5.2.2022
Kategorie: Ekonomika

Tvrdit, že elektřinu zlevní nárůst OZE, je chucpe

Sdílejte článek:

IUHLI

Když dnes zelení aktivisté přesvědčují veřejnost, že za vysoké ceny elektřiny, které jsou pro široké vrstvy obyvatelstva likvidační, může to, že jsme málo dotovali soláry a větrníky, je to opravdu chucpe, napsal v komentáři pro Týdeník Hrot Pavel Páral.

„Přesvědčování, že další zvyšování neregulovatelných solárů a větrníků je tou nejlepší cestou k levnějším energiím, připomíná rady vraha rodičů sirotkům, aby zabili rodiče svých spolužáků, že se pak nebudou cítit tak blbě,“ napsal Páral s tím, že argumenty zelených aktivistů by byly k hurónskému smíchu, kdyby nešlo pro dost lidí o samotnou existenci.

Páral upozorňuje, že za cenový skok nemůže spuštění Green Dealu, ale mnohem dlouhodobější proces.

„Jsou za tím dlouhé roky energetické transformace v podobě budování takzvaných obnovitelných zdrojů energie a jejich absolutní prioritizace v energetickém mixu, bez ohledu na jejich skutečné ekonomické parametry a konkurenceschopnost. Při dosažení jejich současného podílu na celkovém instalovaném výkonu v souběhu se skutečně klimaticky špatným rokem, kdy nesvítilo moc sluníčko, a nefoukal vítr, došlo ke skokovému navýšení výroby v provozuschopných zdrojích a v určitých okamžicích musely být aktivovány dokonce nejšílenější, dávno vyřazené mazutové elektrárny, aby nedošlo k rozpadu sítě. Pochopitelně vzrostla poptávka po plynu a tomu odpovídajícím způsobem vyskočily jeho spotové ceny, které pak brutálně ovlivnily celkovou ekonomiku energetiky,“ vysvětlil Páral.

Současně upozornil, že neregulovatelné zdroje závislé na počasí budou vždy potřebovat zálohu. „Sny o skladování energie jsou stále jen sny. Baterie nikdy nezvládnou zálohovat více než na hodiny a vodíkové technologie jsou v plenkách. Nenajdete ani jeden skutečně velký komerčně provozovaný projekt, jehož technologie by byla masově nasaditelná v průběhu nejbližších dvou, tří, pěti let, kdy se podle zelených představ Green Dealu má odehrát ten zásadní zlom v nasazení bezemisních zdrojů. Jedním z klíčových důvodů je to, že je to pořád příliš drahé a neefektivní. A to do toho nikdo zatím nepočítá, že samotné skladování a trvalé udržování obrovských zásob vodíku má i své nemalé finanční náklady, takže to vše dohromady bude nutně mnohem dražší, než dnes nejdražší a nejčistší plynové zdroje,“ popsal realitu Páral, který varuje, že bez státních subvencí není možné postavit prakticky žádný zdroj energie, ať už emisní, či bezemisní, jehož produkce by byla na cenové úrovni, která by nevedla k masové „energetické“ chudobě.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...