30.4.2019
Kategorie: Politika

Španělské volby: VOX … naděje na obzoru!

Sdílejte článek:

HERAKLEIOS STALKER

Španělsko, o kterém jsme Vám nedávno přinesli článek týkající se výročí pádu Madridu a vlády Francesca Franca, právě zažilo parlamentní volby. Volby s několika významnými výsledky, první parlamentní volby od separatistických vzpour Katalánců, první parlamentní volby od rozkolu uvnitř socialistické strany, od znesvěcení ostatků generála Franca…

Nejprve, španělské volby překvapivě zažily vysokou účast. Nejvyšší účast od roku 1998. Nyní přišlo k volbám 75,8% lidí, a tím o skoro 10% víc, než při posledních parlamentních volbách. Největší skok účasti byl v Katalánsku, které nejspíše vysokou účast a podporu svých zástupců ve volbách, vzalo jako součást protestu proti španělské vládě.

Vysoká volební účast tak dává legitimitu nejen volbám jako takovým, ale i vzestupu radikálně vlastenecké strany Vox. Vyvrací tak dokola omílaný argument, že radikální patrioté vyhrávají jen při nízké volební účasti. Než se podíváme na stranu Vox, podíváme se na výsledky.

Pedro Sánchez a jeho Socialistická dělnická strana Španělska zažili dramatický vzestup po řadě let úpadku. Postaral se o to zejména nekompromisní přístup Sáncheze vůči bývalému premiéru Rajoyovi. PSOE získala 123 poslanců a 28,7% hlasů, nejvíc od roku 2008, kdy byla na absolutním vrcholu. Liberálně pravicový lidovci naproti tomu zažili katastrofu, jaká se nedá srovnávat, ani s volbami roku 2004. Získali rekordně nejnižší výsledek za celou svoji existenci. Jen 66 poslanců a 16% hlasů. Pokud budeme počítat i jejich předchůdkyni, Lidovou alianci, Lidovci mají nejhorší výsledek od roku 1979. Třetí se umístila liberálně levicová a centristická strana „Občané“, která na úkor lidovců získala 57 poslanců a téměř zdvojnásobila počet poslanců oproti předchozímu období. Pořádnou ťafku dostalo uskupení „Unidas Podemos“, radikálně levicová aliance, ve kterou mnozí vkládali své naděje. Propadla se ze 71 poslanců na 49 poslanců, a ztratila třetinu voličů. Skokanem, a již zmíněnou nadějí pro Španělsko a jeho lid, se stala strana Vox („Hlas“), která získala 10,3% hlasů a 24 poslanců. Ještě průzkumy z října a listopadu loňského roku jí připisovali zisk 1-2%. Nyní tato formace výrazně předčila obavy svých nepřátel. Další výrazný skok zažila „Republikánská levice Katalánska“, pod kterou, a pod jejímž vězněným vůdcem, se sjednotili katalánští separatisté a strana posílila z 9 poslanců na 15 poslanců, se ziskem více než milión hlasů.

Zatímco v případě poslanců získali socialisté třetinu míst, v případě senátorů se jim podařilo dobýt jasnou většinu. I tam lidovci a radikální levice drasticky propadli. Občané a katalánští separatisté mírně posílili a Vox získala jednoho senátora.

Vox, strana, které gratulujeme ke vstupu do parlamentu, je tou stranou naděje. Proč? Co je to vůbec za stranu? Kde se tu vzala? Vox vznikal roku 2013 jako pravicová reakce na liberalizaci a úpadek Lidové strany Španělska. Shromáždila ve svých řadách španělské vlastence, odpůrce islámu, zastánce evropských národů a Státu Izraele, euroskeptiky a radikální konzervativce. Vox se staví proti baskickému i katalánskému separatismu jako ohrožení jednoty a suverenity Španělska. Aktivně vystupuje proti sociálnímu liberalismu, relativismu, proti propotratové politice, odmítá manželství stejnopohlavních párů, ekonomicky je blíže k neoliberalismu, ale nikdo není dokonalý.

Nicméně se stává partnerem italské Ligy, razí euroskeptické názory a ideu znovuzrození a organického původu národa a státu. Pod vedením Santiaga Abascala vyskočila ze 45 tisíc hlasů v roce 2016 na 2,654,000 hlasů nyní, v těchto volbách. Signalizace, že mohou uspět, přišla už ve volbách do andaluského regionálního parlamentu, kde získali 12 ze 109 poslanců a skoro 400 tisíc hlasů. Další zkouška ohněm čeká Vox už v nejbližších týdnech, v podobě voleb do Evropského parlamentu. Účastnila se jich již v roce 2014, ale tehdy získala jen 1,57%, nyní jí průzkumy přisuzují šanci dosáhnout 11% a tím celkem 7 španělských europoslanců. Vox uspěla zejména díky vysoké nezaměstnanosti, ekonomickému úpadku Španělska, vnitřním rozporům a žalostně špatné ochraně hranic proti imigraci.

Autor: Herakleios Stalker

Zdroj:Š

  • https://www.facebook.com/SantiagoAbascalConde/
  • www.santiagoabascal.es
  • https://www.facebook.com/vox.espana/
  • http://www.novaburzoazie.com/437423597/6747199/posting/d%C4%9Bjiny-okem-altright-jak-padl-madrid-jak-vl%C3%A1dl-franco

 


Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...