18.6.2015
Kategorie: Politika, Společnost

Svoboda slova v EU? Za urážlivé komentáře uživatelů bude kriminalizován webový portál …

Sdílejte článek:

RED 18|06|2015

Za urážlivé komentáře pod článkem na internetové stránce je odpovědný její provozovatel, který je musí vymazat i bez upozornění dotčené strany, pokud obsahují pobuřování a přímé hrozby fyzickým útokům. Rozhodl o tom v úterý Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. ESLP je institucí Rady Evropy. Rozhodnutí této soudní instance proto může mít vliv na webové stránky ve všech 47 členských státech RE včetně Česka. Co to však je například “pobuřování” jsme se konkrétně v rozsudku nedozvěděli.

[ad#hornisiroka]

Verdikt se týká kauzy jednoho z nejčtenějších estonských zpravodajských webových portálů. V lednu 2006 zveřejnil článek o estonském provozovateli trajektové dopravy k okolním ostrovům, jehož lodě v zimě rozrážali led a znemožňovaly tak levnější přepravu auty. Pro množství útočných komentářů zažalovala lodní společnost majitele stránky Delfi AS. Estonský soud dal společnosti za pravdu a portálu nařídil zaplatit pokutu 5000 estonských korun (asi 8 700,- Kč). Delfi AS se následně obrátila na ESLP s tím, že bylo porušeno její právo na svobodu projevu. 

union_of_the_european_socialist_republics_by_kristo1594-d4o3gqv

Podle soudců Evropského soudu pro lidská práva ale neodstranili provozovatelé portálu Delfi urážlivé komentáře dostatečně rychle. Učinili tak totiž až na žádost dopravní společnosti šest týdnů po zveřejnění článku, pod kterým se objevily a tedy podpořil stanovisko estonské justice: podle něj v tomto případě stanovila “oprávněnou a rozumnou” hranici svobody projevu a pokuta byla přiměřená. Na portálu bylo totiž možné i přes integrovaný filtr zveřejňovat pobuřující odkazy a výhrůžky. Podle ESLP měl server přitom jiné dostatečné možnosti pro kontrolu komentářů k článku. Opět však nebylo vysvětleno, co je ona oprávněná a rozumná hranice svobody projevu. Jedeny by měl za to, že svoboda projevu buď je, anebo není. ESLP a jeho soudci však asi ví něco více. 

[ad#velkadolni]

Rozhodnutí ESLP se vztahuje na konkrétní případ, a proto nemusí být uvedeným způsobem aplikováno v zemích s odlišnou legislativou. Soud však rovněž konstatoval, že svoboda projevu nebude omezena, pokud členské státy Rady Evropy budou od provozovatelů internetových stránek vyžadovat odstranění zjevně protiprávních komentářů. Ovšem o tom, co je protiprávní komentář rozhodne asi nějaký hejhula v taláru podle toho jak se zrovna vyspí. No, máme se na co těšit. Svobodným, nezávislým médiím na internetu začíná pomalu zvonit hrana.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...