8.3.2021
Kategorie: Multikulturní soužití

Švýcarsko: Lidé si v referendu odhlasovali zákaz burky

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

 Švýcarští voliči těsně v neděli schválili návrh na zakrývání obličejů, jak nikáby, tak burkami nošenými muslimskými ženami, i obličejových masek bandannas, jaké používají někteří protestující.

Toto opatření postaví mimo zákon, aby si někdo zakrýval tvář na veřejných místech jako restaurace, sportovní stadiony, veřejná doprava nebo i jen během prostého kráčení po ulici. Předpokládá to výjimky na náboženských místech a z bezpečnostních či zdravotních důvodů, jako jsou obličejové masky, které teď lidé nosí, aby se ochránili před COVID-19, stejně jako při tradičních karnevalových oslavách. Úřady mají dva roky na to, aby vyhotovili podrobnou legislativu.

Dva švýcarské kantony, Ticino a St. Gallen, už podobnou legislativu mají, kdy za přestupky jsou pokuty. Národní legislativa zařadí Švýcarsko po boku zemí jako Belgie a Francie, které už podobná opatření zavedly.

Švýcarská vláda takovým opatřením odporovala, že jsou přehnaná, když argumentovala, že zakrývá celé tváře je „okrajový jev.“ Tvrdila, že zákaz by mohl poškodit turistiku – většina muslimských žen, které takové závoje ve Švýcarsku nosí, jsou návštěvnice z bohatých států Perského zálivu, které často lákají švýcarská města u jezer.

Experti odhadují, že v této zemi s 8,5 miliony lidí nosí zahalení celé tváře nanejvýš několik tuctů muslimských žen.

Příznivci tohoto návrhu, který se dostal do hlasování pět let poté, co byl vznesen, argumentují, že úplné zahalování tváře symbolizuje útlak žen a říkají, že toto opatření je zapotřebí, aby se zachoval základní princip, že ve svobodné společnosti, jako je ta švýcarská, by se měly tváře ukazovat.

Nakonec tento plán podpořilo 51,2 procenta voličů. V šesti z 26 kantonů byla většina proti němu – mezi nimi byly ty, kde jsou tři největší města země Curych, Ženeva a Basilej a hlavní město Bern. Veřejná televize SRF referovala, že voliči v řadě turistických destinací včetně Interlaken, Lucerne a Zermatt jej odmítali.

K příznivcům patří Švýcarská lidová strana, která je nejsilnější v parlamentu. Také komisi, která tento návrh předložila, vede zákonodárce z této strany Walter Wobmann a ten také inicioval zákaz stavby nových minaretů, který voliči schválili roku 2009.

Koalice levicových stran, které tomuto návrhu odporovaly, vystavila před referendem plakáty, kde se píše, že to je: „Absurdní. Zbytečné. Islamofobické.“

Wobmann SFR řekl, že tato iniciativa řeší jak „symbol zcela odlišného hodnotového systému extrémně radikálního islámu,“ tak bezpečnost proti „chuligánům.“ Řekl, že „to nemá nic společného s politikou symbolů.“

V neděli voliči měli co říci i ke dvěma dalším záležitostem. Také jasně zamítli navrženou dobrovolnou elektronickou identifikaci „e-ID,“ za účelem zlepšení bezpečnosti internetových transakcí – což je nápad, který se nepotázal s dobrou u zastánců soukromí, protože by je vydávaly soukromé společnosti – a těsně byla schválena dohoda o volném obchodu s Indonésií.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...