17.6.2016
Kategorie: Politika

Skutečně je někdo schopen obětovat život nevinného člověka pro politické cíle?

Sdílejte článek:

JURAJ POLÁČEK 17|06|2016

Včerejší tragédie, vražda poslankyně anglického parlamentu Jo Cox, která prosazovala setrvání Velké Británie v Evropské Unii vyvolala obrovskou vlnu reakcí. Oba tábory zastavily kampaň a lidé z celé země, ale i z celé Evropy se připojují ke kondolencím.

[ad#clanek-respo]

I já vyjadřuji upřímnou lítost pozůstalým. Žádný politický názor není důvodem k ukončení života. Naopak, v demokratické společnosti je právě jistota, že mi nic nehrozí za vyslovení názoru, základem demokracie.

Navzdory tradici demokracie, nakonec právě Británie je označována za její kolébku, se nelze ubránit pochybnostem.

Mimořádně populární seriál House of Cards (Domeček z karet) oceňovali kritici i za věrohodné ztvárnění reálné politiky Západu. Je to politika, kde pravidla existují jen před kamerou a před tváří veřejnosti. avšak v zákulisí neexistují a stejně neexistují ani hranice, za které lze zajít. Každý prostředek je dobrý, pokud se jím dosáhne cíle. Frank Underwood, který se nakonec stane i prezidentem USA je prototypem cynika, machiavelisty a sociopata. Podvody a vraždy se stávají milníky na cestě jeho kariéry.

Známá advokátka Klára Samková na sociální síti napsala:

Čekala jsem, kdy začne hořet Reichstag… a už je to tady. Lépe to nešlo naplánovat. Oblíbená poslankyně, matka dvou, předpokládám malých, dětí. JO….. tohle se učí v předmětu tajné služby a nečisté praktiky politiky” tak v druhé lekci. Tak komu můžem začít říkat Frank Underwood?

Mohla být tato smrt naplánována? Mohl být útočník, který ostentativně, aby ani náhodou nebylo pochybnosti o motivu útoku, vykřikuje “Britain First” připraveným střelcem? Počkáme si na vyšetřování. Rozhodně však nevypadá popis případu jako vražda v afektu, ale jak pečlivě připravený a profesionálně provedený akt. Poslankyně neměla přežít, rána jistoty na závěr to dokumentuje.

Svědek, kavarník Clarke Rothwell popisuje:… uviděl jsem asi padesátiletého muže v baseballové čepici a v bundě. V rukou držel staře vypadající zbraň. Vystřelil na tu dámu jednou, pak podruhé a nakonec, když už ležela, ještě potřetí do oblasti obličeje “.

Mimochodem, nabízí se analogie s jiným nedávným teroristickým útokem, tragédií ve floridském klubu v Orlandu. Propagandistický stroj v Americe, ale i u nás se rozběhl, aby ani náhodou nikoho nenapadlo, že vražedné jednání teroristy má nějaký vztah s pětimístným slovem na I …, které je v této souvislosti zakázáno vyslovit. Po útoku v Anglii se naopak v diskusích hned objevily obvinění, že všichni zastánci Brexitu jsou vlastně vraždící maniaci .

Pokud by to skutečně nebyl čin z afektu, pak se třeba zeptat klasickou otázkou právníka: Cui bono, v čí prospěch?

Byl by zastánce odchodu schopen naplánovat vraždu v době, kdy jsou stoupenci Brexitu na koni a většina země je jednoznačně s výrazným náskokem na jeho straně? To zkrátka nedává smysl.

Na druhé straně by však vražda oblíbené poslankyně, podle propagandy s jednoznačným a nezpochybnitelným motivem, mohla tento náskok vymazat a převážit misku vah na stranu stoupenců setrvání v evropských strukturách.

Je to případ z House of Cards? Skutečně je někdo schopen obětovat život nevinného člověka pro politické cíle?

Už jen samotné otázky tohoto typu jsou znepokojivé. Pokud by se navíc náhodou objevilo i potvrzení těchto podezření, byl by to důkaz zpochybňující demokracii v její veřejně prezentované podobě.

Pro běžného anglického voliče je dnes podle mě situace “jasná”: Brexit je směr do chaosu a vraždění, setrvání v Unii naopak návrat do světa civilizace, pořádku a práva. Stejně je důležité i časování. Za týden, až voliči přistoupí k urnám, budou mít při rozhodování před očima stále čerstvý obraz nevinné matky dvou dětí.

Podle mě má tento případ potenciál zvrátit celou kampaň stoupenců odchodu a Anglie nakonec v Unii zůstane.

Quod Erat demonstrandum …

Poznámka redakce PP: Podle posledních zpráv je jedním z možných vysvětlení, že se žena jen nešťastně připletla do sporu dvou mužů, naprosto nijak nesouvisejícím s její osobou a politikou. Jeden z hádajících se mužů je vrah poslankyně a druhý leží zraněný v nemocnici. Svědci také nepotvrdili volání “Britain First!”. Ve světle těchto skutečností celý případ a jeho popis mainstreamovými médii vypadá na klasickou manipulaci veřejného mínění.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Juraj Poláček

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...