13.2.2017
Kategorie: Společnost

Švýcarsko a referendum o udělování občanství: Opravdu zjednodušilo nedělní “Ano” naturalizaci migrantů?

Sdílejte článek:

COM

V nejvyspělejší demokracii – Švýcarsku, se v neděli konalo referendum. Hlasování se týkalo vládního návrhu, který umožní zjednodušení procesu udělování občanství imigrantům třetí generace do 25 let. Návrh poměrně hladce prošel, ale bombastické titulky, které jste mohli číst ve většině světových i tuzemských médií je třeba brát s rezervou.

[ad#clanek-respo]

Švýcarsko má v současnosti 8,4 milionů obyvatel, z toho je čtvrtina cizinců. Jedná se tak o jedno z největších procentuálních zastoupení na světě. Tito imigranti, jestliže chtějí získat švýcarské občanství podstupují dlouhý a složitý proces. Naprostá většina z těchto 25% obyvatel Švýcarska občanství nemá a to ani v případě, že se narodili ve Švýcarsku.

Podmínek pro získání občanství je poměrně hodně. Jednou z nich je, že jeden z jejich prarodičů se narodil ve Švýcarsku, ne rodič, ale prarodič! Tato podmínka je ve světě ojedinělá a v dnešní situaci určitě správná. Referendum se týkalo pouze 25 tisíc lidí z 2,1 milionů cizinců. Bombastické titulky hlásající, že Švýcaři schválili jednodušší naturalizaci migrantů je přinejmenším zcestná.

Švýcarská lidová strana, která se velmi vymezuje proti imigraci získala v posledních volbách v roce 2015 29,4 procenta hlasů a zvítězila. Je ovšem v opozici. Nicméně před referendem rozjela rozsáhlou kampaň, ve které doporučovala svým voličům hlasovat “NE” a hovořila o ohrožení země islámem.

Ano, islamizace Evropy je vskutku velkým problémem, ale 60 procent z 25 000 mladých lidí, o kterých se v referendu rozhodovalo jsou potomci Italů, kteří jsou převážně katolíci. Zbylých 40 procent jsou potomci přistěhovalců z Balkánu a Turecka, zde muslimové převažují. To může být problém, ale Švýcaři jsou inteligentní národ a nerozdávají občanství na potkání.

Švýcarské občanství lze udělit pouze pokud imigrant složí zkoušky z místního jazyka (němčina, francouzština, italština či rétorománština), dále musel ve Švýcarsku chodit do školy, musí prokázat loajalitu k zemi a mít zde trvalý pobyt. Jestliže tyto podmínky nesplní má doživotně smůlu. Z těchto poměrně tvrdých podmínek by si měli vzít příklad i další evropské země v čele s Francií, Belgií a Německém.

[ad#clanek-respo]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...