18.5.2022
Kategorie: Ekonomika

Vpravdě revoluční návrh

Sdílejte článek:

APOŠTOL

Je to už hodně dávno… někdy kolem roku 2005. To jsem pracoval v jedné nejmenované firmě, kde pracovala kdysi i Jana Nečasová Nagyová (a tradovalo se tam o ní hóóódně historek) na technicko obchodní pozici. Už tenkrát jsem pošilhával po veřejném působení prostřednictvím písma, ale tehdy to byly spíš básničky, úvahy a povídky. Seznámil jsem se po internetu s jistým Vladanem a několik let jsme si pak vyměňovali v mailech velmi ostrou diskusi.

Já byl levičák, on pravičák. Já mladý, on starý. Já věřící, on neznaboh. Já měl sociální cítění, on věřil volnému trhu. Já byl pro soběstačnost, on pro globalizaci. Hodně mých dnešních názorů se narodilo právě tenkrát, když jsem si poprvé tříbil myšlenky s člověkem z masa a kostí. Byl jsem tehdy ještě takové ucho, o životě, politice i ekonomice jsem věděl kulové.

Ale pamatuju si, jako by to bylo včera, jak jsem tenkrát obhajoval svůj názor, že stát má být sociální a že lepší než sociální dávky by byl třeba systém, kdy má každý člověk zaručeno nějaké minimální sociální zázemí a pokud ho překročí, platí si plnou cenu. Třeba že má každý nárok na nějaké množství vody, plynu i elektriky měsíčně a pokud má vyšší standard, tak si připlatí. Chudý člověk prostě není zruinován.

To jsem si dal… prý je to deformace trhu, ničemu to nepomůže, a vůbec, stát se do toho nemá plést, protože od toho tady stát není…. Moc rád bych si s Vladanem popovídal dneska… zajímalo by mě, kam se vyvinul jeho ryze klausovsky pravičácký názor.

Dovolte mi proto dneska říct, že mému levičáckému smýšlení naprosto vyhovuje, že vláda pracuje na tzv. sociálním tarifu elektřiny a plynu. A mám vysloveně škodolibou radost, že to vymýšlí modroptácký profesor spolu s asociály, protože i oni si asi dovedou představit, že by je nepokoje mohly bolet.

Na mém dnešním rozpoložení nic nemění ani fakt, že to nejspíš bude příšerný paskvil provázený spoustou papírování, který ve skutečnosti nikomu nepomůže.

Kdyby ČSSD s Hamáčkem a Šmardou zajímalo, proč nejsou ve sněmovně, tak tohle je jeden z důvodů. To platí i pro Vojtu Filipa…. Tohle totiž měli navrhnout oni – třeba tenkrát, když začal covid. Všimněte si, že tento nápad neměl ani Babiš, ani Okamura, musel s tím přijít Síkela, o kterém si já apoštolsky nemyslím nic dobrého.

Babiš alespoň navrhoval různé plošné daňové úlevy a nenadálé valorizace… ale ČSSD či náš vlastenecký japonec s ničím podobným nepřišli. Přitom je to vlastně jednoduché – pomůže to každému, je možné lidi motivovat, aby energiemi šetřili a zároveň by to bohatým nebránilo v okázalé (ale drahé) spotřebě. Byla by to vlastně taková daň z luxusu. Zcela levičácké a přitom transparentní.

Já teď dám našim mimoparlamentním levičákům i parlamentním vlastencům jednu politickou radu zdarma. Babišovi ji dávat nebudu, protože on už to určitě promýšlí a jsem si skoro jistý, že už to má rozplánované. Já být Babišem, tak prostě půjdu před kamery s tím, že ten státní tarif za energie by měl být levnější, než kolik navrhne Fiala. Navrhuju proto našim komunardům i oranžovým, aby přeskočili tuhle přetahovanou a rovnou navrhli tento sociální tarif úplně zdarma.

