28.3.2022
Kategorie: Společnost

Tsunami cenzury se valí světem

Sdílejte článek:

SYRZDARMA

Nejen v České republice vytáhly vlády při obraně demokracie tuhou cenzuru. Brazílie, Švédsko, Francie. Svobodu slova ubráníme, i kdybychom ji měli zakázat, zní heslo, podle kterého se vlády zjevně řídí.

Tematická cesta kolem světa za cenzurou. Zdroj informace na konci článku.

(1) Soudce zakázal aplikaci Telegram v Brazílii

Soudce brazilského nejvyššího soudu nařídil zablokování aplikace Telegram, která je konkurentem Twitteru. Učinil tak na základě žádosti federální policie. Aplikace, kterou často využívá brazilský prezident Bolsonaro označovaný médii za představitele extrémní pravice, odmítla smazat některé účty, které podle kritiků šířily dezinformace.

Podle agentury Bloomberg jde o sílíci ofenzívu proti tomu, co úřady označují jako dezinformace a nenávistné články v období před prezidentskými volbami, které se budou konat tento rok. Soudce ve svém odůvodnění uvedl, že „se jedná o platformu otevřenou pro šíření různého obsahu včetně toho, který má ohlas v kriminálním prostředí”.

Minulý týden se aplikace Telegram dohodla se soudem, že kritizované účty smaže.

Pozn. redakce: Cenzura: 1, svoboda: 0.

(2) Pochybující člen představenstva na dlažbě

V únoru tohoto roku zveřejnil člen představenstva německé zdravotní pojišťovny BKK A. Schofbeck informaci, že očkování má podle jejich dat více vedlejších účinků než naznačují oficiální informace. Při svém komentáři vycházel z údajů zdravotní pojišťovny, podle kterých bylo 400 tisíc návštěv u lékaře způsobeno komplikacemi po očkování.

Na počátku tohoto měsíce byl ze své funkce odvolán. V komentáři k jeho odvolání zaznělo, že „trapná neznalost nebo zákeřný záměr přispěly k jeho snaze varovat před komplikacemi po očkování” a „že v každém případě jsou závěry jejich analýzy naprostý nesmysl”.

Pozn. redakce: Zkušení vědí, že důležitá není svoboda projevu, ale svoboda PO projevu.

(3) Nová švédská agentura 

Švédsko vytvořilo počátkem tohoto roku agenturu na obranu před dezinformacemi. Na svých stránkách agentura uvádí: „Bráníme naši otevřenou a demokratickou společnost a svobodné názory tím, že identifikujeme, analyzujeme a reagujeme na nepřiměřené vlivy a jiné zavádějící informace zaměřené proti Švédsku a švédským zájmům.”

Jedním z důvodů pro vznik agentury v tomto roce je skutečnost, že v září se budou konat v zemi všeobecné volby. Po volbách v roce 2018 informovaly švédské bezpečnostní služby, že zahraniční mocnosti ovlivňují zemi v dlouhodobém horizontu, aniž by jakoukoli zemi jmenovaly.

Švédsko není jediná země, která takovou agenturu zřídila. Francie založila podobnou instituci již v minulém roce.

Pozn. redakce: To zní úplně, jako kdyby to psal major Terazky s poručíkem Troníkem.

(4) Wikipedie vyhodila editory 

Podle francouzského Le Parisien se Wikipedie zbavila sedmi editorů, kteří nebyli dostatečně kritičtí k prezidentskému kandidátovi E. Zemmourovi. E. Zemmour je médii hlavního proudu považován za zástupce krajní pravice zejména pro svoji kritiku současné imigrační politiky. Wikipedie se zbavila editorů poté, co se snažili zmírnit označení E. Zemmoura jako představitele krajní pravice.

Spoluzakladatel encyklopedie L. Sanger již před časem řekl, že politická neutralita největší online encyklopedie je již dávno minulostí.

Pozn. redakce: Vše napravo od krajní levice stalo se krajní pravicí. A to ještě v lepším případě.

(5) T-mobile blokuje zasílání konzervativních článků přes SMS

Počátkem tohoto roku si někteří čtenáři médií mimo hlavní proud všimli, že pokud pošlou odkaz na konzervativní článek v SMS zprávě prostřednictvím společnosti T-mobile, přijímateli se žádný odkaz nezobrazí. Požádali proto státní zastupitelství, aby se záležitostí zabývalo. Státní zastupitelství si následně vyžádalo vyjádření společnosti T-mobile. Ta ve své odpovědi uvedla, že tak skutečně děje, ale že se jedná o omyl způsobený nastavením algoritmu, který může i legitimní obsah vyhodnotit jako závadný. Chybu v algoritmu obratem opravila.

Pozn. redakce: Všechny algoritmy zdá se trpí podobnou chybou.

(6) Německá policie zahájila razii proti kritikům vlády

Německá policie tento měsíc prohledávala domovy desítek Němců, kteří se měli na internetu urážet politiky. Podle policejního šéfa šlo o stovku podezřelých ve 13 spolkových zemích. Základem pro vyšetřování je článek 188 trestního zákoníku, který byl revidován na jaře minulého roku a který činí pomluvu nebo urážení osob v politických funkcích hodnou zvláštního potrestání. „Svoboda projevu překročila své limity v okamžiku, kdy zahrnuje pomluvu, urážky nebo hrozby”, řekl policejní šéf.

Pozn. redakce: Pokud politik řekne, že svoboda projevu má své limity, zvoní jí umíráček.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
6 komentářů