23.1.2020
Kategorie: Politika

Slovensko – máme co závidět?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonNovinky.cz informují o nespokojenosti na Slovensku s tím, že by blížící se volby do poslanecké sněmovny mohla vyhrát LSNS Mariana Kotleby. Ještě nedávno vydávala média o Slovensku zcela jiné signály.
.

Po vítězství Zuzany Čaputové v prezidentských volbách na Slovensku vydávala média tento výsledek jako důsledek „katarze“ slovenské společnosti. V médiích jsme mohli číst oslavné ódy na slovenskou prezidentku jako o „novém stylu“, který vrací Slovensko do EU. Co dělal do té doby mediálně oslavovaný bývalý prezident Andrej Kiska, o tom se již nehovoří. Slovákům bychom měli podle médií „závidět“, jakou že to mají prezidentku.

Nicméně, ne všechno ale běží podle plánu. Poté, co byl s mediální pompou zadržen policií bývalý slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka, se k „dobré práci policie“ vyjádřila jak slovenská prezidentka, tak premiér slovenské vlády. Jaké však přišlo „vystřízlivění“, když prokurátor dozorující tento případ nařídil Trnkovo propuštění. Stíhání bývalého slovenského generálního prokurátora Dobroslava Trnky, kterého policie ve čtvrtek zadržela pro podezření ze zneužití pravomocí a obvinila ho, označila dnes prokuratura za nedůvodné. Příslušný prokurátor zároveň nařídil propustit Trnku na svobodu, informovala mluvčí speciální prokuratury Jana Tökölyová. Čaputovou propuštění Trnky “překvapilo”.

Na Slovensku proběhnou v únoru volby do Národní rady Slovenské republiky. Tyto volby předcházel pokus vládních stran uzákonit téměř dvouměsíční moratorium na průzkumy předvolebních preferencí, což neprošlo díky vetu Čaputové a rozhodnutí soudu. Poslední průzkum zveřejněný na Slovensku je od agentury Focus. Z krize vládních stran na Slovensku pět týdnů před parlamentními volbami nejvíc netěží žádné z uskupení liberální opozice, ale pravicová Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby. Partaji, které ještě loni hrozil soudní zákaz, by odevzdalo hlas 13,6 procenta Slováků. …Šéf agentury Focus Martin Slosiarik upozornil, že pokud se Směru nepodaří zmobilizovat všechny své voliče a ti budou hledat jinou alternativu, “extremisté” mohou ve volbách zvítězit. Podle Slosiarika jsou za zvyšujícími se preferencemi kotlebovců nevoliči z roku 2016, ale částečně také voliči Směru a Slovenské národní strany (SNS), kteří cítí zklamání z kauz posledních let, od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.

Tak toto je zcela jiný obraz Slovenska než jak ho některá média představují. Najednou může na Slovensku zvítězit „krajně pravicová LSNS“. Trochu to vypadá jako skrytá podpora doposud vládnoucímu Směru. Jinými slovy – volte Směr, jinak zvítězí „extremisté“. V této souvislosti je třeba připomenout i stíhání bývalého slovenského premiéra Roberta Fica za „podporu extremismu“, když se zastal jakého si člena LSNS. Toto stíhání bylo před pár dny zastaveno. I to by mělo zřejmě podle zákulisních stratégů pomoci odlákat voliče LSNS ke Směru.

Slovensko tak prochází podobným politickým zemětřesením jako další evropské státy. Lakovat situaci na růžovo díky vyzdvihování vítězství Zuzany Čaputové v prezidentské volbě je sice lákavé, ale nemoudré. Již brzy budeme mít příležitost porovnat volební výsledky na Slovensku s výsledky průzkumů volebních preferencí. I Slovensko je politicky velmi rozdrobené a uvidíme, zda se v hlasování na Slovensku projeví síla „rozzlobených mužů s maturitou mezi 30 až 40 lety“, což je podle sociologů typický volič LSNS Mariana Kotleby. A to jsou “extremisté”??

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (37 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...