23.9.2019
Kategorie: Ekonomika

Státní rozpočet jako finanční podvod

Sdílejte článek:

JIŘÍ PAYNE 

Když si někdo půjčuje peníze, dokonce opakovaně, a předem je zřejmé, že je nehodlá splácet, dopustí se trestného činu. Velmi rychle skončí v kriminále. Nějak nám nevadí, když totéž dělá stát.

Deficitní rozpočet je jedna z běžných forem kanibalismu. Požíráme budoucnost svých dětí.

Docela mne překvapuje, že studenti místo výuky chodí demonstrovat proti uhlíku ve vzduchu, o kterém zatím nevíme, jaký má podíl změnách klimatu, ani netušíme, za jak dlouho hrozí skutečné problémy, a vůbec jim nevadí rozpočtový deficit. U něj víme zcela přesně: letošní deficit odnesou především stávající studenti. Současná starší generace se nažere a jim odkáže dluh.

Možná se dá obhájit krátkodobý deficit ve zcela výjimečných situacích jako byly například povodně v roce 2002. Protože se zadlužení dotýká každého občana, mělo by se o jakémkoli deficitu (a o podobných transakcích) konat obligatorní – povinné referendum. I tak by byli mladí v menšině, ale snad by to mohli vyvážit důchodci, kteří mají rádi svá vnoučata.

Každopádně studenti ukazují, jak jsou snadno manipulovatelní pro cizí účely a jak naprosto nevnímají proporce a priority.

Autor: Jiří Payne

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...