Byl by to vpravdě levičácky revoluční počin. Zaručená sociální práva. Každá domácnost má nárok na nějaké množství energií zdarma, zbytek je kurevsky předražený, což je dneska tak jako tak. Kdo není nenažraný, kdo o své spotřebě přemýšlí, ten je sociálně ochráněn mnohem lépe než nějakým příspěvkem na bydlení. Dovedete si představit, kolik by se tím navíc dalo zrušit úřednických míst i sociálních dávek? Zkuste si třeba i představit, že tohle by se v budoucí drahotě dalo udělat i na potraviny…

Já vím, není to tržní, ale už dlouho tady mluvíme o tom, že ten „volný trh“ nás zavedl do dnešní slepé uličky drahoty, nedostatku a ultra mocných nadnárodních korporací. Říkáme si tu, že ten volný trh zase není tak volný, ale spíš nastavený tak, aby velcí žraloci snáze požírali ty malé. A jestli je volný trh tak dobrý, tak i přes tuto sociální dávku zlevní energii tak dokonale, že se stane zbytečnou.

Zároveň je úplně ideální doba něco takového zavádět. Svým způsobem není vyhnutí. Ruský plyn je eklhaft a my jaksi nemůžeme jít úplně proti EU a NATO, protože jsme jimi obklopeni ze všech stran. Každým dnem se blíží nějaká forma přídělového systému, protože jestli ta válka na Ukrajině půjde takhle dál, je nedostatek energií v podstatě zákonitý.

Zároveň s tím sami přišli pravičáci a nikdo už nemluví o volném trhu, protože všechny ty sankce a porušené smlouvy už z něj stejně udělaly instituci na umření. Globalizace skončila.

Nechte Fialu, ať o tom tarifu ještě chvíli mele a pak přijďte s revoluční tiskovkou. Babiš to určitě udělá. Navrhne poloviční cenu a víc kilowattů. Předběhněte ho. Navrhněte příděl elektřiny a plynu zdarma. Sedněte si na to, vymyslete nějaký jednoduchý systém, navrhněte zákon o právu na energii.

Pusťte se do politického boje, šermujte argumenty s odpůrci a jděte si za tím. Máme tu miliony lidí, kteří jsou ohrožení energetickou chudobou. Ti na tohle uslyší. Zároveň nemusíte prosazovat nereálné romantické sny o tom, jak vystoupíme z EU a NATO, protože to je zatím dost mimo vaše možnosti. Můžete dokonce argumentovat přesně tím, co naše fialová vláda udělala – odstřihává nás od ruské ropy a plynu, tož je třeba udělat bezprecedentní změnu, která povzbudí důvěru ve stát, že má situaci pod kontrolou a nekašle na své občany.

Můžete jednou vypadat trochu jako Orbán – že fakt děláte něco pro lidi.

Tento blog čtou voliči všech neliberálních stran. Každé ráno jsem přijdou lidi od SPD, ČSSD i KSČM. Pokud vím, čte to tady i osobně Josef Skála a všichni hoši od „Kudy z krize“. Čtou to tu lidi od Volného, od Trikolóry i dalších uskupení. Tož pusťte se do toho. Máte společné téma. Na tomhle by se dalo sjednotit napříč partajemi. A zároveň snadno zjistíte, kdo se mezi vás nehodí – ti, kteří jsou tak posedlí volným trhem, že se jim to nebude líbit. Ti přirozeně patří tam někam do TOPky a k Modroptákům.

Chcete zpátky do sněmovny? Chcete vyhrát volby? Chcete mít téma, které by mohlo být společné pro všechny antiliberály? Tady ho máte. Já se budu dívat, jestli se té šance chopíte, nebo jestli jí pustíte. Tak nějak tuším, že Babiš si ji ujít nenechá. Předejděte ho… a nebo nám dodejte důkaz, že jste tomuto národu skutečně k ničemu.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (32 votes, average: 2,66 out of 5)
Loading...
11 komentářů