. Na Radka Vondráčka, narozeného 30. prosince 1973, tedy 5 let po vzpomínaných událostech, který v KSČ nikdy nebyl a živil se normálně, jako advokát, tak na toho se pískalo. A na Milana Štěcha, člena normalizační KSČ v letech 1979 až 1989, tedy až do samotného konce, na toho ne.  Chápete to?

Ten člověk, Štěch,  vstoupil do KSČ 6 let po dokončení tak zvaných “prověrek”, které ze strany (a následně ze slušného zaměstnání) vyhnaly desítky tisíc “soudruhů”. Za to, že se někde a nějak negativně vyjádřili o sovětské okupaci. Zůstali jen samí kovaní a věrní slouhové Moskvy.

Při svém přijetí pak musel, mladý a nadějný kandidát Milan Štěch, vlastní rukou podepsat souhlas s tak zvaným “vstupem vojsk”. To byla kardinální podmínka. Na které se tehdy vše lámalo. Ano či ne. A tento ďáblův úpis byl základní podmínkou ke startu kariery a časem i dobrému bydlu profi odbořáře…

Takže si to znovu zrekapitulujme. Přišli tři vrcholní představitelé našeho státu. Premier, a předsedové obou komor Sněmovny. Všichni tři řádně zvolení ve svobodných a demokratických volbách. O nějakém zpochybnění volby nemůže být řeči. Všechny si je lidé většinově zvolili. A na dva z nich se pískalo, na jednoho ne. Dva z nich byli kdysi komunisty. Babiš a Štěch. Na jednoho se pískalo, na druhého ne. Čím to?

V komunismu to asi nebude, když u jednoho “členství”  šíleně vadí a u druhého  vůbec ne. Možná nám něco napoví téma samotného projevu páně Štěchova. O nedotknutelnost ČT a Rozhlasu. Pevností  havlismu. Něco naznačí i jeho dlouhodobý nesouhlas  s výroky a kroky presidenta Zemana, dávaný často dost ostendativně najevo. A dokreslit to může málo známý fakt, že Milan Štěch se v roce 2013 se jako první nahlas postavil za předsedu strany Bohuslava Sobotku, ohroženého tak zvaným “Lánským pučem”.

To vše nám ukazuje Milana Štěcha jako snaživého zaměstnance oněch sil, které tu financují a řídí “pražskou kavárnu” a velkou část medií. Sil, kterým tak devótně posluhoval i bývalý předseda vlády Sobotka. A to dav, shromážděný u Rozhlasu, ocenil. Nebo jeho dirigenti.

Resumé? Pražské kavárně se podařilo to, co obvykle. Střelila se do vlastní nohy a odhalila své lidi. Zkazila, co mohla. Možná má dobrý pocit, jak “jim to nandal”.  Ale lidé mimo, mimo ujetou metropoli, mimo umělecko-mediální kruhy,  to neocení. Naopak. Dá se očekávat spíše znechucení. A to i u přesvědčených odpůrců Babiše.

Tenhle virvál s ostudou jen nažene další voliče hnutí ANO. Roli otloukánka má jeho šéf Babiš dobře zmáklou a z této situace vyždímá maximum. Poměry v zemi se  nezmění. Jen se znovu (po kolikáté už) veřejně ukáže impotence “pražské havlérky”.  A její znepokojivě rostoucí agresivita.

[ad#pp-clanek-ctverec]

vylicil

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 4,36 out of 5)
Loading...