11.3.2017
Kategorie: Ekonomika

Úředníci z ministerstva versus realita živnostníka

Sdílejte článek:

MILAN SKLÁDAL

Možná by vysocí úředníci MF, kteří tvoří podobné zákony jako ten o EET, mohli zvednout hlavy od excelových tabulek a strávit nějaký čas v terénu. V jejich tabulkách totiž zcela chybí realita.

[ad#clanek-respo]

Jen příklad. Státní úředník přijde do práce, kancelář je uklizená, topí se v ní, počítač a internet běží, na kávovaru si může navolit osm druhů kávy. Nikdy nikdo nerozporoval, že na toto pohodlí stát za každého vynaloží 30.000–60.000 ročně.

Živnostník jako my si musí nejdříve odhrabat sníh okolo provozovny, zatopit (dřevem, které v létě 14 dní štípe), vyluxovat a vytřít, vyměnit žárovky, opravit záchod, zalít květiny, vyprat ubrusy a ručníky (je jich málo a do prádelny se nevyplatí jezdit), vymést komín, umýt okna, nezapomenout na revizi hasičáků, zajet na nákup, opravit auto (18 let stará toyta už to občas potřebuje), zkontrolovat trvanlivost výrobků, upéct a uvařit, co potřebuje prodat. Teprve potom si může stoupnout za bar, aby mohl okrást co nejvíce svých zákazníků.

Večer spočítá tržbu, udělá inventuru, vyřídí objednávky, zaplatí vodu, elektřinu, čtyřnásobně vyšší daň z nemovitosti a konečně pošle ten zbylý balík peněz na Kajmanské ostrovy, aby se vyhnul placení daní. Ve volném čase si jen tak něco natře, vymaluje, zasází kytky, vyřídí administrativu, doladí pojištění (co kdyby si u něj někdo zlomil nohu nebo roztrhl kalhoty), napíše smlouvy, udělá nějakou propagaci. Ráno si vezme brufen a jede se nanovo.

Pokud tohle všechno nevzali vládní úředníci, kteří připravovali zákon o EET v úvahu, jsou slovy Josefa Švejka „tak chytří, že jsou vlastně úplně blbí“. Vím, že veřejnost bude po dehonestující kampani velmi těžké přesvědčit o obrovském společenském významu soukromého podnikání, zvláště na venkově. Drobná, obyčejná a tvořivá práce, včetně služeb, kterou ve svém díle zmiňuje Karel Čapek, však musí být ve společnosti rehabilitována. Z dlouhodobé perspektivy je totiž společensky mnohem důležitější než neosobní a státem štědře dotované montovny s pochybným profitem či výrobní haly s trojsměnným provozem.

[ad#pp-clanek-ctverec]

ZDROJ: Milan Skládal

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...