22.5.2015
Kategorie: Ekonomika

Stravenky? Proč? Pro koho?

Sdílejte článek:

HANS FALTYS 22|05|2015

“Co jsou to stravenky?” zeptal se mě jednoho dne Toto. “Hm, Toto,” odpověděl jsem, “to bude zábava ti to vysvětlit.”

“Tak tedy, kdysi, a už jsou to desítky let, rozhodla naše vláda, že každý zaměstnavatel je povinen zajistit pro své zaměstnance teplé jídlo. Pak se ukázalo, že toto nařízení je hovadina, protože malí zaměstnavatelé, kteří mají tří – čtyři zaměstnance, nebudou pro ně přece vařit.Tak vymysleli stravenky, které si jejich zaměstnanci mohli vyměnit za teplou stravu v restauracích.”

[ad#hornisiroka]

“Hm, a proč si nemohou v restauracích zaměnit za stravu rovnou peníze?”

“Tak to je otázka, která od těch dob trápí mnohé. Argumentace je ta, že kdyby zaměstnanci dostali tyto peníze, není jisté, že je zamění za teplou stravu.” “Chápu,” uznal Toto. “A za co jiného by je zaměnili?”
“Nevím, například za alkohol a cigarety.”
“No, ale pak by zemřeli hlady. Ne?”
“Ano, Toto, všichni zaměstnanci, kteří by zaměnili veškerou stravu za alkohol a cigarety od těch dob, co jsme zavedli stravenky, by již zemřeli hlady a dnes by byl od nich klid,” už jsem zase cítil, že mě Toto tlačí tam, kde jsem nechtěl být, a tak jsem začínal být ironický.
“A ten, co nechce stravu, i tak vymění ty lístky s tím, kdo chce stravy více. Je to tak? “Otravuje Toto dál.
“Samozřejmě. Ani to nemusí dělat. To za něj udělají rovnou obchody. ”
“Obchody berou také stravenky? Myslel jsem, že říkáš, že je to jen na teplou stravu. ”
“Ne, ze stravenek se stalo druhé platidlo, které platí všude, kde prodávají potraviny.”
“No to je divné. A stravenky tiskne stát? ”
“Ne, na to jsou soukromé firmy. Dnes se už ani nenamáhají je tisknout, ale jen emitují platební karty na ty “jídlobody”. ”
“Myslel jsem, že platidlo může emitovat jen stát.”
“No Toto, když si dost velká firma nebo máš ty správné kamarády, tak u nás můžeš cokoliv.” 
“Aha,” přikývl Toto.

stravenky2

Pochopitelně ještě mu to vrtalo v hlavě. “A co by se stalo, kdyby se na to zaměstnavatel vykašlal a zaměstnancům by vydával peníze?”
“Ach Toto, příspěvek na stravu je částečně osvobozen od daně, takže tím by zaměstnavatel své zaměstnance ukrátil. A konec-konců, je to jeho zákonná povinnost, takže by zaměstnavatel nakonec dostal pokutu.”
“To mi chceš říct, že v každé firmě někdo počítá každému zaměstnanci všechny obědy a z toho nějakou úlevy na dani?” divil se Toto. “Vždyť to musí být dražší než celá úleva.”
“Dražší to asi není, ale jasné, je to administrativně náročné a zbytečné.”

“Nebylo by jednodušší snížit daň o procento a na celý příspěvek na stravu se vykašlat?”
“To víš , že bylo. ”  

“Jak vlastně firma získá ty stravenky?” přichází nevyhnutelná otázka.

“Přece firma ty stravenky koupí od emitenta stravenek, předá je zaměstnanci, ten je mine v obchodě a obchod je zase prodá zpět emitentovi.” “A proč to ten emitent vlastně dělá? ” “Protože získá provizi. Když ty lístky prodává firmě a druhou, když je kupuje od obchodu. Firma zaplatí tak jedno – dvě procenta a obchod tak, tři – čtyři. Dohromady emitent vydělá pět procent. ” “To je divné. Emitenti stravenek vydávají peníze, které jsou o pět procent dražší než ty, které emituje stát. To znamená, že způsobuje na části trhu s potravinami 5% znehodnocení peněz – tedy inflaci. Taková činnost se běžně nazývá penězokazectvím a lidé za ni byli vždy zavírání do vězení. Že je to skryté za placení provizí, na podstatě nic nemění. A ty mi říkáš, že v tomto případě je používání těchto znehodnocených peněz nařízeno zákonem? ” “Je to tak.”

[ad#velkadolni]

“Stát chce pro něco vyšší inflaci nebo vyšší ceny potravin? Ministr je angažován, aby škodil pracovníkům a zvyšoval jim ceny potravin?

“Ne Toto. Ministr věří, že je na straně pracovníků. Věří, že to nejsou dostatečně zodpovědní lidé na to, aby rozdělili svůj příjem rozumně na nákup potravin, nájemné, dopravu, ošacení a ostatní co potřebují a věří, že musí dostat část peněz, které jsou směnitelné pouze za potraviny. ”
“Tomu nevěřím , “ohradil se Toto. “Přece lidé, o kterých by si myslel, že jsou idioti, by ho nemohli volit, takže zákonitě, si to o nich nesmí myslet.”
“Kdoví Toto. Druhou možností je, že je nějak dohodnutý s těmi emitenty stravenek, kteří jsou jediní co z toho něco mají. Jinak by celý příspěvek na stravu i stravenky dávno zrušil. To dává logiku. Že?”

“Nebo jste všichni jen tak trochu hloupí,” konstatoval Toto. “Nebyl by to jediný případ.”
“Nuže nebyl, Toto,” musel jsem uznat.

ZDROJ: Hans Faltys

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...