25.9.2020
Kategorie: Politika

Televizní duel mezi Trumpem a Bidenem se koná 29. září v Clevelandu

Sdílejte článek:

ROMAN BEDNÁR

V USA je nejdůležitější událostí prezidentského volebního boje vždy televizní souboj kandidátů na nejvyšší úřad ve státě. Bude trvat 90 minut a bude ho moderovat Chris Wallace z FoxNews. Moderátor dává otázky a Trump a Biden – každý z nich má dvě minuty na odpověď.

Setkání Trumpa s Bidenem před kamerami bude ještě dodatečně okořeněné probíhajícím ostrým sporem Demokratů a Republikánů ve věci obsazení uvolněného místa na Nejvyšším soudu USA poté, co 18. září skonala soudkyně Ruth Bader Ginsburg.

Bude to večer první přímé konfrontace obou před očima národa. Všechny velké televizní vysílače ji budou přenášet přímo.

Zdá se, že Trump si je docela jistý, že Bidena ve slovním souboji hravě porazí. Jen před několika dny během volebního vystoupení před svými přívrženci vyvolal velké výbuchy smíchu, když prohlásil, že Biden si určitě nechá od svých lékařů podat vhodný a účinný “doping”, aby vydržel během televizního souboje s ním.

Amerika je vynálezcem těchto televizních soubojů a udělala z nich dokonalé americké divadlo, které však má obrovský politický dopad.

Všechno je tam důležité, i každá maličkost – frizúry, oblek, kravata, držení těla, úsměv, výsměch, rétorika, řeč těla, emocionalita, hlas a jeho působivé nasazení a nakonec i verbální obsah. Vše je přesně naplánované a důkladně nacvičené předem. I mimika, gestikulace a spontánnost.

Každý detail v projevu a chování protivníka analyzují poradci a zjišťují jeho slabé i silné stránky a zkoumají, jak jej lze účinně znervóznět.

Nejdůležitější je to, jaký celkový dojem zanechá vystupování kandidáta, obsahy jsou až druhořadé. Co budou říkat, to ví většina voličů už dříve. Vždyť přece to poslouchali celé měsíce. Podrobnosti politických programů Demokratů a Republikánů lidi před obrazovkami nepříliš zajímají.

Mnohem více jim zůstane v paměti účinné ironické zesměšnění soupeře a zda skvělá metafora nebo vtipně pohotová a rychlá replika. Oceňuje se také emocionální patos, ale ne přehnaný, jakož i kontrolovaná agresivita, ta je pokládána za projev dynamické osobnosti.

Důležité je samozřejmě i to, jak budou podávat v následujících dnech po 29. září média průběh souboje a koho vyzvednou jako lepšího.

Jak ukazují analýzy předešlých podobných volebních soubojů prezidentských kandidátů, tak mnoho voličů hned po jejich skončení nedokázalo říci, kdo byl vítězem a tu jim pak pomohou média.

Pokud Biden v souboji dokáže být rovnocenný s Trumpem, tak má velkou výhodu, protože velká většina médií v USA je za Demokraty, a ty ho pak prohlásí za vítěze. A mnozí voliči, ačkoli měli jiný názor, tak ho změní na základě výpovědí v médiích.

V USA v takových volbách dostane hlasy ne vždy ten, kdo je lepší, ale ten, kdo byl lepší, než se všeobecně očekávalo.

I zde má Biden malou výhodu, neboť je pokládán za slabšího. Pokud se mu podaří na obrazovkách vyvolat dojem, že není až tak slabý, tak mu to přinese více hlasů. Trumpův tým bude však dělat vše pro to, aby jejich šéf ukázal, že Biden je ještě slabší, jak se to jevilo.

Pokud se to ale nepodaří, tak Bidenovi bude stačit i nerozhodný výsledek na to, aby zvítězil.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...